Rosja w pułapce. Jak może próbować z niej wyjść?

Kreml wydaje się mieć bardzo silną motywację do tego, by przed nadchodzącym punktem krachu dokonać zasadniczych rozstrzygnięć. Widzę cztery główne sposoby poszukiwania przez Rosję wyjścia z geostrategicznej pułapki
Pośród niezliczonych polskich komentarzy, ogłaszających rosyjską klęskę codziennie od przedednia inwazji z 24 lutego, epatujących triumfalizmem po niemal każdym celnym strzale ukraińskim, łatwo zagubić głęboką istotę obecnej sytuacji geostrategicznej. Mianowicie: pułapkę, w jakiej znalazł się Kreml. Bynajmniej nie polega ona na definitywnym przekreśleniu możliwości wygrania wojny z Ukrainą. W pewnym sensie jest nawet przeciwnie: to właśnie potencjalne sposoby odwrócenia losu konfliktu przez Rosję wydają się ściśle związane z poszukiwaniem drogi wyjścia z owej pułapki geostrategicznej. Ale po kolei. Dramatyczny błąd Rosjan Na Ukrainie jest niewiele ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy, wobec ok. 450 tys. będących w dyspozycji przeciwnika Po przeszło 70 dniach zmagań i nieustannego ściągania dodatkowych ludzi i sprzętu przez Kreml, uderzająca jest dysproporcja walczących sił. Wedle ostatnich szacunków,...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.