Czy Polska poradzi sobie z wielonarodowością? – Budzisz, Ziemkiewicz

Agresja Rosji wzmocniła patriotyzm Ukraińców, ale też dramatycznie zmieniła strukturę narodowościową Polski. Czy dojdzie do zbliżenia między Polakami i Ukraińcami? Czy możemy wykształcić tożsamość opartą o wspólną historię? Jak powinno zareagować polskie państwo?

Wszystko jest wojna. Rosyjska kultura strategiczna - ksiazka Marka Budzisza

W debacie udział biorą:

• Marek Budzisz – analityk Strategy & Future, współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu,
  • Rafał Ziemkiewicz – publicysta „Do Rzeczy”, pisarz, autor m.in. „Myśli nowoczesnego endeka”.

W roli prowadzącego Bartłomiej Kwapisz (Nowa Konfederacja).

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).