Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Pierwsze oznaki burzy

Polscy dyrektorzy finansowi najbardziej obawiają się wzrostu kosztów prowadzenia działalności oraz niestabilnej gospodarki i prawa podatkowego. Co więcej, obawiają się tego jako jedyni w Europie

Niepewna sytuacja świata i zmiany polityczne przekładają się na sytuację gospodarczą. Póki co zmiany w Europie nie są jeszcze istotne, ale raport Deloitte pt. „European CFO Survey” wskazuje na pierwsze niepokojące sygnały. W pierwszym kwartale 2018 r. Polska należała do grupy państw, w których poziom niepewności wśród dyrektorów finansowych przedsiębiorstw wzrósł najbardziej w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Cykliczne badanie Deloitte „European CFO Survey” realizowane jest co kwartał wśród dyrektorów finansowych z 20 państw Europy. W I kwartale 2018 r. zbadano 1652 dyrektorów, w tym około 116 (7 proc.) z Polski. Mimo znakomitej koniunktury gospodarczej w Europie, przemiany polityczne (takie jak np. Brexit, kryzys migracyjny, populizm i wzrost nastrojów antyeuropejskich), demograficzne, gospodarcze i technologiczne sprawiają, że impet – jak wskazują autorzy „European CFO Survey” – maleje, a coraz częściej pojawia się niepewność. Głównym ryzykiem wg dyrektorów z 11 na 20 badanych państw jest brak wykwalifikowanych pracowników. Aż połowa badanych stwierdza też, że prawdopodobne jest wystąpienie cyberataku, choć jedynie 3% wskazuje, że może on mieć istotny wpływ na działalność ich firmy.

Raport Deloitte powinien być ostrzegawczym dzwonkiem dla rządów Prawa i Sprawiedliwości

Jak na tym tle wygląda Polska? O ile tylko 11 proc. polskich dyrektorów twierdzi, że przychody ich firm spadną w kolejnym roku, o tyle gorszy wynik odnotowano jedynie w Belgii, Szwajcarii, Danii i Wielkiej Brytanii. Bardzo niepokojący jest znaczący wzrost poczucia niepewności finansowej i gospodarczej. 46 proc. badanych z Polski wskazuje na wysoki poziom niepewności i oznacza to wzrost ogólnego wskaźnika aż o 41 punktów procentowych (większy wzrost miał miejsce tylko we Włoszech). Tylko 12 proc. polskich dyrektorów finansowych uważa, że poziom niepewności jest niski. Należy przy tym zauważyć, że niepewność panuje niemal we wszystkich badanych krajach Europy – „wyspami pewności” są tu Austria, Norwegia, Dania i Finlandia, a państwami o największej niepewności – Wielka Brytania, Grecja, Turcja, i – co zaskakujące – Niemcy.

O ile, jak wskazywałem powyżej, w większości krajów największym wskazywanym ryzykiem jest brak wykwalifikowanej siły roboczej, to polscy dyrektorzy finansowi najbardziej obawiają się wzrostu kosztów prowadzenia działalności oraz niestabilnej gospodarki i prawa podatkowego.  Co więcej, obawiają się tego jako jedyni w Europie Niebezpieczeństwo braku pracowników wskazywane jest dopiero na trzecim miejscu.

Raport Deloitte powinien być ostrzegawczym dzwonkiem dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Choć rządy PiS zbiegły się z okresem doskonałej koniunktury gospodarczej i bezrobocia najniższego od ponad 20 lat, to dokonywana zmiana kursu przynosi także niepewność i lęk. Eksperci interpretując sytuację wypowiadają się zgodnie z własnymi afiliacjami politycznymi; ci przychylni PiSowi wskazują na poprawę popytu wewnętrznego związaną ze zwiększonymi transferami socjalnymi (np. „500 plus”), na wspieranie przedsiębiorczości np. poprzez Konstytucję Biznesu. Inni – wskazując na najniższą stopę inwestycji od 1996 r. – mówią o obawie inwestorów przed niestabilnością w Polsce rządzonej przez PiS, o „kakofonii informacyjnej” rządu i wprowadzaniu nowych regulacji. Raport Deloitte częściowo potwierdza te niepokojące sygnały. Należy reagować już teraz, zanim będzie za późno.

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor i współautor wielu publikacji, np. "Pomysłowość miejska. Studium trajektorii realizacji oddolnych inicjatyw mieszkańców Warszawy"(Fundacja Pole Dialogu 2017). Autor powieści biograficznej "G.K.Chesterton", eSPe 2013).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz