Starzenie się populacji rodzi niewątpliwie nowe wyzwania dla życia społeczno-gospodarczego. Zmienia się struktura potrzeb i oczekiwań, a także możliwości i sposobów ich zaspokajania.
Choć wiele restrykcji związanych z pandemią COVID-19 zostało zniesionych, codziennie kilkaset Polek i Polaków zakaża się wirusem, a liczba zakażeń znów wzrasta. Pandemia przyniosła istotne zmiany warunków życia w społeczeństwie – na własne oczy widzimy, jak ta zmiana wpływa na jego funkcjonowanie.
Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany na całym świecie, a co za tym idzie – w systemie międzynarodowym, a przede wszystkim w rywalizacji USA z Chinami. Na ten temat już 1.04 w NK debatowali eksperci. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego pt. „Czy pandemia COVID-19 zmieni system międzynarodowy?”
Hegemoniczna rywalizacja USA i Chin trwa. Na ten temat podczas seminarium NK debatowali eksperci najwyższej klasy. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji” pt. „Rywalizacja USA-Chiny: próba opisu, konsekwencje dla Europy i Polski”
Nowy rok szkolny w pełni, a nierozwiązanych problemów w oświacie nadal mnóstwo. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji” pt. "Jak uzdrowić polską szkołę"
„W rezultacie chińskiej strategii geoekonomicznej, na początku XXI wieku, następuje zmiana ładu globalnego. Coraz większe znaczenie geopolityczne zyskują Chiny, które dodatkowo wydają się być lepiej przygotowane strukturalnie do rywalizacji o prymat ze Stanami Zjednoczonymi”
Podstawowym wyzwaniem w V4 jest wewnętrzne pęknięcie w poszczególnych państwach członkowskich: na siły liberalne i antyliberalne, zwolenników społeczeństwa otwartego i zamkniętego, demokratów i autokratów
Celem wspólnej polityki obronnej UE jest stworzenie osobnego bieguna europejskiego w polityce światowej, a zwłaszcza niezależność strategiczna od USA, co może w perspektywie strategicznej osłabiać spójność Zachodu
Nazwa użytkownika lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie