Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jacek Bartosiak i Bartłomiej Radziejewski – O napiętej sytuacji na świecie, Chinach i USA

Czy Chinom grozi recesja spowodowana pandemią? Czy Stany Zjednoczone będą grały argumentem “chińskiego wirusa”, by uderzyć w Państwo Środka? Kto wyjdzie z kryzysu koronawirusa wzmocniony w relacji USA-Chiny?

O rywalizacji amerykańsko-chińskiej w obliczu pandemii dyskutowali Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future).

 

 

Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog zaangażowany, publicysta i eseista, publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, “Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej” i „Polsce The Times”;

dr Jacek Bartosiak – ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, autor książek z zakresu geopolityki, ostatnio “Przeszłość jest prologiem” (2019).

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

3 odpowiedzi na “Jacek Bartosiak i Bartłomiej Radziejewski – O napiętej sytuacji na świecie, Chinach i USA”

  1. joannapioroferrand pisze:

    Dobrze byloby polepszyc jakość dzwieku aby mozna bylo skupic sie na tresci dyskusji a nie na wysilku samego sluchania. Dziekuje.

  2. Tomasz Dowgielewicz pisze:

    Naprawdę, skoro panowie Bartosiak i Radziejowski tak się dogadujecie, powinniście się dogadać na wspólną subskrypcje, bo się muszę przełączać , raz snf raz NK 😉

  3. Robson pisze:

    Dziękuję za ten materiał filmowy. Obejrzałem go z dużym zainteresowaniem. To prawda jest, że wygodnie jest sączyć gotowy produkt siedząc na kanapie. Ale wygodnie też jest być w roli komentatora- obserwatora, nie opowiadając się zbytnio za żadną ze stron. Stać Was jeszcze na folgowanie sobie w obiektywizmie. Powiem Wam coś ( z pełnym szacunkiem i sympatią) co pomoże Wam szybciej “przebierać nóżkami”. Proszę sobie wyobrazić, że wszystko co napiszecie musi przejść przez komisarza z Pekinu. On to zdecyduje czy to się nadaje do publikacji i w jakim zakresie. Jeśli to będzie sprzedane jako raport, to Chińczyk spije śmietankę i większość grantu będzie dla niego. I tak to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz