Rosja nie wróci jako supermocarstwo

Szwecja i Finlandia jako członkowie NATO przynoszą Norwegii wiele korzyści, jeśli chodzi o planowanie obronne i współpracę. Nowa sytuacja daje tym trzem krajom większą głębię strategiczną
Mijają trzy miesiące od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kto pana zdaniem wygrywa w tym konflikcie? To zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem "zwycięstwo". Zdefiniujmy „zwycięstwo” jako osiągnięcie celów, które zostały obrane na początku. Dla Rosji byłaby to dominacja nad Ukrainą. A dla Ukrainy – utrzymanie niepodległości i swojego terytorium. Jeśli taka jest definicja, to Ukraińcy wygrywają. Myślę, że utrzymają swoją niepodległość i nie pozwolą Rosji zdominować swojego kraju. Ambicje Rosji się zmieniły. Kiedy trzy miesiące temu najechali Ukrainę, mieli jasną wizję zdobycia Kijowa, przejęcia kontroli nad większością państwa i wprowadzenia rządu, który podporządkuje się Moskwie. Myśleli, że uda im się to zrobić szybko i łatwo, tak jak na Krymie. Nie spodziewali się, że Ukraińcy będą tak skuteczni w...

profesor Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych. Autor wielu publikacji dotyczących relacji amerykańsko-chińskich i geopolityki. Jego ostatnią książką jest “The Return of Bipolarity in World Politics: China, the United States and Geostructural Realism” (Columbia University Press 2018). Publikował w czasopismach takich jak "Survival", "International Relations", "Cooperation and Conflict" oraz "World Economy and Politics" (w języku chińskim). Posiada tytuł doktora stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Walijskiego w Aberystwyth, a wiosną 2010 roku był stypendystą Fulbrighta w Fairbank Center for Chinese Studies na Uniwersytecie Harvarda.
główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).