Ustawa o IPN: lepiej późno niż wcale

Zmiana w ustawie o IPN jest krokiem dobrym, choć spóźnionym. Niemniej jeżeli również „ukraińskie” fragmenty zostaną usunięte, pozostaną w niej wątpliwe zapisy umożliwiające organizacjom pozarządowym składanie pozwów cywilnych.
Wczoraj, niespodziewanie dla znacznej części obserwatorów, PiS dokonał kolejnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Prace przebiegały ekspresowo. W ciągu kilku godzin nowelizacja została uchwalona przez Sejm, zaakceptowana przez Senat i podpisana przez prezydenta. Dodatkowo o godzinie osiemnastej miała miejsce wspólna warszawsko-telawiwska konferencja prasowa premierów: Polski – Mateusza Morawieckiego i Izraela – Benjamina Netanjahu. Najważniejszymi następstwami nowelizacji jest usunięcie artykułu 55a, przewidującego odpowiedzialność karną za przypisywanie narodowi polskiemu bądź państwu polskiemu odpowiedzialności bądź współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie, a także artykułu 55b, zgodnie z którym to prawo miało być stosowane również wobec cudzoziemców. PiS nie wycofał się za to z „ukraińskiej” części ustawy. Również po zmianach prawo przewiduje odpowiedzialność karną za zaprzeczanie „zbrodniom ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z...

stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Pisze głównie o pamięci, polityce historycznej i nacjonalizmach w Europie Wschodniej – na Ukrainie i nie tylko. Publikował również w "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe" i na portalu Klubu Jagiellońskiego. W wolnym czasie wędruje z aparatem fotograficznym po górach, lasach i bezdrożach.