Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Terlikowski proponuje pesymistyczny realizm. Takie podejście oznacza śmierć konserwatyzmu

Propozycją Terlikowskiego jest konserwatyzm w stylu brytyjskim, który ma odegrać rolę Wielkiego Stabilizatora. Ma dbać o pokój społeczny w zmieniającym się świecie. To za mało wobec wyzwań współczesności
Wesprzyj NK
Klasyczne teorie konserwatyzmu miały zawsze w Polsce pod górkę. Głównie dlatego, że nowoczesne nurty polityczne rozwijały się, gdy Polska tkwiła pod zaborami. Nadzieje na polską niepodległość były wówczas związane z burzeniem porządku światowego. Zrozumiałe więc, że idea konserwowania rzeczywistości – zwłaszcza w końcu XIX wieku – słabo przebijała się do polskiej polityki. Trwałym dorobkiem dziewiętnastowiecznej myśli konserwatywnej w Polsce jest niewątpliwie krakowska szkoła stańczyków. Była skoncentrowana na analizie głębszych przyczyn słabości i upadku państwa polskiego oraz na krytyce radykalnych ruchów politycznych, w tym „liberum veto”, przekształconego w myśleniu stańczyków w XIX-wieczne „liberum conspiro”. Jeden ze stańczyków, Michał Bobrzyński, w „Dziejach Polski w zarysie” stworzył własną szkołę historyczną, a później był jednym z twórców koncepcji oparcia się o Austrię w trakcie...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Członek rady programowej Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski, jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, publicysta, przedsiębiorca i menadżer, w latach 2011 – 2016 Vice prezes i Prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w latach 2016 – 2020 Vice Prezes i prezes Banku Pocztowego. Od 2023 roku prezes Rafako SA. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Autor książek "Polska w nowym świecie" i  "Świat w cieniu wojny".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 703 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz