Rząd się rozpada? Najwyraźniej kompromis też ma swoje granice

Kaczyński mógł się zakiwać, zakładając, że Porozumienie da się zastraszyć bądź przekupić, ale wiele wskazuje na to, że to się nie udało. W takiej sytuacji mógłby się wycofać – dlaczego jednak jest tak uparty?
Pozostały 4 dni do wyborów prezydenckich, które mają się odbyć – ale nie wiemy, czy tak się stanie. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze walczy w parlamencie o utrzymanie ustawy wprowadzającej wybory korespondencyjne na terenie całego kraju, ale kolejni politycy PiS, w tym odpowiedzialny za całą operację Jacek Sasin, przyznają, że przeprowadzenie elekcji będzie albo bardzo trudne, albo niemożliwe. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapytała nawet przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (tej, której Sejm odebrał możliwość organizowania wyborów), czy jednak da radę udźwignąć ten ciężar. Nie da rady. Nie na dwa dni przed hipotetyczną ciszą wyborczą. Pisaliśmy o tym my w „Nowej Konfederacji”, pisali i mówili o tym eksperci: lekarze, prawnicy, socjologowie, politolodzy. W sondażach regularnie 70-80 proc. ankietowanych odpowiadało, że wybory powinny być...

Stefan Sękowski
Zastępca dyrektora "Nowej Konfederacji". Politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik "Do Rzeczy", publicysta Polskiego Radia Lublin. Publikował i publikuje też m.in. w "Gościu Niedzielnym", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Polskiej Codziennie", "Gazecie Wyborczej", "Tygodniku Powszechnym", "Frondzie"; i portalu Rebelya.pl. Tłumaczył na język polski dzieła m.in. Ludwiga von Misesa i Lysandera Spoonera; autor książkek "W walce z Wujem Samem" i "Żadna zmiana. O niemocy polskiej klasy politycznej po 1989 roku". Mąż, ojciec trójki dzieci. Mieszka w Lublinie.