Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
1-11 września 2022
Trwa kontrofensywa ukraińska na północnym wschodzie Ukrainy. Do 11 września wojska ukraińskie wyzwoliły miasto Kupiańsk i Izium, odbijając ponad 2 tys. km kw. okupowanego przez Rosjan terytorium.
W przemówieniu do narodu 9 września prezydent Wołodymir Zełenski powiedział, że w ciągu tygodnia od rozpoczęcia kontrofensywy Ukraińcy odzyskali łącznie ponad 1 tys. km kw. terytorium. Dużą część odzyskano podczas zaskakującego dla Rosjan uderzenia na północy.
Podczas niespodziewanej wizyty w Kijowie amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział Zełenskiemu, że mamy do czynienia z „punktem zwrotnym” jakim ma być ukraińska kontrofensywa.
Before the battle. pic.twitter.com/qntWSM3XsQ — Defense of Ukraine (@DefenceU) September 10, 2022
Before the battle. pic.twitter.com/qntWSM3XsQ
— Defense of Ukraine (@DefenceU) September 10, 2022
7 września podano, że nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss rozmawiała z prezydentem Ukrainy i zapewniła o pełnym wsparciu.
Według raportu amerykańskiego wywiadu Rosja kupuje rakiety i pociski w Korei Północnej, aby wykorzystać je do ataku na Ukrainę.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył 5 września, że niemieckie władze przygotowują się na całkowite zatrzymanie dostaw gazu. „Rosja nie jest już wiarygodnym partnerem” – powiedział.
Trwają ciężkie walki na południu Ukrainy, w tym ostrzał dystryktu Enerhorad nieopodal okupowanej elektrowni atomowej w Zaporożu. 5 września Ukraińcom udało się odbić część obszaru nad rzeką Doniec.
Ministrowie finansów grupy G7 uzgodnili nałożenie limitu na ceny rosyjskiego gazu. Tymczasem Gazprom ogłosił bezterminowe zawieszenie przesyłu przez Nord Stream 1.
1 września Inspektorzy ONZ i IAEA dotarli do elektrowni atomowej w Zaporożu.
„Stany Zjednoczone muszą podjąć kluczowe decyzje w sprawie wojny na Ukrainie. Jak zachowywały się w podobnych sytuacjach historyczne mocarstwa? Który scenariusz jest najkorzystniejszy dla Polski?” – pyta Piotr Michał Kosmęda.
***
Bartłomiej Radziejewski komentuje ostatnie wydarzenia wokół wojny, polityczne działania Putina, dyskusję wokół utrudnień wydawania wiz Rosjanom, wizję Europy Olafa Scholza, a także szanse na pogłębienie współpracy polsko-francuskiej. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
W sierpniowym miesięczniku zagranicznym Nowej Konfederacji o celach kontrofensywy Ukrainy, walkach o obwód chersoński, polityczno – wojskowej grze o elektrownię atomową w Zaporożu, a także śmierci Darii Duginy i pojawiających się teoriach spiskowych z nią związanych. Szukają także wspólnego mianownika azerskiej ofensywy w Karabachu, ataku Amerykanów na Iran w Syrii, wydarzeń w Kosowie i potencjalnego wybuchu wojny na Pacyfiku i sporu o Tajwan. Czy jest nim wojna tocząca się na Ukrainie? Rozmawiają: Marek Budzisz i Jerzy Marek Nowakowski. Prowadzi Jarosław Walkowicz – project manager w Nowej Konfederacji.
WRZESIEŃ
22-31 sierpnia 2022
31 sierpnia inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) dotarli do Zaporoża.
Rosja wstrzymała całkowicie dostawy gazu do Europy przez gazociąg Nord Stream I. Powodem ma być konserwacja jednego z elementów.
29 sierpnia strona ukraińska podała, że rozpoczęła kontrofensywę „w rozmaitych kierunkach, w tym w rejonie Chersonia”. Dzień później brytyjskie ministerstwo obrony podało, że Ukraińcom w trakcie ofensywy na południu udało się odeprzeć Rosjan „na pewien dystans w różnych miejscach”.
Polska i Czechy będą wspólnie bronić przestrzeni powietrznej Słowacji po przekazaniu jej migów Ukrainie. MIGi-29 maja zostać zastąpione przez amerykańskie myśliwce F-16.
Jak potwierdziło 27 sierpnia tureckie ministerstwo obrony, z portu w Odessie wypłynęły trzy statki z ukraińskim zbożem. Łącznie do tego dnia port w Odessie opuściło 45 statków ze zbożem.
26 sierpnia okupowana elektrownia atomowa Zaporoże została ponownie przyłączona do ukraińskiej sieci elektrycznej po wcześniejszym rosyjskim ostrzale, który spowodował odcięcie elektrowni od sieci.
Wielka Brytania całkowicie zaprzestała importu energii z Rosji.
Prezydent Polski Andrzej Duda przyjechał do Kijowa na rozmowy z Prezydentem Wołodymirem Zełenskim: „Nie wystarczy samo bohaterstwo żołnierzy. Ludzie giną na froncie; potrzebują nie tylko pomocy humanitarnej, ale też siły militarnej, sprzętu, który będzie im pozwalał sprawnie bronić swojego kraju. Ten sprzęt jest im potrzebny i wzywam niezmiennie wspólnotę międzynarodową, aby taki sprzęt Ukrainie dostarczać. Taki też przekaz płynie z wczorajszego spotkania” – powiedział prezydent Duda.
Prezydent @AndrzejDuda na zaproszenie Prezydenta @ZelenskyyUa przebywa dziś w Kijowie. W czasie wizyty odbędą się dwustronne rozmowy Prezydentów oraz delegacji poświęcone sytuacji na 🇺🇦, wsparciu w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej. pic.twitter.com/isQcEK1gdj — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 23, 2022
Prezydent @AndrzejDuda na zaproszenie Prezydenta @ZelenskyyUa przebywa dziś w Kijowie. W czasie wizyty odbędą się dwustronne rozmowy Prezydentów oraz delegacji poświęcone sytuacji na 🇺🇦, wsparciu w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej. pic.twitter.com/isQcEK1gdj
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 23, 2022
„Sankcje nie doprowadziły Moskwy do krachu. Determinacja Ukrainy spada, a Amerykanie obniżyli poziom wsparcia. Szykuje się długa wojna na wyniszczenie” – mówi w „Chłodnym Okiem” Bartłomiej Radziejewski.
W Niezbędniku Zagranicznym NK Witolda Sokały: Władimir Putin odznaczył „niewinną ofiarę” Darię Duginę państwowym orderem, nuncjusz w Kijowie wezwany na dywanik. Tajwan się zbroi by bronić się przed ChRL.
Bartłomiej Radziejewski komentuje najnowsze wydarzenia wokół wojny na Ukrainie. Czy wizyta Prezydenta Dudy w Kijowie oraz II szczyt Platformy Krymskiej mają wymiar symboliczny, czy będą miały odzwierciedlenie w politycznych deklaracjach? Czego oczekuje Kreml, nadając propagandowe komunikaty dotyczące Polski? Czy skuteczny opór wewnątrz rosyjskiego reżimu jest możliwy? Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
Wojenna zima w Europie: „Jeżeli Putin podejmie decyzje o zakręceniu kurków gazowych, doprowadzi to do ogólnoeuropejskiej recesji. Taki ruch będzie miał jednak charakter pokerowej zagrywki i jego skutki dla Rosji mogą być odwrotne od zamierzonych” – pisze Robert Kuraszkiewicz.
24 sierpnia mija pół roku od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co zbiega się również z Dniem Niepodległości Ukrainy. Co dalej? Czy po 180 dniach wojny otworzyły się nowe scenariusze wydarzeń? Czy po raz kolejny obnażono międzynarodową niesprawiedliwość względem sprawców zbrodni wojennych i niemoc prawa międzynarodowego? Czy Zachód dobrze wykorzystał ten czas dla wzmocnienia swojej pozycji? Jak długo społeczeństwa europejskie wytrzymają „zaciskanie pasa”? Czy wojna na Ukrainie przypieczętowała podział świata na dwa bloki? W debacie Nowej Konfederacji dyskutują: gen. Radosław Kujawa, amb. Jerzy Marek Nowakowski, dr Piotr Łukasiewicz. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo – kierowniczka wydarzeń Nowej Konfederacji.
„Zamach, w którym zginęła córka rosyjskiego filozofa, na wiorstę zalatuje ustawką, zrealizowaną w interesie i na zlecenie Kremla. Po błyskawicznym ogłoszeniu przez Moskwę winy ukraińskiego wywiadu – nawet jeszcze bardziej” – pisze o zamachu na Darię Duginę z 20 sierpnia Witold Sokała.
Debata Nowej Konfederacji: W jakiej kondycji są Chiny w obecnym, nowym układzie geopolitycznym? Udział w debacie NK biorą: prof. Bogdan Góralczyk, prof. Marcin Kaczmarski, dr Jakub Jakóbowski. Dyskusję moderuje Paulina Uznańska – analityczka ds. gospodarki Chin w Ośrodku Badań Azji Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej.
15-21 sierpnia 2022
19.08.2022: W „Niezbędniku Zagranicznym” NK Witold Sokała pisze o tym, dlaczego rosyjska gospodarka się kurczy? Czy Niemcy są uzależnieni od Chin? Czy Bolsonaro utrzyma władzę w Brazylii?
18.08.2022: Całkowita blokada Rosji – to brzmi dobrze w uszach mieszkańców Europy Środkowej. Za taką decyzją kryją się jednak zagrożenia. W skrajnym przypadku może być ona nawet na rękę Putinowi – pisze Jerzy Marek Nowakowski.
17.08.2022: Bartłomiej Radziejewski komentuje najnowsze wydarzenia wokół wojny na Ukrainie. Czy Rosjanie chcą dojść do granicy z Polską? Czy wizyta Sekretarza Generalnego ONZ może mieć wpływ na przebieg wojny? Jak kolejne szantaże energetyczne Rosji wpływają na debatę publiczną na Zachodzie? “Polska jest silna jak nigdy dotąd, a wojna w Ukrainie sprawiła, że stała się centralnym graczem w polityce europejskiej.To z kolei stanowi wyzwanie dla Brukseli” – pisze dziennik “Die Welt”. Co zrobić żeby wykorzystać ten potencjał? Szef NK odpowiada także na pytania widzów. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
8-14 sierpnia 2022
11.08.2022: Bartłomiej Radziejewski podczas LIVE i Q&A Nowej Konfederacji komentuje najnowsze wydarzenia wokół wojny na Ukrainie. Jakie skutki może mieć hipotetyczne odbicie Krymu przez Ukraińców? Czy Białoruś dołączy do ataku i czy tymczasowy rząd tego kraju na uchodźstwie cokolwiek zmieni? Szef NK mówi także o kolejnych odsłonach amerykańsko-rosyjskiej wojny o wpływy. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
09.08.2022: Liczba pozytywnych wskazań, które otrzymał Stepan Bandera, wzrosła w ciągu trzech lat z 38% do 74%. Jednak nowa tożsamość opiera się przede wszystkim na pamięci o toczącej się wojnie – pisze Marek Wojnar.
1-7 sierpnia 2022
Według sił zbrojnych Ukrainy Rosja otrzymała od Iranu 46 dronów bojowych, wykorzystywanych w wojnie.
Rosjanie gromadzą wojska na południu Ukrainy, co może być początkiem kolejnej ofensywy lub przygotowaniem do odparcia ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.
Kanada zapowiada wysłanie 225 żołnierzy do Wielkiej Brytanii, gdzie mają szkolić ukraińskich rekrutów. Od 2015 roku Kanada wyszkoliła już 33 tys. Ukraińców.
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow potwierdził, że Kreml jest gotów do rozmów na temat wymiany więźniów z USA. Stało się to dzień po tym jak rosyjski sąd skazał na 9 lat kolonii karnej amerykańską koszykarkę Brittney Griner, przy której miano znaleźć niewielką ilość marihuany.
5 sierpnia kolejne trzy statki z ukraińskim zbożem wyszły z ukraińskich portów: dwa z portu Czarnomorsk i jeden z Odessy. Łącznie jednostki przewożą 58 tys. ton kukurydzy.
ONZ zapowiada wysłanie misji, która ma zbadać domniemaną rosyjską zbrodnię na jeńcach wojennych w kontrolowanej przez Rosjan Oleniwce, w której w wyniku wybuchu zginęło 53 ukraińskich jeńców wojennych, w tym obrońcy Mariupola. Zdaniem Ukraińców zbrodni mieli dokonać rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera na rozkaz Kremla.
Senat USA stosunkiem głosów 95:1 ratyfikował umowę akcesyjną Finlandii i Szwecji do NATO.
ONZ podała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę granicę zaatakowanego kraju przekroczyło ponad 10 mln osób. Według danych UNHCR ponad 6 mln. Ukraińców przebywa obecnie w Europie, z czego najwięcej (1 mln 250 tys.) w Polsce.
Minister obrony Ukrainy poinformował, że Stany Zjednoczone wyślą kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 550 mln dolarów.
Pierwszy statek od początku wojny wypełniony ukraińskim zbożem opuścił port w Odessie.
04.08.2022: Bartłomiej Radziejewski podczas LIVE i Q&A Nowej Konfederacji komentuje wydarzenia wokół wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie. Czy najbliższe dni wyznaczą nowy porządek w stosunkach chińsko-amerykańskich? Czy zmierzamy w kierunku wojny na IndoPacyfiku? Mówi także o wzmożonej aktywności Putina i Ławrowa w Afryce i Azji. Czy rosyjscy politycy przekonają ”świat poza Europą” do współpracy? Prezydent Duda rozmawia z Xi Jinpingiem, Davidem Hurleyem – czy dobrze wykorzystujemy korzystną sytuację geopolityczną dla wzrostu pozycji Polski i Europy Środkowej? Szef NK odpowiada także na pytania widzów. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
*** 02.08.2022: Radosław Pyffel jako gość live’u NK komentuje rosnące napięcie na linii Chiny-Stany Zjednoczone w związku z wizytą Nancy Pelosi na Tajwanie, a także inne doniesienia z rejonu Indopacyfiku. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
SIERPIEŃ
31 lipca 2022 – 158. dzień wojny
Gubernator Sewastopola poinformował, że 5 osób zostało rannych w wyniku ataku ukraińskiego drona na kwaterę główną rosyjskiej floty na Morzu Czarnym.
14 patrolowych pojazdów opancerzonych Iveco Lav III przekazała Ukrainie Norwegia.
30 lipca 2022 – 157. dzień wojny
W najnowszym Miesięczniku Zagranicznym: raport z frontu – jak długo wytrzymają Ukraina i Rosja? Zakupy zbrojeniowe Polski – czy Korea jest dobrym wyborem? Europa na energetycznym rozdrożu – czy grozi nam kryzys węglowy i gazowy? Bliskowschodnie wizyty Bidena i Putina – jakie były ich cele?
Udział biorą: Bartłomiej Radziejewski, Marek Budzisz i Jerzy Marek Nowakowski. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
29 lipca 2022 – 156. dzień wojny
„Degenerując się, Rosja powraca do swoich najgłębszych historycznych korzeni – do formy organizacyjnej Ordy. To jednak Orda zardzewiała, spróchniała, zmurszała” – pisze na łamach Nowej Konfederacji Roch Stochas.
27 lipca 2022 – 154. dzień wojny
Świat u progu kryzysu. Czy to koniec globalizacji, jaką znamy? – pyta prof. Kazimierz Dadak. „W świecie zachodnim rośnie zadłużenie państw, spadają indeksy giełdowe i następuje odwrót od globalizacji. Pierwszorzędnym kandydatem do roli wielkiego przegranego jest strefa euro”.
26 lipca 2022 – 153. dzień wojny
Debata miesiąca Nowej Konfederacji pt. Czy grozi nam globalny kryzys gospodarczy? Jaka jest kondycja globalnej gospodarki po wojnie na Ukrainie? Czy uderzać w nas będzie inflacja, recesja i kryzys zadłużeniowy? Czy idący kryzys to efekt tylko walki z inflacją, czy leżą za nim głębsze przyczyny i nierównowagi? Kryzys, ale jak długi? Jakie są lekcje dla Polski – co powinniśmy zmienić, by na kolejny kryzys być lepiej przygotowanym? Udział w debacie miesiąca NK biorą: prof. Elżbieta Mączyńska, mec. Andrzej Mikosz i Piotr Arak. Prowadzi Sebastian Ogórek, redaktor naczelny wyborcza.biz i redakcji ekonomicznej “Gazety Wyborczej”.
25 lipca 2022 – 152. dzień wojny
Z Thomasem Kleine-Brockhoffem rozmawia Ewa Fronczak: „Pytanie, czy Niemcy popierają wzmocnienie flanki wschodniej, jest nie na miejscu. Należałoby się raczej zastanowić, dlaczego Polska wymaga od Niemiec zaangażowania na wschodniej flance, a sama odmawia zgody na stacjonowanie niemieckich wojsk na swojej ziemi”.
22 lipca 2022 – 149. dzień wojny
Zapraszamy na debatę stacjonarną Nowej Konfederacji! Jak powinna wyglądać polska polityka wschodnia po ataku Rosji na Ukrainę? W jaki sposób wzmacniać polskie wpływy na Wschodzie? Jak mamy działać – samodzielnie czy w ramach Unii Europejskiej/NATO?
Spotkanie rozpocznie się 27 lipca o godzinie 18:00 w Bibliotece i Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 178A.
W dyskusji wezmą udział: prof. Hieronim Grala, dr Jacek Bartosiak, Agnieszka Romaszewska-Guzy i Bartłomiej Radziejewski.
19 lipca 2022 – 146. dzień wojny
Tylko Zachód walczy z Rosją. Putin ma alternatywy w różnych zakątkach świata – pisze Mateusz Perowicz. „Prezydent Meksyku krytykował zachodnie dostawy broni na Ukrainę. Wiceprezydent Argentyny stwierdziła, że Rosja odbiera jedynie to, co jej się należy. W Brazylii słychać głosy krytykujące prezydenta Ukrainy”.
18 lipca 2022 – 145. dzień wojny
Prezydent Turcji Recep Erdogan zapowiedział wstrzymanie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli kraje te nie dotrzymają obietnicy „zaprzestania wspierania terrorystów”, jak nazywa Kurdów.
Nowym szefem służby bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zostanie Wasyl Maliuk, ogłosił prezydent Ukrainy.
Trwa polska zbiórka na Bayraktara, bojowego drona dla Ukrainy. Swoją zbiórkę rozpoczęła też Norwegia.
17 lipca 2022 – 144. dzień wojny
Nową ofensywę przygotowuje rosyjskie wojsko– ostrzega „Kyiv Independent”. Według przedstawiciela ukraińskiego wywiadu Wadima Skibickiego, aktywność Rosjan wskazuje na to, że „bez wątpienia trwają przygotowania do następnej fazy ofensywy”.
16 lipca 2022 – 143. dzień wojny
Na Ukrainę dotarły już systemy rakietowe dalekiego zasięgu M270. „Będą one dobrym towarzystwem dla HIMARS-ów na polu bitwy” – napisał na Twitterze Oleksy Reznikow.
Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła kwotę 100 mln dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów do operowania na amerykańskich myśliwcach F-15 i F-16, podał Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.
15 lipca 2022 – 142. dzień wojny
Potwierdzono atak na Mikołajów. Co najmniej 10 rosyjskich rakiet uderzyło między innymi w dwa uniwersytety, budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury cywilnej. Co najmniej cztery osoby zostały ranne.
Today russia-Terrorist attacked 2 biggest Universities in Mykolayiv. At least 10 missiles. Now they attack our education. I’m asking Universities of all democratic countries to claim russia what it is really is- the Terrorist pic.twitter.com/VNiRxNbT89 — Віталій Кім / Vitaliy Kim (@vitalij_kim) July 15, 2022
Today russia-Terrorist attacked 2 biggest Universities in Mykolayiv. At least 10 missiles. Now they attack our education. I’m asking Universities of all democratic countries to claim russia what it is really is- the Terrorist pic.twitter.com/VNiRxNbT89
— Віталій Кім / Vitaliy Kim (@vitalij_kim) July 15, 2022
Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosja przygotowuje pełnoskalową ofensywę wzdłuż linii Słowiańsk-Siwierski-Bahmut.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała pisze: Przed czym Stany ostrzegają Turcję? Kto jest najlepszym sojusznikiem Putina w Europie? Kiedy poznamy nazwisko nowego premiera Wielkiej Brytanii?
14 lipca 2022 – 141. dzień wojny
Ponad 130 statków z ukraińskim zbożem czeka na możliwość wypłynięcia w kierunku Rumunii, z której portów będzie mogło zostać wysłane drogą morską na cały świat.
Kolejne ataki rakietowe na cywilną zabudowę. Co najmniej 12 osób zginęło w ataku rakietowym na miasto Winnica. W czwartek rano w wyniku rosyjskich ataków na Mikołajów ucierpiały „dwa instytuty edukacyjne, obiekty infrastruktury transportowej i hotel”. Do 48 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na blok mieszkalny w Czasiw Jarze.
13 lipca 2022 – 140. dzień wojny
„Celem Ukrainy w tej wojnie jest wyzwolenie naszego terytorium, przywrócenie terytorialnej jedności i pełnej niepodległości na wschodzie i południu Ukrainy. To jest nasza ostateczna pozycja negocjacyjna” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
O kwestii eksportu ukraińskiego zboża mają rozmawiać wysłannicy Ukrainy i Rosji w Stambule w Turcji.
Nowy pakiet pomocy militarnej o wartości 2 mld euro opublikowały Niemcy. Na liście znalazło się m.in. siedem samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitzen PzH2000, pojazdy opancerzone, szpital wojskowy, samochody, części zamienne do myśliwców MIG-29, systemy obrony przeciwlotniczej i wyrzutnie rakietowe MLRS.
12 lipca 2022 – 139. dzień wojny
Liczba zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na blok mieszkalny w Chasiw Jarze wzrosła do co najmniej 34. Trwa akcja ratownicza.
Aktywa rosyjskich oligarchów i firm o łącznej wartości 13,8 mld euro zamroziła dotąd Unia Europejska.
11 lipca 2022 – 138. dzień wojny
W rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski skierował do parlamentu projekt ustawy nadający Polakom na Ukrainie specjalny status. Prezydent podpisał też dekret nadający Przemyślowi honorowy tytuł „Miasta Zbawiciela”.
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola ostrzegł, że jesienią Rosja planuje powszechną mobilizację obejmującą mieszkańców miasta.
Rosja wstrzymała przesył gazu przez Nord Stream 1. Oficjalnie związane jest to z przeglądem technicznym, który ma trwać do 21 lipca.
Zapraszamy na debatę stacjonarną organizowaną z okazji premiery książki „Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat”, antologii tekstów Autorów Nowej Konfederacji, która wydawana jest przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji!
Spotkanie rozpocznie się 11 lipca o godzinie 17:00 w Bibliotece i Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 178A. Podczas wydarzenia będzie możliwość nabycia książki „Geopolityczne trzęsienie ziemi. Jak rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła świat”, a także innych tytułów naszego Wydawnictwa oraz uczestników debaty.
„Stan społecznikowski” w Polsce, podglebie naszych NGOsów, naszych kampanii wyborczych i whistleblowerskich, naszej obrony terytorialnej i naszej – nie daj Bóg – przyszłej konspiracji pod okupacją to 100, może 150 tysięcy osób – pisze Wojciech Stanisławski.
10 lipca 2022 – 137. dzień wojny
Według rzecznika wojskowej administracji Odessy wojska rosyjskie z premedytacją niszczą zbiory w rejonie Chersonia, nie pozwalając na ich gaszenie przez mieszkańców.
9 lipca 2022 – 136. dzień wojny
Ambasadorowie Ukrainy w Niemczech, Węgrzech, Norwegii, Czech i Indii zostali odwołani ze swojego stanowiska.
Stany Zjednoczone wysyłają do Ukrainy kolejne 4 zestawy artylerii rakietowej HIMARS.
Wojskom Ukrainy udało się zniszczyć dwa rosyjskie punkty dowodzenia nieopodal Chersonia.
Belgia zapowiedziała ponowne otwarcie swojej ambasady w Kijowie.
8 lipca 2022 – 135. dzień wojny
Sewierodonieck znajduje się „na skraju katastrofy humanitarnej” i trwa tam obecnie masowy rabunek przez rosyjskie wojska, powiedział Sierhij Hajdaj, szef ukraińskich struktur wojskowych w Ługański.
Debata Nowej Konfederacji. Za nami przełomowy szczyt NATO w Madrycie. Czy zapowiedziane zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 tys. do 300 tys. jest realne? Skąd tak zdecydowane stanowisko sojuszu wobec Chin? Co zmieni utworzenie stałego dowództwa V korpusu w Polsce? Czego dotyczy porozumienie Turcja-Szwecja-Finlandia i czy Ankara postawi kolejne żądania?
W debacie poprowadzonej przez Karolinę Olszowską z Uniwersytetu Jagiellońskiego udział wzięli: amb. Jerzy Marek Nowakowski, gen. prof. Bogusław Pacek, dr Karol Wasilewski, Krzysztof Strachota i Łukasz Kulesa.
7 lipca 2022 – 134. dzień wojny
Atak odwetowy Rosji na Wyspę Węży, wcześniej odbitej z rąk Rosji przez wojsko Ukrainy. Kolejne rakiety spadły też na Odessę, niszcząc 35 ton zbóż.
Ukraińska armia pochwaliła się na Twitterze nowymi jednostkami dostarczonymi przez Duńczyków:
#Ukraine: The first sighting of Danish 🇩🇰 M113G4DK armored personnel carriers in Ukraine – here seen with add-on armor and armed with a Browning M2 .50 heavy machine gun. In total 54 M113G3DK and M113G4DK APCs were donated by Denmark to the Ukrainian army. pic.twitter.com/xiNtbtbLwY — 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) July 6, 2022
#Ukraine: The first sighting of Danish 🇩🇰 M113G4DK armored personnel carriers in Ukraine – here seen with add-on armor and armed with a Browning M2 .50 heavy machine gun. In total 54 M113G3DK and M113G4DK APCs were donated by Denmark to the Ukrainian army. pic.twitter.com/xiNtbtbLwY
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) July 6, 2022
6 lipca 2022 – 133. dzień wojny
4,573 mln osób wjechało już z terytorium Ukrainy do Polski – podaje polska Straż Graniczna.
Przywrócenie powszechnego poboru do wojska rozważa Łotwa. Minister obrony Łotwy Artis Pabriks powiedział, że „obecny system wojskowy Łotwy osiągnął swój limit. A póki co nie mamy powodów przypuszczać, że Rosja zmieni swoje zachowanie”.
„Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20” – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu.
W ramach programu szkoleń wojskowych do Wielkiej Brytanii przyjechała pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy. Oferowany przez Brytyjczyków pakiet szkoleń jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy wycenianej na 2,3 mld funtów.
Debata Nowej Konfederacji pt. „O co chodzi Niemcom?”. W debacie udział biorą: dr Anna Kwiatkowska, dr Justyna Bokajło, dr Krzysztof Rak i Adam Traczyk. Prowadzi Marcin Makowski – dziennikarz portalu Interia.pl.
5 lipca 2022 – 132. dzień wojny
Szwecja i Finlandia podpisały dokumenty akcesyjne do NATO. Akces oczekuje na ratyfikację krajów Sojuszu.
Wojska tureckie przejęły rosyjski statek przewożący skradzione na Ukrainie zboże. Jednostka „Żibek Żoły” z 7 tys. ton ziarna okupowanego przez Rosjan Berdiańska została zatrzymana w czarnomorskim porcie Karasu.
4 lipca 2022 – 131. dzień wojny
Władimir Putin ogłosił zwycięstwo w Ługańsku po upadku Lisiczańska. prezydent Rosji zalecił rosyjskim żołnierzom odpoczynek oraz „zwiększenie możliwości bojowych”. Według sił brytyjskich, Rosja skupia się teraz na próbie zajęcia całego Doniecka.
Wycofanie ukraińskiego wojska z Lisiczańska potwierdził Wołodymir Zełenski. Zapowiedział też, że miasto zostanie odbite w przyszłości „dzięki taktyce i zwiększonym dostawom nowoczesnego uzbrojenia”. Aktualnie pod kontrolą Rosji jest praktycznie cały region ługański i połowa donieckiego.
W Szwajcarii powstaje Plan Marshalla dla Ukrainy. Szacuje się, że odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów dolarów.
Z dr. Tomaszem Makarewiczem rozmawia Jakub Kamiński: „Musimy w sposób wiarygodny pokazać Rosji, że korzystamy ze strategii „wet za wet”. Jeśli tego nie zrobimy, okażemy słabość i zachęcimy także Chiny do większej agresji”.
Debata Nowej Konfederacji pt. „Czy Polska poradzi sobie z wielonarodowością?„. W debacie udział biorą Marek Budzisz i Rafał Ziemkiewicz. W roli prowadzącego Bartłomiej Kwapisz (Nowa Konfederacja).
3 lipca 2022 – 130. dzień wojny
Rosjanie podali, że przejęli kontrolę nad Lisiczańskiem, czemu zaprzeczają jednak ukraińskie władze.
Słowiańsk został ostrzelany artylerią rakietową. Mer miasta Vadim Ljak informuje, że spowodowało to 15 pożarów a co najmniej 6 osób zginęło a wiele zostało rannych.
2 lipca 2022 – 129. dzień wojny
Trwa ostrzał miasta Łysyczańsk. Według sił rosyjskich, opanowana miała zostać rafineria paliwowa na przedmieściach miasta. Gubernator miasta powiedział w piątek, że walki na terenie zakładu wciąż się toczą.
1 lipca 2022 – 128. dzień wojny
18 osób w tym 2 dzieci zginęło a 31 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę. W nocy rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22 wystrzelił trzy rakiety X-22. Pociski uderzyły w budynek mieszkalny oraz centrum wypoczynkowe.
Witold Sokała analizuje najważniejsze postanowienia szczytu NATO w Madrycie: „Przyjęcie Szwecji i Finlandii, wzmocnienie sił wojskowych USA w Europie i nowa koncepcja strategiczna – to tylko kilka decyzji podjętych na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
W Niezbędniku Zagranicznym Witold Sokała o tym, czy światu grozi głód? Co wywiad USA mówi o stanie wojsk rosyjskich? Jakie państwa chcą wstąpić do BRICS?
LIPIEC
30 czerwca 2022 – 127. dzień wojny
Siły Zbrojne Ukrainy podały aktualny bilans rosyjskich strat: 35 600 żołnierzy, 1573 czołgi, 3726 transporterów opancerzonych, 790 systemów artyleryjskich, 104 systemy przeciwlotnicze, 217 samolotów, 185 śmigłowców, 641 dronów, 14 okrętów i łodzi oraz 2602 inne pojazdy.
Rosjanie ogłosili, że wycofali się z Wyspy Węży. Informację tę potwierdziła strona ukraińska.
„Realistycznym” celem jest całkowite wypchnięcie Rosjan z terytorium Ukrainy – powiedziała szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss.
29 czerwca 2022 – 126. dzień wojny
Podczas trwającego szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden poinformował, że w Polsce stworzona zostanie stała kwatera V Korpusu armii USA, do Rumunii zostanie wysłana dodatkowa brygada rotacyjna, do Wielkiej Brytanii trafią dwie dodatkowe eskadry myśliwców F-35 i wzmocnione zostaną wojska rotacyjne w państwach nadbałtyckich.
Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO.
Na Ukrainę wróciło 144 pojmanych żołnierzy, w tym 95 obrońców zakładu Azovstal w Mariupolu w ramach wymiany jeńców.
W Miesięczniku Zagranicznym Marek Budzisz, Jerzy Marek Nowakowski i Robert Kuraszkiewicz: raport z frontu – jakie plany ma Moskwa? Jaki jest stan rosyjskiej gospodarki i jej łańcuchów dostaw po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych? Jak w tym kontekście kształtuje się bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy? Prowadzi Jarosław Walkowicz.
Z Michałem Baranowskim, dyrektorem polskiego oddziału German Marshall Fund, rozmawia dr Stanisław Maksymowicz: „Niemcy są najsilniejszym krajem Europy, ale czy można je określić mianem lidera? Dziś to nie jest takie jednoznaczne”.
28 czerwca 2022 – 125. dzień wojny
Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ponad 20 tys. przestępstw i zbrodni wojennych, poinformowała na Telegramie służba prasowa Prokuratury Generalnej.
Rosja zawiesiła działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie. Zamknęła też na miesiąc konsulat w Ruse. Wcześniej rząd Bułgarii wydalił 70 dyplomatów i pracowników rosyjskich placówek.
Niemcy i Holandia wspólnie dostarczą Ukrainie sześć kolejnych samobieżnych haubicoarmat typu Panzerhaubitze 2000.
27 czerwca 2022 – 124. dzień wojny
Państwa grupy G7 we wspólnym oświadczeniu ogłosiły dalszą pomoc dla Ukrainy w zakresie finansowym, humanitarnym, wojskowym i dyplomatycznym.
Po raz pierwszy od 1917 roku Rosja nie spłaciła swojego zadłużenia. W niedzielę upłynął ostateczny termin spłaty odsetek od 100 mln dolarów z dwóch euroobligacji.
26 czerwca 2022 – 123. dzień wojny
Przywódcy grupy G7 na szczycie w Bawarii potwierdzili wprowdzenie zakazu importu rosyjskiego złota. Według premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona ma to uderzyć „bezpośrednio w rosyjskich oligarchów i w serce machiny wojennej Putina”.
Atak bombowy na Kijów. Pociski uderzyły w obiekty znajdujące się „10 minut od zabytkowego centrum”.
Bombed #Kyiv area is Lukyanivka. 10 minutes from historic center. It was a new residential block next to an old unused military production facility. Rocket left huge hole in the middle of kids playground and fires burning in the city pic.twitter.com/GSYrjHepo2 — Lesia Vasylenko (@lesiavasylenko) June 26, 2022
Bombed #Kyiv area is Lukyanivka. 10 minutes from historic center. It was a new residential block next to an old unused military production facility. Rocket left huge hole in the middle of kids playground and fires burning in the city pic.twitter.com/GSYrjHepo2
— Lesia Vasylenko (@lesiavasylenko) June 26, 2022
25 czerwca 2022 – 122. dzień wojny
Wojska ukraińskie dalej wycofują się z Siewierodoniecka, ostatni zostali w zakładach Azot.
Jak podaje brytyjskie ministerstwo obrony, od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie pozbawili dowodzenia kilku generałów, w tym dowódcę sił powietrznych gen. płk Andrieja Serdiukowa i dowódcę zgrupowania południowego gen. Aleksandra Dwornikowa. Dowodzenie zgrupowaniem południowym miał objąć gen. płk Siergiej Surowiki.
24 czerwca 2022 – 121. dzień wojny
Żołnierze ukraińskiej armii w Siewierodoniecku dostali rozkaz wycofania z miasta w obawie o otoczenie Lisiczańska.
Zestawy artylerii rakietowej HIMARS zasiliły już siły armii ukraińskiej.
Ważne, kto będzie tę wojnę wolniej przegrywał. A Rosja przegrywa ją szybciej – uważa Tomasz Gajewski. „Rosja jest w stanie generować przewagi w różnych rejonach wschodniej Ukrainy. Prawdopodobnie uda jej się także zdobyć Lisiczańsk i Siewierodonieck. Nie będzie to jednak oznaczało jej zwycięstwa”.
Robert Kuraszkiewicz pisze o czterech miesiącach wojny z globalnej perspektywy: „Muhammad bin Salman MBS byłby pierwszym „naszym sukinsynem” w nowym świecie, jeżeli tylko osiągnie porozumienie z Bidenem w trakcie jego lipcowej wizyty w Rijadzie”.
W Niezbędniku Zagranicznym Witold Sokała pisze o tym: pod jakimi warunkami Gruzja będzie mogła wejść do UE? Na czym polega spór Rosji z Litwą wokół Kaliningradu? Czy Sofia zwróci się w stronę Moskwy?
23 czerwca 2022 – 120. dzień wojny
Unia Europejska zgodnie zdecydowała o przyznaniu Ukrainie oraz Mołdawii statusu kandydata do Wspólnoty. „Szczerze pochwalam decyzję przywódców UE o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata. To wyjątkowy i historyczny moment w relacjach UA-EU” napisał na Twitterze Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Sincerely commend EU leaders’ decision at #EUCO to grant 🇺🇦 a candidate status. It’s a unique and historical moment in 🇺🇦-🇪🇺 relations. Grateful to @CharlesMichel, @vonderleyen and EU leaders for support. Ukraine’s future is within the EU. #EmbraceUkraine https://t.co/o6dJVmTQrn — Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 23, 2022
Sincerely commend EU leaders’ decision at #EUCO to grant 🇺🇦 a candidate status. It’s a unique and historical moment in 🇺🇦-🇪🇺 relations. Grateful to @CharlesMichel, @vonderleyen and EU leaders for support. Ukraine’s future is within the EU. #EmbraceUkraine https://t.co/o6dJVmTQrn
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 23, 2022
Tymczasem Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet sankcji nałożonych na Rosję. 22 czerwca 2022 – 119. dzień wojny
Na Ukrainę dotarły niemieckie haubice samobieżne PzH2000.
Wojska Ukrainy dokonały uderzenia na rosyjskie pozycje na Wyspie Węży. W zamieszczonym w Internecie nagraniu Ukraińcy podają, że zaatakowali cele na wyspie „skoncentrowanym uderzeniem rozmaitych sił i metod zniszczenia”, co miało doprowadzić do znaczących strat Rosjan. Według Rosjan atak został odparty.
Wojciech Dudziak pisze o „wojnie w szerszej perspektywie”: „Od roku 1990 Rosja osłabia się w porównaniu z blokiem krajów, który dołączył do Zachodu. Jednocześnie wyraźnie wzmacnia swoją pozycję wobec Białorusi, a zwłaszcza Ukrainy. To może być ważna przyczyna inwazji”.
21 czerwca 2022 – 118. dzień wojny
Większość miasta Siewierodonieck jest kontrolowana przez rosyjskie wojska. W rękach Ukraińców znajdują się jedynie zakłady Azot.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „nie może wykluczyć” zastosowania przez rosyjski sąd kary śmierci wobec dwóch pojmanych obywateli Stanów Zjednoczonych, walczących po stronie ukraińskiej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że Berlin będzie dostarczał Ukrainie broń „tak długo, jak Ukraina będzie potrzebowała naszego wsparcia”.
20 czerwca 2022 – 117. dzień wojny
Rosjanie wystrzelili na wschód Ukrainy 14 rakiet, niszcząc między innymi magazyn żywności w Odessie. Tymczasem szef dyplomacji UE Josep Borell nazwał rosyjską blokadę eksportu zbóż z Ukrainy „prawdziwą zbrodnią wojenną” .
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow domaga się od Litwy zniesienia blokady połączeń lądowych z Kaliningradem. W odpowiedzi litewski rząd odpowiedział, że obostrzenia w transporcie wynikają z wdrażanych sankcji UE.
Niemcy bez przywództwa i strategii – pisze Marek Budzisz. „Wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu niemieckiej polityki. W nowych realiach myślenie Berlina o sprawach bezpieczeństwa jest anachroniczne”.
19 czerwca 2022 – 116. dzień wojny
Rosyjskie wojska będą prawdopodobnie w stanie zająć Siewierodonieck, kosztem ściągnięcia sił z innych części frontu, ocenili analitycy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).
Atak rakietowy na Kijów. Brak doniesień na temat zniszczeń lub rannych. Dzień wcześniej w Kijowie odbył się pogrzeb bohatera ukraińskiej rewolucji godności Romana Ratusznego, poległego 9 czerwca pod Iziumem.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild am Sonntag” powiedział, że wojna na Ukrainie może potrwać wiele lat. Podkreślił również, że „nie możemy zaprzestać wspierania Ukrainy, nawet jeśli koszty będą wysokie”.
18 czerwca 2022 – 115. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski złożył wizytę w Mikołajowie, gdzie powiedział że Ukraina „na pewno zwycięży”.
Ukraina i Rosja wymieniły jeńców: pięciu Ukraińców wymieniono za 5 Rosjan.
Litwa zapowiedziała, że zablokuje ruch towarów z Kaliningradu za pośrednictwem kolei.
Sławomir Majman w rozmowie z Sandrą Krawczyszyn komentuje aktualny stan relacji Chin z Zachodem i krajami Globalnego Południa.
17 czerwca 2022 – 114. dzień wojny
Gubernator Odessy Maksym Marczenko poinformował, że wojska ukraińskie zatopiły rosyjski holownik „Wasilij Bej”, który miał transportować żołnierzy i wyposażenie na Wyspę Węży. W sieci pojawiło się niezweryfikowane nagranie, mające pokazywać atak rakietowy Ukraińców. Nie zostało jednak dotąd potwierdzone.
#Ukraine: Big news from the Black Sea- the Ukrainian Navy claims to have destroyed the Russian „Vasily Bekh” rescue vessel, as it travelled to the famous Snake Island; it reportedly had a Tor-M2KM SAM system on board. The strike was filmed by a TB-2 drone; 2 munitions are used. pic.twitter.com/pCjMf2RX4d — 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) June 17, 2022
#Ukraine: Big news from the Black Sea- the Ukrainian Navy claims to have destroyed the Russian „Vasily Bekh” rescue vessel, as it travelled to the famous Snake Island; it reportedly had a Tor-M2KM SAM system on board.
The strike was filmed by a TB-2 drone; 2 munitions are used. pic.twitter.com/pCjMf2RX4d
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) June 17, 2022
W swojej polemice z Bartłomiejem Radziejewskim Dariusz Lis pisze, że polska gospodarka jest dziś za słaba, by skutecznie pomóc w odbudowie Ukrainy: „Ogromny niedobór kapitału i inwestycji, słabe technologie i źle działające państwo – to bariery dla odbudowy Ukrainy przez Polaków. Zachód też nie da nam na to pieniędzy za darmo”.
16 czerwca 2022 – 113. dzień wojny
Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybyli z wizytą do Kijowa. Premier Włoch Mario Draghi zapowiedział, że wszystko, co zniszczyli Rosjanie, zostanie odbudowane: „Odbudujemy wszystko. Oni zniszczyli przedszkola, zniszczyli place zabaw dla dzieci. Wszystko zostanie odbudowane. To już się zaczęło”. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że rosyjska wojna i jej „niewyobrażalne okrucieństwo na Ukrainie” musi się skończyć.
Trwają zacięte walki w Siewierodoniecku.
15 czerwca 2022 – 112. dzień wojny
Kolejną partię z wartej miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy ogłosił Amerykański Departament Stanu. USA wyślą na Ukrainę m.in. 18 haubic z pojazdami do ich holowania, 36 tys. sztuk amunicji oraz części zapasowe. Do końca miesiąca na Ukrainę trafią też zestawy artylerii rakietowej HIMARS z amunicją, 4 pojazdy taktyczne do odzyskiwania uszkodzonego ciężkiego sprzętu, dwa zestawy obrony wybrzeża Harpoon i in.
Xi Jinping, I Sekretarz Komunistycznej Partii Chin, rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Według informacji chińskiej telewizji CCTV Jinping wyraził chęć pomocy w rozwiązaniu sytuacji w Ukrainie. Odmówił również potępienia Rosji.
W debacie Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski, Jerzy Marek Nowakowski i prof. Tomasz Grosse rozmawiają o tym, czy w obliczu słabnących sił ukraińskich, Rosja zajmie Wschód? Jak kształtuje się równowaga w regionie NATO, kiedy możemy spodziewać się rozszerzenia sojuszu? Jakie będą skutki wprowadzenia szóstego pakietu sankcji UE, a także sankcji USA? Jak długo Rosja wytrzyma gospodarcze i energetyczne odcinanie się od niej państw Zachodu? Czy odblokowanie środków z KPO ma bezpośredni związek z wojną na Ukrainie?
14 czerwca 2022 – 111. dzień wojny
Papież Franciszek ponownie zasugerował, że rosyjska inwazja na Ukrainę „być może została w pewien sposób sprowokowana”. W wywiadzie dla „La Civiltà Cattolica” potępił „okrucieństwo rosyjskich żołnierzy”, ale jednocześnie uniknął stwierdzenia, gdzie leży dobro, a gdzie zło.
Trwa ewakuacja cywili z Siewierodoniecka. Szef lokalnej administracji wojskowej Sierhij Hajdaj powiedział, że rosjanie skierowali do miasta dwie dodatkowe taktyczne grupy bojowe, wspierając natarcie.
Stefan Sękowski w live Nowej Konfederacji Sękowski rozmawia o demokracji w cieniu wojny. „Chyba nigdy po 1989 roku spółka skarbu państwa nie zrosła się w społecznej wyobraźni tak bardzo z partią rządzącą (na dobre i złe) jak dziś Orlen z PiS. Ten przejaw zawłaszczania państwa jest dla Polski bardzo szkodliwy” – pisze Stefan Sękowski w tweeterowym wpisie z dn. 13.06. Jakie jeszcze zagrożenia dla Polski widzi ekspert live’a NK? Czy likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest dobrym ruchem? Co należałoby zrobić, żeby przywrócić praworządność w Polsce? Prowadzi Jarema Piekutowski.
Owady, GMO i syntetyczne mięso. O nowym pożywieniu ludzkosci pisze Stanisław Maksymowicz. „Globalne problemy z produkcją pożywienia, a niebawem także widmo wojennego głodu, kierują ludzkość – a może raczej globalny przemysł – w stronę nowych i wzbudzających kontrowersję źródeł pożywienia. Unia Europejska już wydała zgodę na domieszkę owadów w naszym jedzeniu”.
13 czerwca 2022 – 110. dzień wojny
Wasyl Zwarycz został nowym ambasadorem Ukrainy w Polsce.
Rosyjska artyleria ostrzeliwuje zakłady Azot w Siewierodoniecku, miejsce schronienia ok. 500 mieszkańców miasta.
Nowy ład światowy kształtuje się na naszych oczach. Jak zmienia się sytuacja geopolityczna Europy i Polski? Przeczytaj raport z seminarium strategów NK. W seminarium uczestniczyli (w kolejności alfabetycznej): Paweł Behrendt, prof. Bogdan Góralczyk; prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Robert Kuraszkiewicz, amb. Jerzy Marek Nowakowski, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski, dr Błażej Sajduk, dr Krzysztof M. Zalewski.
O Niemczech wobec Ukrainy pisze Arkadiusz Stempin: „Olaf Scholz od końca marca – pomimo uchwały parlamentu – nie dostarczył na Ukrainę ciężkiej broni. Połowa Niemców popiera to żółwie tempo i minimalistyczny kurs”.
12 czerwca 2022 – 109. dzień wojny
Ukraińcy nadal kontrolują zakłady Azot w Siewierodoniecku, w których miejsce schronienia znalazło kilkuset cywili.
Ustanowiono dwa korytarze eksportu ziaren – przez Polskę i Rumunię, podał zastępca ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Senik.
Według danych Polskiej Straży Granicznej, od początku wojny granice przekroczyło 4 mln uchodźców.
11 czerwca 2022 – 108. dzień wojny
Opinia wykonawcza Unii Europejskiej dotycząca prośby Ukrainy o członkostwo w UE będzie gotowa do końca przyszłego tygodnia, powiedziała przebywająca w Kijowie szefowa KE Ursula von der Leyen.
W wyniku ostrzałów w minionym tygodniu rosyjska armia zniszczyła 300 tys. ton ziaren w różnych magazynach, poinformował minister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.
Od początku inwazji Rosjanie stracili: 32 050 żołnierzy, 1419 czołgów, 3466 transporterów opancerzonych, 712 systemów artyleryjskich, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 579 dronów, 13 okrętów i łodzi oraz 2448 innych pojazdów, podają Siły Zbrojne Ukrainy.
💥 155-мм САУ „Caesar” Друзі, продовжуємо серію відеороликів про зброю, яку надають нам союзники. Другий ролик про САУ „Цезар” Наразі це одна з найбільш популярних у світі колісних САУ. САУ CAESAR входять до складу 55-ої ОАБр „Запорізька Січ”. Будемо вдячні за поширення. pic.twitter.com/JJRCEixR1c — Цензор.НЕТ ✍️ (@censor_net) June 8, 2022
💥 155-мм САУ „Caesar”
Друзі, продовжуємо серію відеороликів про зброю, яку надають нам союзники. Другий ролик про САУ „Цезар” Наразі це одна з найбільш популярних у світі колісних САУ.
САУ CAESAR входять до складу 55-ої ОАБр „Запорізька Січ”.
Будемо вдячні за поширення. pic.twitter.com/JJRCEixR1c
— Цензор.НЕТ ✍️ (@censor_net) June 8, 2022
10 czerwca 2022 – 107. dzień wojny
Zdjęcia z komercyjnych satelitów radykalnie zmieniają krajobraz informacyjny i działania wywiadowcze, wpływając na politykę USA wobec Ukrainy i sam przebieg wojny – pisze amerykański magazyn „Foreign Affairs”.
Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck. Wojsko rosyjskie prowadzi zmasowany ostrzał i próby szturmu w Donbasie, odnosząc „częściowe sukcesy”. Wojska ukraińskie atakują pozycje przeciwnika w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od początku agresji wojsko rosyjskie straciło około 31,9 tys. żołnierzy, w tym ok. 200 w ciągu ostatniej doby – podałą ukraińska armia.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała o tym, czy Moskwa kradnie zboże? Za co Nawalny skrytykował Google? Czy w Finlandii powtórzy się polski kryzys graniczny?
9 czerwca 2022 – 106. dzień wojny
Dwóch obywateli Wielkiej Brytanii Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz Marokańczyk Brahim Saadoun, którzy jako ochotnicy walczyli po stronie Ukrainy, zostali skazani na karę śmierci przez marionetkowy sąd w okupowanym Doniecku.
5 mln uchodźców z Ukrainy zostało zarejestrowanych w Europie od początku rosyjskiej agresji, podaje UNHCR.
Energetyka jądrowa nie jest prostym rozwiązaniem polskich problemów uważa Robert Kuraszkiewicz. „Rynek energetyki jądrowej jest uzależniony od dostaw z Rosji bardziej niż rynek gazu i ropy. Jedną z przyczyn jest długoletnia, naiwna wiara w globalizację i koniec historii.”
8 czerwca 2022 – 105. dzień wojny
Władze USA wprowadziły dla obywateli zakaz zakupu rosyjskich akcji i obligacji. Możliwa będzie sprzedaż posiadanych akcji, ale tylko poza USA.
Według brytyjskiego wywiadu ukraińska armia opanowała tereny na wschodnim brzegu rzeki Ingulec.
Ciała 210 obrońców Mariupola i zakładów Azovstal zostały przewiezione na Ukrainę, gdzie rozpocznie się ich identyfikacja.
Jakiej Rosji Polacy nie potrzebują – pyta Jerzy Marek Nowakowski. „W polskim interesie nie leży umiarkowana ewolucja Rosji. Gdyby na Kremlu zasiedli umiarkowanie prozachodni nacjonaliści, Polska mogłaby zostać osamotniona wobec imperializmu w wersji 'soft’.”
7 czerwca 2022 – 104. dzień wojny
Trwają zaciekłe walki na ulicach Siewierodoniecka.
Rosjanie zniszczyli drugi największy terminal zbożowy w Mikołajewie, podał wysoki przedstawiciel UE ds. dyplomacji i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
Witold Sokała gościem live’u Nowej Konfederacji. Komentuje w jakiej sytuacji jego zdaniem znajduje się Ukraina i Rosja w dni od inwazji rosyjskich wojsk. Mówi także jak Zachód oraz państwa azjatyckie odnoszą się do tego konfliktu i jaką prowadzą politykę. Kto popiera Rosję, a kto Ukrainę? Prowadzi Jarema Piekutowski.
6 czerwca 2022 – 103. dzień wojny
Rosyjskie systemy przeciwlotnicze SA-15 i SA-22 zostały przeniesione na Wyspę Węży, co ma zapewnić osłonę przeciwlotniczą rosyjskim okrętom m.in. blokującym port w Odessie.
5 czerwca 2022 – 102. dzień wojny
Nocny ostrzał Kijowa. W stolicy Ukrainy słychać było kilka wybuchów, nie ma jednak informacji o ofiarach.
Trwają walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Według ukraińskiej armii Rosjanie otrzymali rozkaz zajęcia miasta do 10 czerwca.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski pojawił się na linii frontu w Doniecku.
4 czerwca 2022 – 101. dzień wojny
Amerykanski Instytutu Badań nad Wojną (ISW) podaje, że rosyjskie władze okupacyjne rozpoczęły wydawanie rosyjskich paszportów w Chersoniu i Melitopolu.
Zabytkowy klasztor Wszystkich Świętych w Ławrze w obwodzie donieckim został zniszczony przez wojska rosyjskie. W ataku zginęły 4 osoby.
Rosjanie ponownie ostrzelali Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim. Płonie największy drewniany kościół Ukrainy pic.twitter.com/Jhfqd9VAtq — BuckarooBanzai (@Buckarobanza) June 4, 2022
Rosjanie ponownie ostrzelali Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim. Płonie największy drewniany kościół Ukrainy pic.twitter.com/Jhfqd9VAtq
— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) June 4, 2022
3 czerwca 2022 – 100. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski w 100. dzień wojny w wystąpieniu w parlamencie Luksemburga poinformował, że rosyjskie wojska kontrolują około 20% terytorium Ukrainy. Linia frontu ma ponad 1 tys. km długości.
Polska nie powinna wychodzić przed szereg z embargiem na rosyjskie surowce – pisze Robert Kuraszkiewicz. „Na jesieni prawdopodobnie wystąpią braki w zaopatrzeniu w węgiel i gaz przy bardzo wysokich cenach paliw. Polskie problemy pogłębia chybiona strategia i błędy w polityce energetycznej”.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała o tym, o co Rosja oskarża USA? Nad czym Stany debatują z Tajwanem? Z jakimi kłopotami zmaga się Macron?
2 czerwca 2022 – 99. dzień wojny
Linia kolejowa w rejonie Lwowa zbombardowana przez rosyjskie wojsko. Pocisk uderzył w tunel kolejowy w Karpatach, co ma utrudnić dostawy broni i paliwa z zachodu.
1 czerwca 2022 – 98. dzień wojny
O kolejnych dostawach broni o wartości 700 mln. dolarów dla Ukrainy poinformował amerykański Sekretarz Stanu Antony Blinken.
Rosyjskie wojsko kontroluje już większość terenów Siewierodoniecka.
Premier Szwecji Magdalena Andersson kontynuuje dialog z Turcją na temat członkostwa jej kraju w NATO.
31 maja 2022 – 97. dzień wojny
Dania została odcięta od rosyjskiego gazu. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że nie wyklucza nałożenia w ciągu kolejnych sankcji na Rosję.
Atak biologiczny i agroterrorystyczny na Polskę. Jakie scenariusze są prawdopodobne? – pyta Stanisław Maksymowicz na łamach Kliniki NK. „Istnieje cały wachlarz scenariuszy użycia broni biologicznej i chemicznej w naszym kraju. Niektóre z nich mogą spełnić się już latem – ostrzega epidemiolog, który pracował na Ukrainie. Małpia ospa też była w tym arsenale”
30 maja 2022 – 96. dzień wojny
Rozmowa Jaremy Piekutowskiego z Øysteinem Tunsjø, profesorem Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych, autorem wielu publikacji dotyczących relacji amerykańsko-chińskich i geopolityki. „Szwecja i Finlandia jako członkowie NATO przynoszą Norwegii wiele korzyści, jeśli chodzi o planowanie obronne i współpracę. Nowa sytuacja daje tym trzem krajom większą głębię strategiczną”.
W Debacie Nowej Konfederacji Marek Balicki, Stanisław Maksymowicz i Katarzyna Sarnicka o zdrowiu psychicznym w kryzysie: Według ostrożnych szacunków, od 6 do 8 miliona Polaków cierpiało lub cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak pandemia i wojna wpłynęły na te statystyki? Dlaczego psychiatria wpadła w pułapkę płytkiej polityki zdrowotnej? W którym kierunku powinna iść reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego, aby nie było za późno na pomoc chorym?
W roli moderatorki dyskusji Emilia Grzela (redakcja Puls Medycyny).
29 maja 2022 – 95. dzień wojny
W Warszawie odbył się „Przemarsz Wdzięczności”, demonstracja mieszkających w Polsce Ukraińców okazująca wdzięczność za pomoc udzielaną ich krajowi podczas rosyjskiej inwazji.
28 maja 2022 – 94. dzień wojny
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która podwyższa limit wieku umożliwiający przystąpienie do rosyjskiego wojska w ramach kontraktów.
W ramach obecności NATO na Łotwie, Hiszpania wysyła do tego kraju baterię pocisków przeciwlotniczych i ok. 100 kolejnych żołnierzy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali telefonicznie z prezydentem Rosji o zawieszeniu broni.
27 maja 2022 – 93. dzień wojny
O „wolnych” ale „namacalnych” postępach Rosji w Doniecku ostrzegł Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
26 maja 2022 – 92. dzień wojny
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji komentuje kontrowersyjne słowa giganta światowej dyplomacji Henry’ego Kissingera na temat oddania utraconych ukraińskich ziem Rosji, podsumowuje 3 miesiące wojny, zbliżenie polsko – ukraińskie po wizycie prezydenta Dudy w Kijowie, a także podział świata na dwa bloki – Zachodni i Niedemokratyczny. Mówi także o kryzysie żywnościowym spowodowanym rosyjską inwazją. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
26 maja o 19.10 na YouTube.
O przyszłości UE w obliczu wojny w Ukrainie pisze Marcin Chruściel: „Głównymi zwolennikami szybkiego przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE są państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Z wyraźną rezerwą odnoszą się do tego Paryż, Berlin, Haga i Wiedeń”
25 maja 2022 – 91. dzień wojny
Podczas zdalnego wystąpienia na forum ekonomicznym w Davos, prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski powiedział, że pierwszym krokiem do rozmów z Rosją powinno być wycofanie rosyjskich wojsk za granice sprzed 24 lutego.
Barłomiej Radziejewski o widmie głodu: „Rosja uczyniła z kryzysu żywnościowego broń w zimnej wojnie z Zachodem. Niesie to potencjał radykalnego wzrostu presji na jak najszybsze zakończenie konfliktu nad Dnieprem”.
Łukaszenka próbuje balansować, ale pole gry uległo redukcji – pisze Marek Budzisz. „Białoruś traci na sankcjach więcej niż Rosja. Dlatego Łukaszenka utrzymuje twardą retorykę, ale jednocześnie szuka możliwości gry z Europą”.
24 maja 2022 – 90. dzień wojny
Polemika Damiana Adamusa z Jerzym Markiem Nowakowskim: „Musimy zadać sobie pytanie: czy Polska ma pozostać państwem, którego samodzielnym gospodarzem jest naród polski?”
Kogo denerwuje zbliżenie polsko-ukraińskie? – pyta Karolina Łucja Białke. „Kroki powzięte w celu polsko-ukraińskiego pojednania są słuszne i potrzebne. Nie wiem jednak, czy dobrym pomysłem jest ostentacyjne obnoszenie się z tym. Może warto zastanowić się, jak pojednać się z Ukrainą, nie irytując wszystkich wkoło”.
23 maja 2022 – 89. dzień wojny
Sąd w Kijowie skazał na dożywocie 21-letniego rosyjskiego żołnierza za zbrodnię wojenną.
⚡️At today’s court hearing, #Russian war criminal Vadim Shishimarin pleaded guilty to shooting a civilian in #Ukraine. pic.twitter.com/dZexOJR5JF — NEXTA (@nexta_tv) May 18, 2022
⚡️At today’s court hearing, #Russian war criminal Vadim Shishimarin pleaded guilty to shooting a civilian in #Ukraine. pic.twitter.com/dZexOJR5JF
— NEXTA (@nexta_tv) May 18, 2022
„Co po Rosji?” – pyta Paweł Behrendt: „Świat zmierza w stronę podziału na dwa bloki – „anglosferę” i „sinosferę”. Nowy porządek ma wyłonić się w drugiej połowie lat 50. XXI wieku”.
22 maja 2022 – 88. dzień wojny
Prezydent Polski Andrzej Duda wygłosił w parlamencie w Kijowie orędzie do ukraińskiego narodu.
Wolny świat ma twarz Ukrainy – Prezydent @AndrzejDuda w #Kijów w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą. 📸 Fotorelacja: https://t.co/zP6AoTqY7o pic.twitter.com/pu1WyzKfLi — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 23, 2022
Wolny świat ma twarz Ukrainy – Prezydent @AndrzejDuda w #Kijów w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą.
📸 Fotorelacja: https://t.co/zP6AoTqY7o pic.twitter.com/pu1WyzKfLi
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 23, 2022
21 maja 2022 – 87. dzień wojny
Rosja nałożyła sankcje na 963 Amerykanów. Objęły one m.in. prezydenta Joe Bidena i aktora Morgana Freemana.
Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę przyznającą Ukrainie pakiet pomocy o wartości 40 mld dolarów.
Finlandia została całkowicie odcięta od rosyjskiego gazu.
20 maja 2022 – 86. dzień wojny
Robert Kuraszkiewicz pisze o „Największej porażce Zachodu”: „Sankcje nałożone na Rosję nie działają. Kreml ma środki na prowadzenie wojny przez wiele miesięcy. Tymczasem działania polskiego rządu sztucznie zwiększają popyt na paliwa, co wzmacnia armię Putina”.
W Debacie Nowej Konfederacji Krzysztof Domarecki, prof. Witold Orłowski i Adrian Zwoliński o tym, czy rosyjska gospodarka rzeczywiście jest „przyduszona” sankcjami Zachodu wprowadzonymi po inwazji Rosji na Ukrainę? Czy sankcje te wpłyną w znaczący sposób na relacje gospodarcze Rosji z Azją? Na ile Chiny będą chciały współpracować z Rosjanami, czy mogą odegrać rolę pośrednika w eksporcie rosyjskich produktów z UE czy USA? Jakie jest prawdopodobieństwo zbudowania przez Rosję światowego układu gospodarczego w oparciu o Indie czy Chiny?
Dyskusję moderuje Paweł Oksanowicz.
19 maja 2022 – 85. dzień wojny
Premierzy Szwecji i Finlandii wspólnie odwiedzili Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Białym Domu. „Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO. Mają silne moralne poczucie tego, co jest właściwe” – powiedział Biden.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej nie może być przyspieszone.
Szwecja i Finlandia już spełniają wszystkie wymogi członkostwa w NATO – mówi prezydent Joe Biden pic.twitter.com/P7zC8ZVwew — Marcin Wrona (@WronaM) May 19, 2022
Szwecja i Finlandia już spełniają wszystkie wymogi członkostwa w NATO – mówi prezydent Joe Biden pic.twitter.com/P7zC8ZVwew
— Marcin Wrona (@WronaM) May 19, 2022
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji komentuje wojnę na Ukrainie, najnowsze doniesienia z frontu oraz ze świata polityki, w tym akcesję Finlandii i Szwecji do NATO – czy Turcja ostatecznie zgodzi się na przystąpienie tych krajów do sojuszu i jak zmieni to europejską równowagę sił? Jak daleko zajdzie ukraińska kontrofensywa? Odpowiada także na pytania widzów. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
18 maja 2022 – 84. dzień wojny
Finlandia i Szwecja przekazują sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Soltenbergowi wnioski, w których wyrażają zainteresowanie swoich krajów ubieganiem się o członkostwo w Pakcie.
Wstępną decyzję o rozpatrzeniu wniosków Finlandii i Szwecji zablokował podczas spotkania ambasadorów NATO przedstawiciel Turcji.
A historic day. Today, Finland and Sweden hand in letters expressing their countries’ interest to apply for #NATO membership to SG @jensstoltenberg. ⁰#FinlandNATO pic.twitter.com/5atdSykRmJ — Finland at NATO (@FinMissionNATO) May 18, 2022
A historic day.
Today, Finland and Sweden hand in letters expressing their countries’ interest to apply for #NATO membership to SG @jensstoltenberg. ⁰#FinlandNATO pic.twitter.com/5atdSykRmJ
— Finland at NATO (@FinMissionNATO) May 18, 2022
W podcaście Nowej Konfederacji dr Wojciech Stanisławski: Czy media przedstawiają wojnę niczym grę komputerową? Czy jako postronni obserwatorzy jesteśmy angażowani w konflikt? “Co uderzyło mnie po kilku pierwszych dniach wojny – kiedy osłabło już niedowierzanie, że naprawdę wybuchła, i obawa, że lada dzień upadnie Kijów – to łatwość postrzegania jej jako gry” pisze dr Wojciech Stanisławski, prowadzi Jarosław Walkowicz.
O podwójnej wojnie pisze Bartłomiej Radziejewski: „Mamy do czynienia z regularną wojną gospodarczą Zachodu z Rosją, ze wsparciem dla Ukrainy i wrogością polityczną, ale zarazem: z jasnym wykluczeniem dążenia do zbrojnego zderzenia. To zimna wojna, w której uczestniczy Polska”.
17 maja 2022 – 83. dzień wojny
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił zakończenie „misji wojskowej” w oblężonym Mariupolu. Trwa ewakuacja obrońców z zakładów Azovstal.
Setki ukraińskich obrońców Azowstalu zostały wywiezione do Rosji. Ich los jest nieznany. Wcześniej Ukraińcy poddali ostatni punkt oporu w #Mariupol’u Hundreds of #Azovstal defenders have been evacuated to Russian-controlled areas. Their fate is uncertain. pic.twitter.com/XHEIWlLkCx — Wojciech Cegielski (Polskie Radio / podcast Świat) (@wojciechce) May 18, 2022
Setki ukraińskich obrońców Azowstalu zostały wywiezione do Rosji. Ich los jest nieznany. Wcześniej Ukraińcy poddali ostatni punkt oporu w #Mariupol’u
Hundreds of #Azovstal defenders have been evacuated to Russian-controlled areas. Their fate is uncertain. pic.twitter.com/XHEIWlLkCx
— Wojciech Cegielski (Polskie Radio / podcast Świat) (@wojciechce) May 18, 2022
16 maja 2022 – 82. dzień wojny
Rosyjskie władze podają, że rozpoczęły ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z zakładów Azovstal w Mariupolu.
Premier Szwecji Magdalena Andersson zapowiedziała, że Szwecja – śladem Finlandii – powinna wstąpić do NATO.
Firma McDonald’s ogłasza, że wycofuje się całkowicie z Rosji.
Today, Sweden has decided to apply to become a member of NATO. A historic decision with broad support in parliament. NATO membership would strengthen Sweden’s security. As a member, Sweden would increase the security for all of NATO. — SwedishPM (@SwedishPM) May 16, 2022
Today, Sweden has decided to apply to become a member of NATO. A historic decision with broad support in parliament. NATO membership would strengthen Sweden’s security. As a member, Sweden would increase the security for all of NATO.
— SwedishPM (@SwedishPM) May 16, 2022
O branży budowlanej czasów wojny pisze Piotr Kobus: „Wzrost cen, braki materiałów, bezwład instytucjonalny – te wszystkie zjawiska na rynku budowlanym pogłębiła inwazja Rosji na Ukrainę. Co czeka nas w przyszłości?”
15 maja 2022 – 81. dzień wojny
Fiński rząd oficjalnie ogłosił swoją gotowość do członkostwa w NATO.
14 maja 2022 – 80. dzień wojny
Siły zbrojne Ukrainy informują, że wojska rosyjskie wycofują się z regionu charkowskiego.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski powiedział, że siły zbrojne Ukrainy odbiły już łącznie ponad tysiąc miejscowości z rąk Rosjan.
Fingrid, fiński operator energetyczny, potwierdził że Rosjanie odcięli dostawy prądu do Finlandii, co ma być jedna z reakcji na jej chęć wstąpienia do NATO. Dostawy pokrywały ok. 6% zapotrzebowania.
W Miesięczniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Marek Budzisz, Jerzy Marek Nowakowski i Robert Kuraszkiewicz mówią o raporcie z frontu – jakimi kosztami Rosjanie postępują naprzód i jakie plany ma Moskwa odnośnie swoich wojsk stacjonujących w Naddniestrzu? Jaki wydźwięk miała przemowa Władimira Putina w Dzień Zwycięstwa 9 maja? Jakie skutki ataku na Siergieja Andriejewa, ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce widzi ambasador Jerzy Marek Nowakowski? Komu bardziej jest na rękę długotrwała wojna na Ukrainie?
Prowadzi Jarosław Walkowicz.
13 maja 2022 – 79. dzień wojny
Pierwsza od 18 lutego rozmowa sekretarza obrony USA Lloyda Austina z rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu.
Przed sądem w Kijowie po raz pierwszy stanie rosyjski żołnierz oskarżony o popełnienie zbrodni wojennej.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała o tym ile pieniędzy przeznacza Ukraina na wojnę? Kto sprzeciwiał się dotąd członkostwu Szwecji w NATO? Jak Marcos jr. będzie rządzić Filipinami?
12 maja 2022 – 78. dzień wojny
Trwa trudna sytuacja w obwodzie Ługańskim. Jak informuje szef administracji wojskowej Sierhij Hajdaj, Rosjanie „całkowicie zniszczyli zajęte osiedla Ługańska”. Sytuacja wojsk walczących wokół Sewierodoniecka „znacząco się pogarsza”.
O gamifikacji, czyli postrzeganiu wojny w Ukrainie jako gry pisze Wojciech Stanisławski: „Co uderzyło mnie po kilku pierwszych dniach wojny – kiedy osłabło już niedowierzanie, że naprawdę wybuchła, i obawa, że lada dzień upadnie Kijów – to łatwość postrzegania jej jako gry”.
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji komentuje dotychczasowe wydarzenia wojenne na Ukrainie, politykę Putina, dzień zwycięstwa i jego świętowanie w Moskwie, oblanie rosyjskiego ambasadora w Warszawie sztuczną krwią w Warszawie i działalność agentów rosyjskiego wpływu w Polsce. Odpowiada także na pytania widzów. Prowadzi Jarosław Walkowicz
O rozmowach zachodu z Indiami, także w kwestiach Ukrainy, na Raisina Dialogue pisze Krzysztof Zalewski: „Dobrze, że podczas najważniejszego forum w Indiach nie zabrakło polskiego głosu. Rysują się nowe możliwości współpracy Warszawy z New Delhi”.
11 maja 2022 – 77. dzień wojny
Budynek polskiej ambasady w Moskwie został oblany czerwoną farbą.
Breaking: the Polish Embassy in Moscow doused in red paint.#ukraine #poland #eu #russia #UkraineWar pic.twitter.com/PjUl7g04BV — Intermarium24 (@intermarium24) May 11, 2022
Breaking: the Polish Embassy in Moscow doused in red paint.#ukraine #poland #eu #russia #UkraineWar pic.twitter.com/PjUl7g04BV
— Intermarium24 (@intermarium24) May 11, 2022
Paweł Średziński rozmawia z prof. Eugeniuszem Cezarym Królem o wejściu Rosji na drogę wiodącą do systemu totalitarnego: „Dominuje niepodzielnie partia z prezydentem o bardzo silnych, właściwie dyktatorskich uprawnieniach. Działa wprawdzie, i to krzykliwie, dwuizbowy parlament, ale nie ma już w nim opozycji”.
Rosja w pułapce. Jak może próbować z niej wyjść, pyta Bartłomiej Radziejewski. „Kreml wydaje się mieć bardzo silną motywację do tego, by przed nadchodzącym punktem krachu dokonać zasadniczych rozstrzygnięć” – alarmuje.
10 maja 2022 – 76. dzień wojny
Prezydent USA Joe Biden podpisał nową ustawę Lend-Lease, która ma ułatwić dostawy sprzętu wojskowego i innej pomocy do Ukrainy.
Ludobójstwo jest w każdym z nas, pisze Stanisław Maksymowicz analizując ten problem w swoim cyklu „Klinika NK”. „I choć często sądziliśmy, że w „zachodnim” świecie do takich wydarzeń nie powinno już nigdy dojść, organizacje takie jak ONZ czy Genocide Watch alarmowały: ludobójstwo dzieje się tu i teraz! I nie dokonują go jacyś „psychopaci”, tylko zwykli ludzie, zmobilizowani do mordowania przez elity stojące u władzy” – podkreśla.
Rosjanie dostali nowe narzędzie propagandy. Czas na (dyplomatyczny) krok do tyłu, wzywa prof. Bogdan Góralczyk komentując oblanie farbą rosyjskiego ambasadora w Warszawie. „Incydent z oblaniem ambasadora Rosji czerwoną cieczą to błąd lub niedopatrzenie władz polskich i naszych służb. Brzemię odpowiedzialności spada na polską stronę – i tyle” – pisze.
Stefan Sękowski w swoim podcaście o ośmiu powodach, dlaczego w grupie ukraińskich uchodźców w Polsce liczącej 1,1-1,55 mln osób, odsetek osób aktywnych zawodowo powyżej 18. roku życia wynosi zaledwie 13-18 proc. Co te dane mówią o polskim rynku pracy i całym systemie?
9 maja 2022 – 75. dzień wojny
W Moskwie odbyła się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, podczas której prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił przemówienie. Nie zapadły w nim żadne nowe deklaracje.
Rosyjski ambasador w Polsce został oblany czerwoną farbą podczas składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w Warszawie.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE w czerwcu dokona oceny wniosku Ukrainy o nadanie jej statusu kandydata do członkostwa w UE.
Rosyjski ambasador oblany czerwoną farbą. Są WYNIKI wewnętrznego śledztwa policji https://t.co/489UjXcKWC — Dziennik.pl (@DziennikPL) May 16, 2022
Rosyjski ambasador oblany czerwoną farbą. Są WYNIKI wewnętrznego śledztwa policji https://t.co/489UjXcKWC
— Dziennik.pl (@DziennikPL) May 16, 2022
Dlaczego tak niewielu uchodźców podjęło pracę, pyta Stefan Sękowski? Według niego „tylko mała część przybyłych do Polski ukraińskich uchodźców pracuje. Nie dlatego, że im się nie chce. Na przeszkodzie stoi wiele strukturalnych problemów”.
6 maja 2022 – 72 dzień wojny
O szóstym pakiecie unijnych sankcji pisze Robert Kuraszkiewicz: „Embargo na rosyjską ropę będzie dla Unii bolesne, ale wykonalne. Problem polityczny może polegać na uzyskaniu jednomyślności wszystkich krajów, w tym Węgier”.
Wojna na Ukrainie zmieni relacje Rosji z państwami postsowieckimi, uważa Marek Budzisz: „Wzmocniła się pozycja negocjacyjna państw posowieckich: Kazachstanu, Azerbejdżanu, Uzbekistanu. Najbliżsi sojusznicy Rosji, tacy jak Białoruś, zaczynają odbudowywać swoją podmiotowość”.
5 maja 2022 – 71. dzień wojny
Czy Dieripaska zostanie następcą Putina? O nowym programie dla Rosji pisze Marek Budzisz: „Co po Putinie? Oleg Dieripaska projektuje Rosję jako kraj, który przegrywa wojnę, ale odbudowuje swój potencjał w oparciu o armię i przedsiębiorczość. W ten sposób unika losu „junior partnera” Chin”.
Określenie „niefranciszkowy” nabiera innego znaczenia, pisze Jarema Piekutowski o nowym sporze w polskim Kościele: „Wywiad Luciano Fontany ukazuje papieża, który często nie wie i nie rozumie, papieża zagubionego”.
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji komentuje politykę Putina, dotychczasowe działania wojsk rosyjskich na Ukrainie i zbliżający się dzień zwycięstwa w Moskwie, szanse opanowania Mołdawii przez Rosję, oskarżenia wobec Leszka Sykulskiego, a także ostatnie słowach Papieża Franciszka. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
4 maja 2022 – 70. dzień wojny
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Parlamencie Europejskim nowy, szósty pakiet sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę.
O skutkach wojny i pandemii na zdrowie psychiczne Polaków pisze Stanisław Maksymowicz: „Najpierw pandemia zrujnowała nasze relacje społeczne. Później wojna zburzyła nasze poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy w tym wszyscy. I coraz bardziej potrzebujemy profesjonalnej pomocy, która dziś jest luksusem”.
Prof. Antoni Dudek w kolejnym live Nowej Konfederacji mówi o pozycji Polski w kontekście trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Gość NK komentuje na gorąco jak zmieniła się nasza sytuacja wewnętrzna i czy Polacy zapłacą za dramatyczne wydarzenia wokół wojny. Prowadzi Stefan Sękowski.
3 maja 2022 – 69 dzień wojny
W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” papież powiedział między innymi, że według niego jedną z przyczyn wybuchu wojny miało być „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”.
Wieczorem rakietami został zaatakowany Lwów.
W debacie Nowej Konfederacji prof. Aleksander Bańka, dr Tomasz Terlikowski, Marek Jurek i Tomasz Rowiński rozmawiają o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę okazała się swoistym sprawdzianem dla kondycji Kościoła, szczególnie dla Stolicy Apostolskiej. Jak należy odczytywać reakcję papieża Franciszka na wojnę? Jaka jest rola Kościoła w kształtowaniu polityki i budowaniu pokoju? O tym w najnowszej debacie wokół marcowego tematu miesiąca, który brzmiał „Kościół na rozdrożu. Czy katolicyzm przetrwa kryzys?”.
Debatę prowadzi Jarosław Makowski.
2 maja 2022 – 68. dzień wojny
UEFA „do odwołania” zakazała udziału rosyjskim drużynom oraz reprezentacji Rosji w organizowanych przez nią zawodach.
Polska Straż Graniczna poinformowała, że od początku wojny granicę do Polski przyjechało z Ukrainy już 3,097 mln osób.
O tym bezpieczeństwie energetycznym Polski w kontekście zakończenia dostaw rosyjskiego gazu pisze Robert Kuraszkiewicz: „99% analityków i polityków ogłasza, że z końcem roku będziemy w pełni niezależni od rosyjskiego gazu. Z przykrością stwierdzam, że tak nie jest”
29 kwietnia 2022 – 65. dzień wojny
Trwa oblężenie ostatniego bastionu oporu w Mariupolu, zakładów Azovstal.
W Miesięczniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski, Marek Budzisz i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiają o tym, co Rosja chce osiągnąć poprzez odcięcie Polsce i Bułgarii dopływu gazu, czy wygrana Macrona w wyborach prezydenckich we Francji zmieni politykę tego kraju, co mogą zwiastować tajemnicze pożary w Rosji, a także co działo się podczas konferencji w Ramstein.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała o tym, jak ruch Amerykanów może zmienić sytuację na froncie ukraińskim? Dlaczego Scholz pojechał do Azji?
28 kwietnia 2022 – 64. dzień wojny
Amerykański parlament przyjął ustawę Lend-Lease, która umożliwi szybsze przekazywanie broni Ukrainie. Teraz ustawa trafi na biurko Joe Bidena.
Putinflacja to bzdura. Wzrost cen mamy nie tylko przez wojnę, uważa Stefan Sękowski. „Gdyby ta inflacja była winą Putina, RPP nie podnosiłaby tak radykalnie stóp. Nijak to bowiem nie wstrzyma rosyjskiej armii ani nie odkręci kurka z rosyjskim gazem”.
27 kwietnia 2022 – 63. dzień wojny
Wojna rosyjsko-ukraińska potwierdza zasady realizmu politycznego, uważa Bartłomiej Radziejewski. „Widzę w obecnej sytuacji silne potwierdzenie założeń realizmu politycznego. W o wiele większym stopniu niż konkurencyjnych paradygmatów” – pisze.
Robert Kuraszkiewicz w live Nowej Konfederacji mówi o tym, w jakiej sytuacji jego zdaniem znajduje się Ukraina, Rosja, a także Zachód w 2 miesiące od rozpoczęcia wojny. Mówi też o minionych wyborach w Europie i czy brak zmian wpłynie na dotychczasową politykę państw europejskich. W końcu komentuje zmiany w światowej polityce, jakie zaszły od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Będzie także o sporze realistów z romantykami – czy przeciwnicy Jacka Bartosiaka się mylą? Prowadzi Jarema Piekutowski.
26 kwietnia 2022 – 62. dzień wojny
Rosja odcina dostawy gazu do Polski i Bułgarii.
Russia will cut off the gas to Poland and Bulgaria on Wednesday in a major escalation in the standoff between Moscow and Europe over energy supplies and the war in Ukraine https://t.co/NpxP087HvX — Bloomberg (@business) April 26, 2022
Russia will cut off the gas to Poland and Bulgaria on Wednesday in a major escalation in the standoff between Moscow and Europe over energy supplies and the war in Ukraine https://t.co/NpxP087HvX
— Bloomberg (@business) April 26, 2022
25 kwietnia 2022 – 61. dzień wojny
Dlaczego Rosjanie nie potrafią przegrać tej wojny, pyta Jan Czarnocki: „Rosjanie są gotowi zapłacić wielką cenę, by nie zderzyć się z rzeczywistością. Ta rzeczywistość to ich klęska i nadejście nowej, chińskiej smuty”.
Kolejne dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy lądują na lotnisku w Rzeszowie. Janusz Gajewski opisuje jak świat pomaga walczącej Ukrainie: „Mimo braku pełnej jednomyślności, mimo oskarżeń i publicznych utarczek, wsparcie militarne do Ukrainy płynie z wielu krajów. Przedstawiamy jego przegląd”.
23 kwietnia 2022 – 59. dzień wojny
Prezydent Ukrainy w nocnym przemówieniu odniósł się do ujawnionych rosyjskich planów zagarnięcia południa Ukrainy i części Mołdawii: „To tylko potwierdza to, co mówiłem wielokrotnie: rosyjska inwazja na Ukrainę to tylko początek – oni chcą następnie opanować inne kraje”.
22 kwietnia 2022 – 58. dzień wojny
W Niezbędniku Zagranicznym Witold Sokała pisze o tym, czy Rosja osiąga swoje cele na Ukrainie? O czym rozmawiali ministrowie obrony USA i Chin? Ile procent szans na zwycięstwo ma Macron?
21 kwietnia 2022 – 57. dzień wojny
Na temat niezwykłej szansy na wielką ofensywę dyplomatyczną Polski pisze Bartłomiej Radziejewski: „W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej, przed polską dyplomacją otworzyły się szanse z gatunku tych, które trafiają się raz na sto lat”.
Jarema Piekutowski pisze o nastawieniu Niemców do Ukrainy: „Niemcy są podzieleni jeśli chodzi o opinię na temat wojny. W badaniach opinii publicznej w RFN wyraźnie widać różnicę między zwolennikami nacjonalistycznej partii AfD i całą resztą”.
20 kwietnia 2022 – 56. dzień wojny
O rozpoczętej bitwie o Donbas pisze Tomasz Gajewski: „Rosjanie podejmą próbę zamknięcia sił ukraińskich w kotle, by zmusić je do wyniszczającej walki lub podjęcia prób przebicia się w kierunku zachodnim i tym samym oddania terenu”.
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji mówi o zmieniającej się równowadze międzynarodowej i wyłanianiu się nowego ładu międzynarodowego z okresu “międzyepoki”, szansie użycia broni atomowej przez Rosję, a także odpowiada na pytania widzów. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
19 kwietnia 2022 – 55. dzień wojny
Rozpoczyna się bitwa o Donbas. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski w nocnym przemówieniu poinformował ukraiński naród, że Rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie.
💬@ZelenskyyUa: We, the world and history will take from Russia much more than Russian missiles will take from Ukraine. Every lost life is an argument for Ukrainians and other free nations to perceive Russia exclusively as a threat generation after generation. pic.twitter.com/1uZIj1FR0n — Defence of Ukraine (@DefenceU) April 19, 2022
💬@ZelenskyyUa: We, the world and history will take from Russia much more than Russian missiles will take from Ukraine. Every lost life is an argument for Ukrainians and other free nations to perceive Russia exclusively as a threat generation after generation. pic.twitter.com/1uZIj1FR0n
— Defence of Ukraine (@DefenceU) April 19, 2022
18 kwietnia 2022 – 54. dzień wojny
Rozpoczyna się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska weszły do miasta Kreminna w obwodzie Ługańskim.
17 kwietnia 2022 – 53. dzień wojny
Jak podaje polska Straż Graniczna, od początku rosyjskiej inwazji do polski wjechało już 2,8 mln uchodźców z Ukrainy.
Biały Dom informuje, że najnowszy, wart 800 mln dolarów pakiet pomocy militarnej „zaczyna już docierać” na Ukrainę.
15 kwietnia 2022 – 51 dzień wojny
O presji czasu jaką zaczyna odczuwać Moskwa pisze Marek Budzisz: „Wiele wskazuje na to, że w rosyjskiej elicie obok głosów prowojennych jest też umowna „partia pokoju”. Putin nalega więc na szybkie zwycięstwo, by uniknąć naruszenia równowagi w obozie władzy”.
Bartłomiej Radziejewski krytycznie komentuje wypowiedź prof. Johna J. Mearsheimera kwestionującą odpowiedzialność Rosji za śmierć cywilów na Ukrainie: „Przesłuchałem źródłową dyskusję. John Mearsheimer rzeczywiście powiedział to, co p. Primakoff pisze. Radykalnie się z tym nie zgadzam. Uważam za fundamentalnie błędne, głęboko nieprawdziwe i szkodliwe”.
W Niezbędniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Witold Sokała pisze o tym, kogo Kreml prosi o pomoc? Czemu partnerzy koalicyjni krytykują politykę Scholza? Od kogo Macron otrzymał „pocałunek śmierci”?
14 kwietnia 2022 – 50. dzień wojny
Rosyjskie MON potwierdza zatonięcie krążownika „Moskwa”. Wcześniej Ukraińcy podali, że jednostka została trafiona dwoma pociskami Neptun.
O wojnie cywilizacyjnej jaka trwa w Ukrainie pisze Stefan Sękowski: „Po jednej stronie mamy Zachód, który chce pokoju, a po drugiej Wschód, który chce jego karykatury w postaci bezwolnego podporządkowania się. Zachód, który szanuje jednostkę – i Wschód, dla którego jest ona trybikiem w maszynie”.
W Miesięczniku Zagranicznym Nowej Konfederacji amb. Jerzy Marek Nowakowski i Marek Budzisz rozmawiają o tym, czy Rosja wygra tzw. bitwę o Donbas, gdzie w przypadku wygranej skieruje swoje siły? Jaka będzie przyszłość Federacji Rosyjskiej jeśli odniesie ona porażkę? Jak będzie się zmieniać wojna na Ukrainie i czy przerodzi się ona w stan zbliżony do tego na Półwyspie Koreańskim?
13 kwietnia 2022 – 49. dzień wojny
Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.
Na wspólnej konferencji prasowej fińska premier Sanna Marin i premier Szwecji Magdalena Andersson sygnalizują gotowość wstąpienia ich krajów do NATO.
Bartłomiej Radziejewski pisze o sile narodu Ukraińskiego w walce z rosyjskim najeźdźcą: „Ukraińcy to naród dużo mniej zasobny materialnie niż Polacy. A także ze znacznie krótszą historią politycznej podmiotowości. I ten właśnie naród właśnie zademonstrował wielkie ‘Tak, możemy!’”.
Bartłomiej Radziejewski w live Nowej Konfederacji mówi m.in. o trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, przekierowaniu sił na Donbas, zbrodniach wojennych, przyszłości Federacji Rosyjskiej, a także wyborach na Węgrzech i we Francji. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
11 kwietnia 2022 – 47. dzień wojny
Marta Witczak-Żydowo rozmawia ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego, o polskiej szkole po rosyjskiej inwazji: „W chwili, kiedy rozmawiamy, mamy ponad 150 tysięcy nowych uczniów. I to nie jest koniec. Niestety, samorządy odpowiedzialne za prowadzenie szkół często skarżą się na brak pieniędzy”.
9 kwietnia 2022 – 45. dzień wojny
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przyjechał do Kijowa. Na konferencji prasowej wraz z prezydentem Ukrainy zapowiedział, że jego kraj będzie nakładał kolejne sankcje na Rosję.
8 kwietnia 2022 – 44. dzień wojny
Podczas wizyty w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell spotkali się z Wołodymirem Zełenskim i wręczyli prezydentowi dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.
Wojciech Dudziak pisze o gorącej debacie, jaka rozgorzała między czołowymi polskimi geopolitykami na temat nowoczesnej armii, której model przedstawił Jacek Bartosiak. „Krótko przed rosyjskim atakiem opublikowany został ponad 400-stronnicowy raport „Armia Nowego Wzoru” autorstwa Strategy&Future. Przedstawiamy jego najważniejsze założenia i tezy krytyczne Krzysztofa Wojczala i Jarosława Wolskiego”.
7 kwietnia 2022 – 43. dzień wojny
Rosja została zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Za tym krokiem głosowały 93 kraje, przeciw były 24 a 58 wstrzymało się od głosu.
Prawdziwa szansa na złamanie Rosji jest na wyciągnięcie ręki, uważa Bartłomiej Radziejewski: „Złamanie rosyjskiego imperializmu jest możliwe i realne. Nie przez zaangażowanie wojskowe NATO, które może przynieść katastrofalne skutki, a przez odpowiednie użycie presji ekonomicznej
6 kwietnia 2022 – 42. dzień wojny
O żywnościowych skutkach wojny w Ukrainie i powiązaniach gospodarczych pisze Mateusz Perowicz: „Niektóre państwa są nawet w 70% uzależnione od dostaw zbóż z Ukrainy. Gdzieniegdzie w Europie już zauważalne są braki na półkach i reglamentacja żywności. Polska na razie jest samowystarczalna”.
4 kwietnia 2022 – 40. dzień wojny
Prezydent Ukrainy odwiedza Buczę, w której Rosjanie dopuscili sie zbrodni wojennych.
#Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy visited #Bucha, where evidence of mass murders of civilians was found He visited the road with destroyed #Russian equipment and talked to local residents. Zelenskyy also stated that #Russia committed war crimes and genocide in #Ukraine. pic.twitter.com/9ay1nyDG0y — NEXTA (@nexta_tv) April 4, 2022
#Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy visited #Bucha, where evidence of mass murders of civilians was found
He visited the road with destroyed #Russian equipment and talked to local residents. Zelenskyy also stated that #Russia committed war crimes and genocide in #Ukraine. pic.twitter.com/9ay1nyDG0y
— NEXTA (@nexta_tv) April 4, 2022
Prof. Antoni Dudek w live Nowej Konfederacji mówi o trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, a także pozycji Polski, która znajduje się między okupowanym państwem i Rosją a Unią Europejską. Prowadzi Jarema Piekutowski.
Analizę realistycznego sposobu myślenia w czasie wojny przeprowadza Stefan Sękowski: „Czytając niektórych „realistów”, mam wrażenie, że ich „realizm” co do wojny na Ukrainie sprowadza się do tego, by nie robić nic”.
W podcaście Nowej Konfederacji dr Błażej Sajduk mówi, jak nowoczesne technologie zmieniły dotychczasowe konflikty? Jak Ukraina i Rosja oddziałują informacyjnie na środowisko międzynarodowe? Kto jeszcze prowadzi operacje przeciwko Rosji? Jak za pomocą OSINTu można śledzić wojnę samodzielnie? Rozmowę prowadzi Jarosław Walkowicz.
2 kwietnia 2022 – 38. dzień wojny
Jak informuje polska Straż Graniczna, od początku wojny do Polski wjechało już 2,461 mln osób z Ukrainy.
Po oswobodzeniu przez Ukraińców obwodu kijowskiego w tamtejszych miejscowościach odkryto na ulicach ciała zamordowanych cywili. W mieście Bucza odkryto 300 ciał, w tym dzieci.
1 kwietnia 2022 – 37 dzień wojny
Robert Kuraszkiewicz pisze o tym jak sześć tygodni wojny zmieniło świat: „Celem Putina jest wprowadzenie Rosji do światowego koncertu mocarstw. Ten plan się nie powiódł. A jednak inwazja przyspieszyła tworzenie się nowych układów geopolitycznych”.
Marek Wojnar pisze o zmieniającej się tożsamości Ukrainy i Ukraińców: „’Trzecia Ukraina’ zaistniała zwłaszcza w młodym pokoleniu. Mówi często po rosyjsku, nie czci Bandery, ale orientuje się na Europę i szczerze nienawidzi Putina”.
31 marca 2022 – 36. dzień wojny
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o poborze do wojska, według którego w okresie od 1 kwietnia do 15 lipca 2022 roku do wojska mają trafić mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat, którzy nie znajdują się w rezerwie.
O tym jak Putin naprawił Zachód pisze Witold Sokała: „Wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie jest pod wieloma względami „proxy war” między Waszyngtonem a Pekinem. Ukaranie winnych i okazanie solidarności Zachodu powinno dać do myślenia Xi Jinpingowi”.
W Miesięczniku Zagranicznym Nowej Konfederacji Marek Budzisz i Jerzy Marek Nowakowski rozmawiają o tym, jaki jest stan walk na ukraińskim froncie i czy rozmowy pokojowe przyniosą wreszcie jakieś ustalenia? Czy wizyta Bidena w Warszawie rzeczywiście nic nie przyniosła? Na co czeka Łukaszenko i czy Zachód może jeszcze liczyć na odwilż w relacjach z Białorusią? Czy Węgry pod przewodnictwem Wiktora Orbana są rosyjską piątą kolumną w Europie oraz czy to już koniec projektu Trójmorza?
Dyskusję prowadzi Jarosław Walkowicz.
O tym dlaczego uchodźcy z Ukrainy nie zabiorą Polakom pracy pisze prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu: „Bez większego ryzyka można zakładać, że fala migracyjna z Ukrainy będzie miała pozytywne oddziaływanie na polski rynek pracy”.
30 marca 2022 – 35. dzień wojny
ONZ rozpoczyna badanie zbrodni dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie. Śledztwo w tej sprawie poprowadzi norweski sędzia Erik Mose, były prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy w latach 2003-2007.
W kolejnym odcinku Starcia Mocarstw Bartłomiej Radziejewski i Jacek Bartosiak kontynuują rozpoczętą dyskusję w ostatnim odcinku opublikowanym na łamach Strategy&Future na temat trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainie.
29 marca 2022 – 34. dzień wojny
W Stambule rozpoczęły się rozmowy między ukraińską i rosyjską delegacją. Ukraińcy w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa zaoferowali neutralność.
Wielka Brytania domaga się „całkowitego wycofania” wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy.
Rosyjskie wojska oddalają się od Kijowa.
Analizę wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce przeprowadza Marek Budzisz: „Z diagnozy Bidena wynikają wnioski fundamentalne dla Polski i naszego regionu. To zapowiedź rewolucyjnych zmian”.
28 marca 2022 – 33. dzień wojny
Mer Mariupola, Vadim Bojczenko wezwał mieszkańców do ewakuacji i ogłosił, że miasto znalazło się w rękach okupanta.
W debacie Nowej Konfederacji prof. Tomasz Grosse, dr Małgorzata Bonikowska i Bartłomiej Radziejewski rozmawiają o tym, czy Unia Europejska nakłada sankcję, które realnie wpływają na pogorszenie sytuacji w Rosji? Jakie te sankcje są i czy powinny być bardziej dotkliwe? Co z zamiennikami rosyjskich węglowodorów?
Dyskusję prowadzi Michał Kolanko – Rzeczpospolita.
Radosław Pyffel w live Nowej Konfederacji komentuje wpływ czynnika chińskiego na Rosję w jej inwazji na Ukrainę, możliwość zmiany ze strony Chin równowagi sił na Pacyfiku, a także znaczenie wizyty prezydenta Joe Bidena w Warszawie dla ostatnio wzmocnionych relacji polsko-chińskich. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
26 marca 2022 – 31. dzień wojny
Drugi dzień wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Kluczowym elementem było przemówienie w Warszawie, w którym podkreślił gotowość USA do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych oraz przywołał koncepcję amerykańskiego przywództwa w obronie porządku międzynarodowego opartego na prawie.
25 marca 2022 – 30. dzień wojny
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce.
W podcaście Nowej Konfederacji Prof. Bogdan Góralczyk w rozmowie z Jakubem Kamińskim komentuje zmieniającą się sytuację w Azji po miesiącu od inwazji Rosji na Ukrainę.
24 marca 2022 – 29. dzień wojny
O tym jak naprawdę wygląda sytuacja na froncie pisze Tomasz Gajewski: „Sukcesy Ukraińców, ofiarność żołnierzy oraz zwykłych obywateli obroniły państwo przed błyskawicznym zajęciem i podporządkowaniem Rosji. Wszystko wskazuje jednak na to, że mają oni przed sobą długotrwały konflikt zbrojny”.
W live Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski mówi o trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, udziale Białorusi, trwającym wokół tego starciu mocarstw i tworzącym się w wojennej zawierusze nowym ładzie międzynarodowym. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
23 marca 2022 – 28. dzień wojny
Władze Polski wydalą z kraju 45 rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo.
Przywódcy państw NATO zgodzili się na rozmieszczenie czterech dodatkowych grup bojowych w Bułgarii, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech.
O romantycznym szale wojennym, któremu trzeba dać odpór pisze Bartłomiej Radziejewski: „Argument „dziś Ukraina, jutro Polska” jest nader wątpliwy. Co więcej, „fabrykowanie konsekwencji” służy próbie wywołania skutków realnych i bliskich w czasie, a nie umiejscowionych w nieokreślonej, rzekomo bezbłędnie przewidywanej przyszłości”.
W podcaście Nowej Konfederacji z Piotrem Plebaniakiem rozmawia Jarosław Walkowicz. Czy Tajwan śledzi losy Ukrainy? Czy Chiny wykorzystując wojenną zawieruchę na wschodzie Ukrainy i zmieniającą się światową geopolitykę postanowią zrealizować swoje groźby i rozpoczną inwazję na Tajwan?
22 marca 2022 – 27. dzień wojny
O chęci jak najszybszej redukcji unijnego uzależnienia od importu rosyjskiego gazu, ropy naftowej i węgla, a także zapowiedzi zwiększenia europejskich zdolności obronnych pisze Marcin Chruściel: „Ostatnie decyzje podejmowane na forum Unii Europejskiej pozwalają sądzić, że rosyjska agresja na Ukrainę będzie miała długofalowe konsekwencje nie tylko dla architektury bezpieczeństwa w Europie, ale również zasadniczo wpłynie na kierunek dalszej integracji europejskiej”.
21 marca 2022 – 26. dzień wojny
Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w piątek przyleci do Warszawy, gdzie spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Patryk Szczotka w rozmowie z prof. Tomaszem Kamińskim rozmawia na temat zaangażowania polskich samorządów w pomoc uchodźcom z Ukrainy: „W skali polskiej miasta włączyły się bardzo intensywnie w trend pomocy Ukraińcom. Zrobiły to dużo szybciej niż administracja rządowa. Są bardziej decyzyjne, bardziej ‘mobilne’”.
Pięć kluczowych problemów i scenariusz dla Polski analizuje prof. Aneta Zelek, rektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu: „Musimy się przygotować na zjawisko od dawna niewidziane w gospodarce światowej – na stagflację, czyli połączenie stagnacji gospodarczej i wysokiej inflacji”.
18 marca 2022 – 23. dzień wojny
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem o wojnie w Ukrainie. Biden miał ostrzec Chiny przed zaangażowaniem się Państwa Środka w agresję po stronie Rosji.
Tomasz Terlikowski komentuje zachowanie Watykanu w obliczu wojny na Ukrainie. „Czy rzeczywiście Stolica Apostolska chce, żeby Franciszek – mający przecież wiele zasług dla Kościoła – przeszedł do historii jako papież Putina?”
17 marca 2022 – 22. dzień wojny
W live Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski komentuje ostatnie doniesienia z frontu, słowa Jarosława Kaczyńskiego o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, a także ostatnie działania NATO, Unii Europejskiej, USA czy Niemiec. Prowadzi Jarosław Walkowicz.
Dr Jacek Bartosiak w rozmowie z Jarosławem Walkowiczem komentuje różnice między wyobrażeniami na temat, a rzeczywistym stanem rosyjskiego wojska oraz przedstawia jakie z tego płyną wnioski dla polskiej armii. Wciąż jest szansa na wykorzystanie potencjału Armii Nowego Wzoru?
O potrzebie ponownego podjęcia kwestii białoruskiej pisze Marek Budzisz: „Wiele sygnałów wskazuje, że reżim Łukaszenki zaczyna „trzeszczeć”, a co najmniej pozycjonować się w nowych, już powojennych realiach. To otwiera Zachodowi możliwość rozpoczęcia rozgrywki”.
Jarema Piekutowski pyta na łamach Nowej Konfederacji o to, kim są nasi goście z Ukrainy według Światowych Badań nad Wartościami: „Z danych World Values Survey wyłania się obraz Polaków i Ukraińców jako dwóch narodów podobnych – silnie doświadczonych przez rzeczywistość”.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie w niemieckim Bundestagu.
16 marca 2022 – 21 dzień wojny
W Mariupolu Rosjanie ostrzelali zabytkowy budynek Teatru Dramatycznego, w którym ukrywało się ok. 1,2 tys. osób, w tym dzieci. Budynek został całkowicie zniszczony.
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie w amerykańskim parlamencie.
W rozmowie Jakuba Kamińskiego z prof. Antonim Dudkiem o wizycie reprezentacji Polski, Czech i Słowenii w Kijowie: „Ta wizyta jest ważna z punktu widzenia procesu pojednania polsko-ukraińskiego, który rozpoczął się w 1991 r., gdy uznaliśmy jako pierwszy kraj na świecie niepodległość Ukrainy. Zamyka ona w pewien sposób proces oczyszczania wzajemnych relacji”.
Amb. Jerzy Marek Nowakowski rozpatruje na łamach Nowej Konfederacji siedem scenariuszy ukraińskiej wojny: „Możliwe scenariusze rozciągają się od totalnego zwycięstwa Rosji do odzyskania Doniecka i Ługańska przez Ukrainę. Który z nich jest najbardziej prawdopodobny i dlaczego?”
Bartłomiej Radziejewski analizuje możliwy rozwój wydarzeń wojennych w najbliższych tygodniach: „Jeśli Kijów wytrwa jeszcze kilka tygodni, ofensywa najeźdźcy może się załamać. To oznaczałoby potencjał krachu rosyjskiego przedsięwzięcia imperialnego.”
15 marca 2022 – 20. dzień wojny
We wtorek 15 marca odbyła się wizyta premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą w Kijowie.
W live Nowej Konfederacji amb. Jerzy Marek Nowakowski komentuje w jakiej sytuacji jego zdaniem znajduje się Ukraina i wojska Putina. Czy coraz silniejsze naciski ze strony polityków, ale również mediów i społeczeństw Europy mogą wpłynąć na rosyjski reżim? Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.
13 marca 2022 – 18. dzień wojny
W życie weszła Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Dzień wcześniej ustawa została przyjęta przez polski parlament.
11 marca 2022 – 16. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie w polskim parlamencie. „Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!” – zakończył.
Dr Krzysztof Rak w rozmowie z Martą Witczak-Żydowo komentuje „przebudzenie” w polityce zagranicznej Niemiec jako reakcję na rosyjską agresję na Ukrainę. Czy zmiany nie są ogłoszone za wcześnie?
10 marca 2022 – 15. dzień wojny
Wizyta wiceprezydent USA Kamaly Harris w Polsce.
W drugim live Robert Kuraszkiewicz komentuje na gorąco w jakiej sytuacji jego zdaniem znajduje się Ukraina, Putin i jego wojska, a także Zachód, który coraz mocniej naciska na Kreml. Czy wystarczająco? Prowadzi Jarosław Walkowicz.
9 marca 2022 – 14. dzień wojny
Rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że Amerykanie nie poprą planu przetransportowania polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę.
Rosjanie zbombardowali szpital dziecięcy z oddziałem położniczym w Mariupolu.
Unia Europejska ogłosiła wprowadzenie nowych sankcji na Rosję i Białoruś.
O nowym oknie możliwości dla Polski pisze Bartłomiej Radziejewski: „Rosyjska napaść na Ukrainę stworzyła także unikatową koniunkturę z szeregiem nadzwyczajnych możliwości dla Polski. Trzeba je wykorzystać”.
W debacie Nowej Konfederacji dr Małgorzata Bonikowska, dr Jacek Bartosiak, płk. rez. Dariusz Dachowicz i Bartłomiej Radziejewski rozmawiają, czy rosyjska inwazja na Ukrainę to również wojna NATO i Unii Europejskiej? Jak państwa NATO wspierają Ukrainę i czy Ukraina otrzyma polskie MIGi? Czy światu grozi III wojna światowa? Czy Szwecja i Finlandia przystąpią do NATO i jak bardzo może ten konflikt eskalować?
Prowadzi Marek Stefan – zastępca redaktora naczelnego Układu Sił.
W rozmowie Marty Witczak-Żydowo z Bartoszem Marczukiem o projekcie specjalnej ustawy dotyczącej wsparcia uchodźców z Ukrainy. Jakie wsparcie przygotował rząd – nie tylko dla uchodźców z Ukrainy, ale również dla Polaków, którzy pomagają im na różne sposoby?
8 marca 2022 – 13. dzień wojny
Władze Polski ogłosiły, że nasz kraj jest gotowy przekazać swoją flotę myśliwców MiG-29 Stanom Zjednoczonym do bazy w Ramstein w zamian za używane myśliwce F-16. Myśliwce mają zostać przekazane Ukrainie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że USA wprowadzają zakaz importu surowców energetycznych z Rosji.
Dlaczego Indie pozostają neutralne wobec inwazji na Ukrainę? W podcaście Nowej Konfederacji na łamach Działu Azjatyckiego Dr Małgorzata Bonikowska w rozmowie z Jakubem Kamińskim komentuje reakcję i stosunek Indii do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
5 marca 2022 – 10. dzień wojny
Stefan Sękowski i Jarema Piekutowski w kolejnym odcinku Miesięcznika Krajowego Nowej Konfederacji rozmawiają o wojnie w Ukrainie, która zdominowała polską debatę publiczną na wszystkich polach. W tym kontekście rozmówcy komentują: ogromne zaangażowanie Polaków w pomoc Ukraińcom, ale również polityków (choć w tym przypadku nie bez niechlubnych wyjątków próby wykorzystania sytuacji), dyskusję o kształcie Ustawy o obronności Ojczyzny, nadal istniejących problemach: pandemii, Polskiego Ładu i inwigilacji systemem Pegasus, walkę z dezinformacją, napływ uchodźców jako problemie ogólnoeuropejskim.
4 marca 2022 – 9. dzień wojny
Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem na temat sytuacji w Ukrainie. Amerykański prezydent podkreślił zobowiązanie do obrony Polski w ramach Paktu Północnoatlantyckiego oraz podziękował obywatelom naszego kraju za pomoc uchodźcom.
NATO nie ustanowi strefy zakazu lotów w Ukrainie by nie doprowadzić „do pełnej wojny w Europie” powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.
„Akt agresji Federacji Rosyjskiej odbywa się z pogwałceniem praw regulujących konflikty zbrojne. Ta wojna nawet nie została wypowiedziana tak jak przewiduje to prawo międzynarodowe” – alarmuje w swoim tekście na łamach Nowej Konfederacji Karolina Łucja Białke.
W podcaście Nowej Konfederacji Patryk Gorgol w rozmowie z Jarosławem Walkowiczem komentuje aspekt prawny agresji Rosji wobec Ukrainy.
3 marca 2022 – 8. dzień wojny
10 głównych geopolitycznych wstrząsów jakie przynosi brutalna napaść Rosji na Ukrainę analizuje Bartłomiej Radziejewski.
W swoim tekście Radziejewski opisuje więc główne wyzwania, związane z rozwojem nowej sytuacji geopolitycznej, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i Rosji oraz Ukrainy i innych państw.
Jak podsumowuje Radziejewski: „W tym sensie przed Polską właśnie otworzyło się nowe „okno możliwości” dla znaczącego wzrostu zaangażowania sojuszników do budowy własnego potencjału obronnego, a nie tylko wzmocnienia ich obecności nad Wisłą. Szansa dotyczy ono także innych obszarów, zwłaszcza przepływu migrantów”.
W podcaście Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski, Marek Budzisz, Jerzy Marek Nowakowski i Paweł Zalewski rozmawiają dlaczego Putin zaatakował Ukrainę i jaki jest jego cel? Jak przebiega inwazja i czy Kijów jest skazany na porażkę? Jak reagują państwa świata? Wreszcie, czy Putin to szaleniec jak chciała by go postrzegać część komentatorów?
O nowym porządku świata po rosyjskiej inwazji i trzech pomyłkach Putina pisze Robert Kuraszkiewicz: „Po kilku dniach wojny można stwierdzić, że nie ma powrotu do status quo ante, bo ono już po prostu nie istnieje. Polityka światowa weszła w fazę dynamiczną i wojna będzie musiała mieć charakter rozstrzygający. Putin tę wojnę przegrał.”
„Prawdopodobnie wchodzimy w epokę kolejnej zimnej wojny. Sankcje na Rosję są początkiem budowania neozimnowojennej architektury globalnej gospodarki i bezpieczeństwa” pisze w swojej analizie dla Nowej Konfederacji b. ambasador Polski w Rydze i Erywaniu Jerzy Marek Nowakowski.
2 marca 2022 – 7. dzień wojny
Kolejne spotkanie wysłanników prezydenta Ukrainy z delegacją rosyjską.
O działaniach Anonymus, rosyjskich farm trolli i cyberwojnie w rozmowie Jarosława Walkowicza z Andrzejem Kozłowskim. Czy Rosja przegrywa wojnę informacyjną w cyberprzestrzeni?
W podcaście Nowej Konfederacji dr hab. Michał Lubina w rozmowie z Jakubem Kamińskim komentuje reakcję i stosunek Chin do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Dr Witold Sokała analizuje wystąpienie Johna Mearsheimera na temat wojny w Ukrainie: „Mearsheimera warto czytać (dlatego też wydajemy w naszym wydawnictwie jego książki), jego teoria realizmu ofensywnego jest przydatna do analizy stosunków międzynarodowych i konfliktów. Jednak tym razem to, co mówi, to obiektywnie tzw. „woda na młyn” rosyjskiej propagandy”.
Zdaniem eksperta, wybitny i zasłużony teoretyk myli się fundamentalnie w interpretacji faktów. „Zresztą nie on jeden, bo znajduje chętnych naśladowców, nie tylko w środowiskach akademickich” – zaznacza.
1 marca 2022 – 6. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie na specjalnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego.
Prezydent Białorusi oświadczył, że nie wyśle swoich wojsk na Ukrainę.
Live Bartłomieja Radziejewskiego i Jarosława Walkowicza, w którym znalazł się komentarz do działania militarnego wojsk rosyjskich i ukraińskich, postawy Chin i reakcji Zachodu na wojnę wywołaną przez Putina. Odbywa się również sesja Q&A, w której dyrektor NK odpowiada na pytania widzów.
28 lutego 2022 – 5. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.
Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, w którym zakazał obywatelom Rosji wykonywania zagranicznych przelewów pieniężnych.
Marynarka wojenna Ukrainy ogłosiła, że strażnicy z Wyspy Węży przeżyli rosyjski atak i dostali się do niewoli.
Sytuację na froncie walk w Ukrainie analizuje na łamach Nowej Konfederacji Marek Budzisz: „Najbardziej prawdopodobne jest przywrócenie status quo ante – wycofanie rosyjskich sił zbrojnych z Ukrainy. To, co jeszcze kilka dni temu było niemożliwe, dziś jest już w zasięgu ręki”.
W poniedziałek 28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski po rozmowie z Borisem Johnsonem powiedział, że następne 24 godziny będą decydujące dla sytuacji Ukrainy. „W istocie, wiele wskazuje, że wchodzimy w nową fazę wojny. Rosja nie osiągnęła swych celów taktyczno-operacyjnych, choć wszystko wskazuje, że chciała przeprowadzić blitzkrieg, 2-3 dniową kampanię zakończoną zdobyciem Kijowa. Jest też coraz dalsza od osiągnięcia celów politycznych” – pisze Budzisz.
Na granicy ukraińsko-białoruskiej rozpoczynają się rozmowy przedstawicieli Ukrainy i Rosji. Według Budzisza jednak „raczej nie zapowiadają przełomu”. Deklaracje Putina o podniesieniu gotowości rosyjskich sił strategicznych „zdają się świadczyć, że opcją Rosji będzie kontynuowanie wojny i jej eskalacja, choć niekoniecznie przez wiele tygodni”. Dlatego „trudno jednak dziś dostrzec jakąś racjonalną, polityczną formułę przerwania wojny”.
Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji analizuje odpowiedź polskich polityków i społeczeństwa na kryzys humanitarny w Ukrainie: „W kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę możemy powiedzieć, że egzamin – póki co – jako społeczeństwo i państwo zdajemy bardzo dobrze. Jako społeczeństwo potrafimy błyskawicznie odpowiedzieć na potrzeby setek tysięcy Ukraińców uciekających przed wojną”. Jak podkreśla „widać, że politycy zrozumieli powagę sytuacji i skupili się na tym, co najważniejsze”. Ale zauważa także, że nie dotyczy to wszystkich.
27 lutego 2022 – 4. dzień wojny
W nocy z soboty na niedzielę wojska rosyjskie wkroczyły do Charkowa. W niedzielę wojska ukraińskie poinformowały, że przejęły całkowitą kontrolę nad miastem.
Przywódcy europejscy porozumieli się w sprawie zablokowania dostępu do systemu SWIFT dla części rosyjskich banków.
Google dołączył do YouTube oraz właściciela Facebooka w blokowaniu dochodu z reklam na ich portalach.
Prezydent Rosji Władymir Putin poinformował, że postawił rosyjskie siły odstraszania nuklearnego w stan wysokiej gotowości.
Turcja poinformowała, że zamyka dostęp do cieśniny Bosfor dla rosyjskiej marynarki wojennej.
26 lutego 2022 – 3. dzień wojny
Trwają naloty na ukraińskie miasta. Rosyjskie wojska przypuściły też atak na stolicę Ukrainy.
Do walk po stronie Rosji włączyli się bojownicy czeczeńscy Ramzanowa Kadyrowowa.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że jego kraj zdecydował się na dostarczenie Ukraińcom broni ofensywnej.
Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza ogłosił, że Polska nie zagra z reprezentacją Rosji w meczu eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata. Podobną decyzję podjął też związek siatkarzy.
Не вірте фейкам. pic.twitter.com/wiLqmCuz1p — Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022
Не вірте фейкам. pic.twitter.com/wiLqmCuz1p
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 26, 2022
W specjalnym wydaniu podcastu Nowej Konfederacji, Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Jarosławem Walkowiczem komentuje działania militarne wojsk rosyjskich i ukraińskich, reakcję Zachodu na wojnę oraz działania Putina i skutki ewentualnej białorusyzacji Ukrainy dla Polski.
25 lutego 2022 – 2. dzień wojny
Na terenie całej Ukrainy dochodzi do ataków wojsk rosyjskich. W ataku rakietowym w Kijowie częściowo zniszczony został blok mieszkalny. Trwają też walki o podkijowskie lotnisko w Hostomelu.
Rosjanie zajęli ukraińską Wyspę Węży, zabijając jej obrońców. Zajęli również teren elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Członkostwo Rosji w Radzie Europy zostało zawieszone.
Polska zdecydowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Wcześniej zrobiła to Wielka Brytania.
Grupa hakerska Anonymous wypowiedziała wojnę rosyjskiemu rządowi.
Dr Witold Sokała w Niezbędniku Zagranicznym pyta: Czy Rosjanie nie docenili przeciwnika? Jakie sankcje nałożyły Stany na Rosję? Czy Chiny wykorzystają inwazję Putina?
„To raczej nie będzie krótka wojna” – pisze w komentarzu dla Nowej Konfederacji Jan Czarnocki. Jak podkreśla, jeśli Ukraina nie stanie się „państwem upadłym” (failed state), obecna sytuacja może przynieść kilka ważnych skutków dla Polski.
24 lutego 2022 – 1. dzień wojny
W nocy 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił początek tzw. wojskowej operacji specjalnej, której celem ma być, jak wygłosił w orędziu do narodu, obrona ludności Donbasu oraz „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. Agresja ma być odpowiedzią na prośby ze strony separatystycznych republik o obronę ludności.
Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły zmasowany atak na obiekty infrastruktury militarnej na całym terytorium Ukrainy oraz na obiekty infrastruktury granicznej od strony Rosji i Białorusi. Analizę pierwszego dnia wojny przeprowadza Ośrodek Studiów Wschodnich.
Russia treacherously attacked our state in the morning, as Nazi Germany did in #2WW years. As of today, our countries are on different sides of world history. 🇷🇺 has embarked on a path of evil, but 🇺🇦 is defending itself & won’t give up its freedom no matter what Moscow thinks. — Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022
Russia treacherously attacked our state in the morning, as Nazi Germany did in #2WW years. As of today, our countries are on different sides of world history. 🇷🇺 has embarked on a path of evil, but 🇺🇦 is defending itself & won’t give up its freedom no matter what Moscow thinks.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022
„’A więc wojna’ – chcieliśmy znać te słowa tylko z podręczników historii, a stały się one rzeczywistością. Historia puka do naszych drzwi, a głosem tej historii jest rozkaz Putina o pełnoskalowym militarnym ataku na terytorium sąsiedniego niepodległego państwa, które jest pełnoprawnym członkiem wspólnoty międzynarodowej. Nie jest to zwykły konflikt militarny z całej serii. Polityka światowa weszła w nowy etap” – pisze na łamach Nowej Konfederacji Robert Kuraszkiewicz analizując pierwszy dzień agresji na Ukrainę.
W dniu inwazji rosyjskiej, prof. Maciej Duszczyk, Witold Repetowicz, Michał Wawer i Robert Kuraszkiewicz zastanawiają się nad kwestią nadchodzącej fali uchodźców z Ukrainy: czy Polska powinna przyjmować migrantów – czy jest gotowa, by robić to w pojedynkę, a może jedynie wespół z państwami UE? Czy można i należy rozróżniać migrantów na tych, którzy są odpowiedni dla naszego kręgu kulturowego i tych, którzy nie pasują do niego? Co, jeżeli do Polski dotrze wielka fala uchodźców z Ukrainy po inwazji rosyjskiej, czy nadawanie im obywatelstwa w trybie uproszczonym jest zasadne? Co dziś oznacza termin nowoczesna polityka migracyjna i jak budować strategię migracyjną dla Polski?
22 lutego 2022
Na dwa dni przed agresją Rosji na Ukrainę Bartłomiej Radziejewski analizuje działania Rosji w Donbasie: „Z perspektywy królujących do niedawna w infosferze scenariuszy pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, wkroczenie do Donbasu z rzekomą misją pokojową jawi się jako wydarzenie błahe lub wręcz porażka Kremla. Niesłusznie. To raczej kolejny „plaster salami” w dążeniu Rosji do uzyskania „negatywnej kontroli” nad Ukrainą.”
Posuniecie Kremla z 21 lutego ocenia jako „nie samoistne wydarzenie, ale – część większej gry”.
21 lutego 2022
Prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem, zapowiadając uznanie niepodległości tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, stworzonych w 2014 roku, znajdujących się na okupowanej przez Rosję części ukraińskiego Donbasu. Zadeklarował również zawarcie z nimi układu o pomocy wojskowej i zażądał od władz Ukrainy zaprzestania rzekomych ataków zbrojnych na separatystyczne rejony. Grożąc odwetem. Sytuację analizuje Ośrodek Studiów Wschodnich.
16 lutego 2022
W co gra Putin, pyta na łamach Nowej Konfederacji Bartłomiej Radziejewski, rekonstruując cztery strategiczne cele Kremla. „Kolejny już tydzień Władimir Putin elektryzuje świat możliwością eskalacji wojny na Ukrainie” – zaczyna Radziejewski wzywając do debaty na ten temat.
06 lutego 2022
Kilkanaście dni przed agresją rosyjską, w ramach Miesięcznika Zagranicznego Nowej Konfederacji, Bartłomiej Radziejewski, Marek Budzisz, Jerzy Marek Nowakowski i Błażej Sajduk rozmawiają o celach rosyjskiej polityki zadając pytanie: Czy dojdzie do gorącego konfliktu i jak kraje Zachodu oraz Chiny odnoszą się do trwających manewrów rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą?
26 stycznia 2022
W swoim komentarzu pt. „Dlaczego Rosja zaatakuje Ukrainę” Robert Kuraszkiewicz analizuję aktualna sytuację związaną z działaniami Rosji. „Bieżącą sytuację geopolityczną Putin chce wykorzystać do odbudowy Imperium Rosyjskiego, którego warunkiem jest zebranie po raz kolejny „ziem ruskich”. W kontekście procesów demograficznych i geopolitycznych kontrola nad Białorusią i Ukrainą jest niezbędnym warunkiem do zbudowania w nowym świecie mocarstwowej pozycji Rosji” – pisze.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Donald Trump zrobił wiele, aby uniknąć chaosu znanego z pierwszej jego kadencji. Nie mam jednak przekonania, że oznacza to, że teraz uda mu się zupełnie uniknąć oporu materii. Dojdzie natomiast, moim zdaniem, do tego, co określiłbym mianem instytucjonalizacji w USA sporu pomiędzy globalizmem a lokalizmem.
Postanowiłem przeprowadzić wywiad z polską antynatalistką. Jest to dorosła kobieta przed czterdziestką, żyjąca w bezdzietnym małżeństwie, w jednym z największych miast w Polsce.
Uzmysłowiłem sobie, że nie chcę żyć w Europie, którą za kilka dekad będą wstrząsały konflikty społeczne, kryzysy gospodarcze i zapaść strukturalna – na tle demograficznym. Fragment książki „Jałowe łono Europy”
Poszukujemy osoby do zarządzania procesem wydawniczym! Jeśli masz doświadczenie w branży, świetnie organizujesz pracę swoją i innych oraz lubisz wyzwania – to oferta dla Ciebie!
Globalna cena baryłki ropy na poziomie 50 dolarów byłaby jednym z największych ciosów dla Rosji od początku wojny. Taka cena przybliżyłaby również zwycięstwo Ukrainy
Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Witoldem Juraszem
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie