Siedem polskich słabości, które pokazał kryzys graniczny

Wydarzenie w okolicy Usnarza Górnego jest jak sparring przed walką. Ujawnia poważne słabości państwa, i każe zadać pytanie o lojalność opozycyjnych elit w wypadku wojny
Przy użyciu skromnych środków udało się białoruskiemu dyktatorowi Aleksandrowi Łukaszence wywołać w Polsce kryzys polityczny i sprawić władzom poważny kłopot. Grupa zaledwie 32 wychodźców z krajów muzułmańskich, zgromadzonych przez KGB znad Niemna przy granicy z Polską doprowadziła do kolejnej, wyjątkowo ostrej nawet jak na panujące ostatnio w naszym kraju standardy, odsłony konfliktu wewnętrznego. Z głównymi siłami opozycji lewicowo-liberalnej, frontalnie kwestionującymi nie szczegóły, a samą istotę działań rządu w tej sprawie, mimo wtórności tych ostatnich wobec postawy władz litewskich i łotewskich, mimo wsparcia ze strony Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.  Z przyzwoleniem nawet dla bezpośredniego sabotażu polityki obozu PiS, do którego doszło, gdy grupa osób niszczyła naprędce postawione ogrodzenie na granicy. Sytuacja to z jednej strony bardzo smutna. Pokazująca, jak słaba...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.