Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Narracyjna apokalipsa. Jak Kościół traci wiernych

Jeśli Kościół chce przetrwać w warunkach narracyjnej apokalipsy, musi zejść do głębi i ponownie zadać fundamentalne pytania. Dlaczego narracja Kościoła przestaje być przekonująca dla młodszych pokoleń? Dlaczego nie porusza ich serc Dobra Nowina? A może w ich odbiorze stała się „złą nowiną”?
W świecie zachodnim AD 2020 mamy do czynienia z kryzysem Kościoła zupełnie innym niż wszystkie dotychczasowe. Owszem, można zaryzykować tezę, że Kościół w kryzysie był zawsze, a przynajmniej przez większość swojego istnienia. W pierwszych wiekach był prześladowany, potem zalegalizowano go wprawdzie edyktem mediolańskim, ale cały czas nękały go schizmy, herezje, spierał się z państwem. Jego sytuacja nie była łatwa nawet w czasach cywilizacji Christianitas okresu średniowiecza, znaczonego mniej więcej w połowie wielką schizmą wschodnią. Później przyszła reformacja, Oświecenie, a wreszcie w XIX w. zadrżał w posadach przez nowe idee i odkrycia naukowe (z Darwinowskimi na czele) oraz tryumfalny marsz trzech „mistrzów podejrzeń” – Karola Marksa, Fryderyka Nietzschego i Zygmunta Freuda. Jednak dzisiejszy kryzys ma inny charakter. Świat zachodni – po...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Tygodnik Powszechny"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).

Komentarze

3 odpowiedzi na “Narracyjna apokalipsa. Jak Kościół traci wiernych”

 1. marek55 pisze:

  Dzisiejszy kościół katolicki cierpi na brak autorytetów. Mało jest takich kapłanów jak abp Jędraszewski, ks. Małkowski czy ks. Isakowicz- Zaleski.
  Ich głos jest mało słyszalny w głównym nurcie kościoła a jest potrzeba, by kościół twardo bronił fundamentów chrześcijaństwa.

 2. Konfederatka pisze:

  Zgadzam się z Autorem i dziękuję za cytat z O.Tokarczuk, iż …” Nasza duchowość zanika albo staje się powierzchowna i rytualna. (…) I w takim świecie rzeczywiście jesteśmy zombie”. Bardzo wyraźnie dała temu wyraz swoich W Księgach Jakubowych, gdzie silnie kontrastuje poszukiwanie absolutu przez czy to “talmudystów” czy Frankistów a brak jakiejkolwiek na ten temat refleksji po stronie XVIII wiecznego kleru ówczesnej Reczpospolitej czy polskich katolików. Ta przepaść w postaci bezrefleksyjności jeszcze się pogłębiła w dzisiejszych czasach. Młodzież chyba ma za mało lektur i nie potrafi czytać literatury a “świat twitterowy”, w tym politycy i kler starają się podlizywać młodemu pokoleniu w imię tzw. nowoczesności… Sądzę, że oni sami nie czytają i nie myślą, wobec tego nie mają nic do powiedzenia…. Smutne to.

 3. Sand78 pisze:

  Głos Jędraszewskiego jest mało słyszalny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz