fbpx

O wojnie na Ukrainie cz. 2 – Starcie Mocarstw

Starcie Mocarstw prowadzą dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future) oraz Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja). W kolejnym odcinku Starcia Mocarstw Bartłomiej Radziejewski i Jacek Bartosiak kontynuują rozpoczętą dyskusję w ostatnim odcinku opublikowanym na łamach Strategy&Future na temat trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Analizują obecny stan wojny i jak stoją rosyjskie wojska; analizują wnioski z wizyty Joe Bidena w Warszawie i mówią co powiedział między wierszami w trakcie swojej przemowy amerykański prezydent, a także podkreślają interesy Polski. Nie zabrakło również globalnego spojrzenia na wojnę i analizy jej wpływu na toczącą się w tle rozgrywkę między Stanami Zjednoczonymi, a Chińską Republiką Ludową. Na koniec obaj prowadzący rozmawiają na temat chińskiej percepcji wydarzeń toczących się na Ukrainie - czy Pekin jest przerażony tym co się dzieje, czy może jest to po myśli...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.
Współpracownik “Nowej Konfederacji”, ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współpracownik „Nowej Konfederacji”. Jacek Bartosiak jest popularnym publicystą i błyskotliwym pisarzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego wykłady, artykuły oraz książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, „Przeszłość jest prologiem” oraz "Koniec końca historii".