Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski: jakie będą skutki rozgrywki mocarstw na Tajwanie? – Q&A I LIVE NOWEJ KONFEDERACJI

Bartłomiej Radziejewski podczas LIVE i Q&A Nowej Konfederacji komentuje wydarzenia wokół wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie. Czy najbliższe dni wyznaczą nowy porządek w stosunkach chińsko-amerykańskich? Czy zmierzamy w kierunku wojny na IndoPacyfiku? Mówi także o wzmożonej aktywności Putina i Ławrowa w Afryce i Azji. Czy rosyjscy politycy przekonają ”świat poza Europą” do współpracy? Prezydent Duda rozmawia z Xi Jinpingiem, Davidem Hurleyem – czy dobrze wykorzystujemy korzystną sytuację geopolityczną dla wzrostu pozycji Polski i Europy Środkowej? Szef NK odpowiada także na pytania widzów. Prowadzi Marta Witczak-Żydowo.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz