fbpx
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy Azja uratuje gospodarczo Rosję? – Domarecki, Orłowski, Zwoliński, Oksanowicz

Czy rosyjska gospodarka rzeczywiście jest „przyduszona” sankcjami Zachodu wprowadzonymi po inwazji Rosji na Ukrainę? Czy sankcje te wpłyną w znaczący sposób na relacje gospodarcze Rosji z Azją? Na ile Chiny będą chciały współpracować z Rosjanami, czy mogą odegrać rolę pośrednika w eksporcie rosyjskich produktów z UE czy USA? Jakie jest prawdopodobieństwo zbudowania przez Rosję światowego układu gospodarczego w oparciu o Indie czy Chiny?

W debacie udział biorą:

 • Krzysztof Domarecki – przedsiębiorca, inwestor, główny akcjonariusz Grupy Selena, która jest obecnie globalnym producentem i dystrybutorem chemii budowlanej;
 • prof. Witold Orłowski – wykładowca akademicki, publicysta, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, były główny doradca ekonomiczny Prezydenta RP;
 • Adrian Zwoliński – doktorant nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej, analityk Instytutu Boyma w obszarze ekonomii i prawa gospodarczego państw rozwijających się.

Dyskusję moderuje Paweł Oksanowicz – dziennikarz radiowy i telewizyjny, prowadzący audycję biznesową “Bizon” w MUZO.FM.

Materiał dostępny również w serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

2 odpowiedzi na “Czy Azja uratuje gospodarczo Rosję? – Domarecki, Orłowski, Zwoliński, Oksanowicz”

 1. Piotr I. Grembowicz pisze:

  Ok, ale po co?! Za co i w jakim celu?!

 2. Paweł Kopeć pisze:

  Jak pokonać Rosję /militarnie, wojskowo, na polu walki i… ostatecznie/. Zarys/wstęp.
  Po pierwsze: trzeba chcieć, mieć motywację, siły energię i zapał.
  Po drugie: działać konsekwentnie, zdecydowanie i całościowo.
  Po trzecie: stosować taktykę wyprzedzająco, tym samym wykorzystując ich rosyjską świadomość i myślenie, ale w sposób zmodyfikowany i uporządkowany, pozytywny, logiczny, nowocześnie, na miarę XXI w.
  Po czwarte: uderzając w ich słabe punkty, wykorzystując ich taktykę, strategię, charakter, przyzwyczajenia oraz mentalność.
  Po piąte: opierać się na doświadczeniach ostatnich klęsk oraz zwycięstw Rosji i Rosjan.
  Po szóste: poruszać się planowo, z zaskoczenia, pozornie nielogicznie!
  Po siódme: żadnych umów, negocjacji, i ustaleń… Rosjanie mogą/muszą ich i tak ich nie dotrzymać oraz po prostu skłamać.
  Po ósme: wykorzystanie elementów psychologicznych strachu, paniki, braku alternatywy u wroga.
  Po dziewiąte: manipulacja, propaganda i sterowanie przeciwnikiem – dezinformacja.
  Po dziesiąte: liczy się tylko zwycięstwo, wygrana – wyzerowanie przeciwnika, pełna destrukcja i eliminacja na dłuższy czas dla dobra siebie, i… ich, tak, aby sami w końcu za to wszystko… w duchu, podświadomie nam serdecznie podziękowali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz