Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nowe okno możliwości dla Polski

Rosyjska napaść na Ukrainę stworzyła także unikatową koniunkturę z szeregiem nadzwyczajnych możliwości dla Polski. Trzeba je wykorzystać. Widzę te możliwości w czterech głównych obszarach
Wesprzyj NK
Pośród tragedii milionów ludzi i potężnych geopolitycznych konsekwencji dla dużej części świata, rosyjska napaść na Ukrainę to także spektrum zagrożeń i możliwości dla Polski. Niebezpieczeństwa mogłyby się wydawać oczywiste, ale sądząc po dominujących nad Wisłą komentarzach, wcale takimi nie są. To przede wszystkim ryzyko wciągnięcia w bezpośrednie działania wojenne i straszliwe straty potencjalnie z tym związane, oraz możliwe zburzenie porządku społecznego przez gigantyczną liczbę uchodźców, przekraczającą możliwości polskiego państwa i narodu. O ile nasze władze nie zrobią czegoś bardzo nieodpowiedzialnego lub Rosja – czegoś wyjątkowo nieprzewidywalnego, pierwsze zagrożenie powinno nas ominąć. Drugie jest o wiele bardziej złożone, wymaga szybkiego i skutecznego umiędzynarodowienia problemu i jednocześnie ogromnego wysiłku własnego obliczonego na dekady, nie miesiące. Zagrożeń jest zresztą więcej. Tym razem skupmy...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 703 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz