fbpx

Co wojna z Rosją oznacza dla amerykańskiego pivotu na Pacyfik? – Starcie Mocarstw

Starcie Mocarstw prowadzą dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future) oraz Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja). W majowym odcinku Starcia Mocarstw Bartłomiej Radziejewski i Jacek Bartosiak kontynuują dyskusję na temat wojny i inwazji Rosji na Ukrainę, a także wydarzeń oraz procesów w polityce światowej z tym związanych. Analizują obecny stan wojny i przebieg kampanii wojennej oraz zastanawiają się w jakim stopniu te wydarzenia są pozytywne z punktu widzenia Polski, a także jaki jest plan maksimum przewidziany przez polskie władze odnośnie wyników wojny i zmian geopolitycznych na Wschodzie z punktu widzenia naszego kraju i jak to wykorzystamy. Mówią również o roli Stanów Zjednoczonych i ich powrocie z Oceanu Spokojnego, a także co ta wojna oznacza dla amerykańskiego pivotu na Pacyfik z 2014 roku - czy jest tworzy ona dla Waszyngtonu niespodziewane okno możliwości...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”, dyrektor programowy Krynica Forum, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.
Współpracownik “Nowej Konfederacji”, ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współpracownik „Nowej Konfederacji”. Jacek Bartosiak jest popularnym publicystą i błyskotliwym pisarzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego wykłady, artykuły oraz książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, „Przeszłość jest prologiem” oraz "Koniec końca historii".