Widmo krąży po świecie. Widmo głodu

Rosja uczyniła z kryzysu żywnościowego broń w zimnej wojnie z Zachodem. Niesie to potencjał radykalnego wzrostu presji na jak najszybsze zakończenie konfliktu nad Dnieprem
We wtorkowe popołudnie, podczas którego piszę ten tekst, media donoszą, że szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley przestrzegł przed znalezieniem się setek milionów ludzi – najbiedniejszych z biednych, jak to określił – na drodze do głodowania i wezwał do pilnego odblokowania portów ukraińskich, by temu zapobiec. Kilka dni wcześniej sekretarz stanu USA Antony Blinken oskarżył Rosję o uczynienie z kryzysu żywnościowego broni i zażądał (bezskutecznie, rzecz jasna) zaprzestania tego. Przed globalną klęską głodu przestrzegali w ostatnim czasie także ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji. Jak również wielu innych polityków oraz komentatorów z całego świata. Gwałtowny zakaz eksportu pszenicy wprowadziły Indie, dopiero co aspirujące do roli spichlerza planety Parafrazując słowa otwierające niesławny „Manifest partii komunistycznej”: widmo krąży po świecie –...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.