Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wojna nowej generacji na granicy i rozmowy Bidena z Xi Jinpingiem – Starcie Mocarstw

Wesprzyj NK
Starcie Mocarstw prowadzą dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future) oraz Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).     W kolejnym odcinku Starcia Mocarstw Bartłomiej Radziejewski i Jacek Bartosiak skupiają się przede wszystkim na sytuacji na polsko - białoruskiej granicy, scenariuszach rozwoju wypadków ich i konsekwencjach dla Polski. Jest dużo powiedziane o wojnie nowej generacji i co to oznacza dla naszej przyszłości, a także o klęsce polskiej polityki wschodniej. O tym też już niejednokrotnie dyskutowaliśmy - polecamy debatę "Bankructwo polskiej polityki wschodniej?". Nie zabrakło jednak również tematu amerykańsko - chińskiego, przy okazji którego obaj prowadzący komentują spotkanie Joe Bidena i Xi Jinpinga. Szukają odpowiedzi na pytanie jak zmieniają się relacje obu mocarstw, co dalej z ich konfliktem i czy światu grozi powrót do wojny handlowej, a może przejście do wybuchu...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".
Współpracownik “Nowej Konfederacji”, ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współpracownik „Nowej Konfederacji”. Jacek Bartosiak jest popularnym publicystą i błyskotliwym pisarzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego wykłady, artykuły oraz książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, „Przeszłość jest prologiem” oraz "Koniec końca historii".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

10 odpowiedzi na “Wojna nowej generacji na granicy i rozmowy Bidena z Xi Jinpingiem – Starcie Mocarstw”

 1. Damian_N pisze:

  Czy tylko mi urwało dźwięk na koniec ?

 2. pawelhenek pisze:

  czy tylko u mnie ostatnie 3 minuty sa bez głosu?

 3. Mmrocz pisze:

  Koncówka bez głosu. Dyskusja ciekawa jednak wolałbym w całości wysłuchać.

 4. Jarek W. pisze:

  Dziękujemy za komentarze, pracujemy nad naprawieniem materiału!

 5. XYZ pisze:

  Pod koniec cisza (od 58:38) 🙁 -> Chyba błąd w uploadzie.

 6. Jarek W. pisze:

  Materiał został naprawiony życzymy dobrego oglądania!

 7. Andrzej Zakrzewski pisze:

  Nom końcówka niema…

 8. Łukasz pisze:

  Jeżeli siła zachodu ma być “finansjera” to marnie to wygląda. Finanse zachodu oparte są na złudzeniu, że pożyczonych pieniędzy nie trzeba oddawać. Kapitalizacja giełdy w USA przekroczyła PKB USA o 100%. Każdy wzrost giełdy o 2% to wzrost o ponad 4% PKB , żeby utrzymać trzeba drukować, ale trzeba drukować coraz więcej. To za chwilę pęknie i król okaże się nagi. Chiński kryzys na rynku nieruchomości jest bardzo martwiący. Sektor budowlany w Chinach to blisko 30% PKB chińskiego, czyli około 5% PKB świata (!!!). Jednak bańka na giełdzie w USA to jest 2008 do kwadratu.

 9. Marcin Molenda pisze:

  Szanowni Państwo

  Co z Wami jest??? Już drugi raz płacę za dostęp do Starcia mocarstw, a WY mi ciągle przysyłacie, że mam niewłaściwy kod dostępu! Co jest, się pytam?

 10. Daniel Hołowski pisze:

  Świetny materiał! Czekam na dalsze dyskusje związane z tym jak Panów zdaniem polskie władze powinny poprowadzić politykę zagraniczną wobec Białorusi. A także wobec EU aby uzyskać większe wpływy. Ciekawi mnie myślenie strategiczne. Byłoby interesujące wysłuchać jaki proces edukacyjny trzeba przejść aby zacząć rozumieć myślenie strategiczne na profesjonalnym poziomie i aby potrafić tak myśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo