Strategiczna pułapka Putina i Łukaszenki zastawiona na Polskę

Łukaszenka poprzez kryzys graniczny chce osłabić Polskę i uzyskać kartę przetargową w Europie. Nie wydaje się jednak, by w długofalowym interesie Białorusi leżała neutralizacja Polski, o którą chodzi Rosji
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej coraz bardziej eskaluje. Za sprawą działań Mińska (i po trosze też już zapewne w wyniku samej dynamiki sytuacji i zachowania zgromadzonej w trudnych warunkach ludności), z częściowym przynajmniej przyzwoleniem i wsparciem Rosji. Jesteśmy świadkami kolejnych prowokacji, strzałów, fizycznych ataków na polskich funkcjonariuszy, i oczywiście coraz śmielszych prób siłowego forsowania granicy. Bieżące emocje nie powinny jednak przesłaniać faktu, że są to wszystko ewidentnie jedynie elementy większego planu politycznego, realizowanego przez Mińsk i Moskwę. Warto się zastanowić na chłodno nad strategiczną stawką tej gry. Putin paraliżuje Polskę Powstrzymanie ostatecznego anschlussu kraju nad Niemnem przez Rosję – o ile wciąż jeszcze możliwe – jest krytyczne z punktu widzenia polskiej racji stanu Co jest celem Rosji Putina w tym kryzysie?...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.