Narracyjna apokalipsa. Jak Kościół traci wiernych

Jeśli Kościół chce przetrwać w warunkach narracyjnej apokalipsy, musi zejść do głębi i ponownie zadać fundamentalne pytania. Dlaczego narracja Kościoła przestaje być przekonująca dla młodszych pokoleń? Dlaczego nie porusza ich serc Dobra Nowina? A może w ich odbiorze stała się „złą nowiną”?
W świecie zachodnim AD 2020 mamy do czynienia z kryzysem Kościoła zupełnie innym niż wszystkie dotychczasowe. Owszem, można zaryzykować tezę, że Kościół w kryzysie był zawsze, a przynajmniej przez większość swojego istnienia. W pierwszych wiekach był prześladowany, potem zalegalizowano go wprawdzie edyktem mediolańskim, ale cały czas nękały go schizmy, herezje, spierał się z państwem. Jego sytuacja nie była łatwa nawet w czasach cywilizacji Christianitas okresu średniowiecza, znaczonego mniej więcej w połowie wielką schizmą wschodnią. Później przyszła reformacja, Oświecenie, a wreszcie w XIX w. zadrżał w posadach przez nowe idee i odkrycia naukowe (z Darwinowskimi na czele) oraz tryumfalny marsz trzech „mistrzów podejrzeń” – Karola Marksa, Fryderyka Nietzschego i Zygmunta Freuda. Jednak dzisiejszy kryzys ma inny charakter. Świat zachodni – po...

Zaloguj się lub załóż konto Zajmie Ci to tylko kilka sekund

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Tygodnik Powszechny"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).