Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

“Starcie mocarstw”: Kosmos i nowa zimna wojna – Radziejewski i Bartosiak

Jak eksploracja kosmosu może wpłynąć na zmianę równowagi sił? Jak wyglądają amerykańskie i chińskie działania w kosmosie? Czy rywalizacja USA-Chiny może przerodzić się w konflikt zbrojny? Jaką rolę dla rozstrzygnięcia tego konfliktu będzie pełniła Europa, a w szczególności Niemcy?

O roli kosmosu i perspektywie eskalacji napięcia na linii USA-Chiny dyskutowali Bartłomiej Radziejewski (NK) i dr Jacek Bartosiak (S&F) w nowym odcinku „Starcia mocarstw”.

 

 

Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog zaangażowany, publicysta i eseista, publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, “Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej” i „Polsce The Times”;

dr Jacek Bartosiak – ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, autor książek z zakresu geopolityki, ostatnio “Przeszłość jest prologiem” (2019).

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz