Jacek Bartosiak i Bartłomiej Radziejewski – O napiętej sytuacji na świecie, Chinach i USA

Czy Chinom grozi recesja spowodowana pandemią? Czy Stany Zjednoczone będą grały argumentem “chińskiego wirusa”, by uderzyć w Państwo Środka? Kto wyjdzie z kryzysu koronawirusa wzmocniony w relacji USA-Chiny?

O rywalizacji amerykańsko-chińskiej w obliczu pandemii dyskutowali Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future).

Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog zaangażowany, publicysta i eseista, publikował m.in. w „Gazecie Polskiej”, “Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Rzeczpospolitej” i „Polsce The Times”;

dr Jacek Bartosiak – ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, autor książek z zakresu geopolityki, ostatnio “Przeszłość jest prologiem” (2019).

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).