Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dwója na sprawdzianie z Ewangelii. Watykan skompromitowany

Czy rzeczywiście Stolica Apostolska chce, żeby Franciszek – mający przecież wiele zasług dla Kościoła – przeszedł do historii jako papież Putina?
Wesprzyj NK
Kompromitacja. Tak najkrócej podsumować można reakcję Watykanu (a ją trzeba zdecydowanie odróżnić od reakcji Kościoła, który w różnych miejscach reagował różnie) na wojnę wywołaną przez Rosję. Zaczęło się od milczenia. Atak na Ukrainę nastąpił w czwartek, a papież po raz pierwszy na temat wojny wypowiedział się w niedzielę. Wcześniej odwiedził ambasadę rosyjską. Jego apologeci zachłystywali się rzekomym profetycznym gestem, ale jak kilka dni później poinformował George Weigel (a potwierdzili to współpracownicy papiescy), papież udał się do ambasady Federacji Rosyjskiej, bo Putin nie chciał odebrać telefonu z Watykanu. Nie odebrał go także z ambasady rosyjskiej, więc papież wezwał do ochrony dzieci i chorych, zrobił sobie zdjęcie z pracownikami ambasady i opuścił ją po czterdziestu minutach. Papież udał się do ambasady Federacji...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Filozof, publicysta i działacz katolicki, pisze m.in dla "Do Rzeczy", "Gazety Polskiej" i "Rzeczpospolitej".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz