Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Coraz trudniejsza mowa Kościoła? Kryzys katolicyzmu w świecie internetu

Religii potrzeba nowego-starego języka, twórczo czerpiącego z Tradycji i jednocześnie uznającego te odkrycia ostatnich wieków, które są niezaprzeczalne. Wtedy będzie mogła odpowiedzieć na ciemną stronę życia w ponowoczesności
Wesprzyj NK
Przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Joe Biden zaczął od słów „Nie lękajcie się”. Biden cytował Jana Pawła II, a papież – samego Jezusa Chrystusa. W Ewangelii to wezwanie do odwagi pojawia się wiele razy. Wydaje się, że w marcu 2022 nie ma bardziej trafnych słów, które można by powiedzieć tłumom. Czasy międzyepoki są trudne. Pandemia i zmiany geopolityczne związane z napaścią Rosji na Ukrainę nakładają się na rewolucję technologiczną, a wraz z atomizacją, coraz większą niestabilnością struktur społecznych i rosnącą siłą gigantycznych korporacji świat zachodni traci poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad rzeczywistością. Ich miejsce zastępuje lęk i niepewność. Dochodzi jednak do sytuacji nietypowej w skali historycznej. Przez wieki stabilne ramy funkcjonowania dawały ludziom instytucje religijne, w Polsce –...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 715 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz