Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Ukraina kandydatem do UE. Ratatouille Macrona | Niezbędnik Zagraniczny NK, 17-24.06.2022

Pod jakimi warunkami Gruzja będzie mogła wejść do UE? Na czym polega spór Rosji z Litwą wokół Kaliningradu? Czy Sofia zwróci się w stronę Moskwy?
Wesprzyj NK
Ukraina oficjalnym kandydatem do członkostwa w UE. W czwartek przywódcy Unii Europejskiej przyznali Ukrainie ten status, co zdaniem wielu komentatorów jest odważnym krokiem geopolitycznym, a przez władze w Kijowie i samą Unię zostało uznane za „moment historyczny”. Choć faktyczne dołączenie Ukrainy do bloku może zająć więcej niż dekadę, decyzja jest symbolem zamiaru UE, by otwierać się na kraje byłego Związku Radzieckiego i tym samym kwestionować moskiewskie roszczenia do uznania ich za wyłączną, rosyjską strefę wpływów; wprost powiedział o tym ukraiński ambasador przy UE, Wsiewołod Czentsow. Dla samej Unii kolejne kraje zgłaszające chęć akcesji stanowią jednocześnie symboliczną rekompensatę i krok w kierunku odbudowy autorytetu po tym, jak na opuszczenie wspólnoty zdecydowała się Wielka Brytania. „Ukraińcy należą do rodziny europejskiej. Przyszłość Ukrainy...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

18.57 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Ukraina kandydatem do UE. Ratatouille Macrona | Niezbędnik Zagraniczny NK, 17-24.06.2022”

  1. Paweł Kopeć pisze:

    Rozumiem, że wejście Ukrainy do UE jest zabiegiem – li tylko – czysto technicznym ze względu na wojnę… i o to, aby ją jak najszybciej zakończyć, tzn. wygrać.
    Plus marketing /+ praxis/ polityczny?! Ok, niech będzie, byle skutecznie, tj. do wygrania tej chorej, patologicznej i nienormalnej wojny na miarę naszego, nowego i postępowego wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo