Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nowa Europa ante portas?

Emmanuel Macron w swym przemówieniu proponuje nową wizję Europy, jakościowo odmienną od amerykańskiej czy chińsko-rosyjskiej
27 sierpnia prezydent Emmanuel Macron wygłosił doroczne przemówienie do ambasadorów Francji, powszechnie traktowane jako dyplomatyczna „mapa drogowa”, czyli oficjalne określenie priorytetów polityki zagranicznej Paryża. Z większości polskich komentarzy wynika, że Macron przede wszystkim zaproponował Europie wspólną obronę i sojusz z Rosją. Gdyby chodziło tylko o to, można by wzruszyć ramionami i powiedzieć: „przecież to już grali, bez efektów”. Ale lektura całości poniedziałkowego przemówienia francuskiego prezydenta, a zwłaszcza dostrzeżenie jego kontekstów, każe potraktować to wystąpienie znacznie bardziej serio. Bo obronność to tylko jeden z jego elementów, bynajmniej nie najważniejszy, a Moskwa ma w tej wizji znaczenie co najwyżej drugorzędne. Nie przypadkiem Emmanuel Macron chwilę po swoim przemówieniu wybiera się do Danii i Finlandii. Wyraźnie zasugerował, że Skandynawia będzie ważnym elementem jego...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Komentarze

8 odpowiedzi na “Nowa Europa ante portas?”

 1. Zjerzy pisze:

  Wizja: “zbudować w Europie bardziej sprawiedliwy, a zarazem efektywny rynek, nowocześniejsze (czytaj: bardziej odporne na ksenofobię i populizm) społeczeństwo, przywrócić zaufanie mechanizmom demokratycznym, a wreszcie – porządnie zabezpieczyć ów twór od zewnątrz.”

  Czyli po prostu to, co już było tylko bardziej. Jedyny sposób żeby coś, co już było a nie chce być dalej zmusić do istnienia to zastosować siłę. Najprawdopodobniej zatem ta nowa “francuska” Europa będzie budowana na sile.

  A pod spodem ksenofobowie się burzą i kipią.

 2. papieros pisze:

  Zadluzenie szweckich gospodarst domowych rosnie tak na marginesie nie najlepszych wzrostow pkb strefy euro .mruganie oczkiem do Putina wykonala tez kanclerz .paliwo tansze z Iranu czy Rosji ? Amerykanie maja z tym mniejszy klopot .w tle klopotliwa Turcja i prywatyzacja na Ukrainie przed wyborami .tak ja sobie pozwolilem na skróty myślowe

 3. Polak pisze:

  Macronowi chodzi głównie o oderwanie Niemiec od Europy Wschodniej, bo oni tu robią kokosowe interesy i dzięki nim rosną względem Francji.
  Chce też skierować pieniądze do krajów gdzie takie interesy będzie robiła Francja.
  Sojusze i dalekosiężne plany to tylko sztafaż

 4. słowa słowa słowa pisze:

  nic z tego nie będzie, lewactwo nie potrafi nic zbudować, potrafi tylko niszczyć, od dwóch dekad UE jest na równi pochyłej, nie rozwiązano żadnego palącego problemu, następuje stopniowa wymiana ludności, świat pędzi do przodu.

  Europa Zachodnia już dwie dekady temu była skansenem, dziś ten skansen wstrząsają problemy społeczne, gospodarcze, ekonomiczne.

  panująca w UE elita orientuje się, że traci władzę, stąd takie słowa – ale gnicie, rozkład, marazm, śmierć, zanik, rozpad, degrengolada będą postępowały.

  nie da się odwrócić tych procesów bez determinacji, powrotu do tzw. tradycyjnych wartości, pracy, poświęcenia dzięki którym zbudowano dobrobyt, który lewactwo przeżarło, rozmieniło na drobne w dwie dekady.

 5. Radosław Herka pisze:

  “To jeden ze znaków czasu, czy raczej – specyficznie francuskiego ich odczytywania. Podobnie, jak ostateczne chyba uznanie, że amerykański unilateralizm i skłonność do wojen handlowych to nie chwilowy kaprys „nieobliczalnego” Donalda Trumpa, lecz prawdopodobnie stały już sposób prowadzenia polityki przez USA („objaw, a nie przyczyna”). Analogicznie prezydent Francji ocenił politykę brytyjską i Brexit, zaś wisienką na tym torcie jest bardzo wyraźne docenienie globalnej roli aktorów pozapaństwowych, uznanie kryzysu dotychczasowego modelu globalizacji i schyłku „liberalnego porządku westfalskiego”. Na marginesie – ciekawe, ilu polskich polityków (i komentatorów) wie bez sprawdzania w Wikipedii, co to jest ów „porządek westfalski” i do czego pije w tym miejscu Macron?”

  Ja wiem, ale politykiem nie zostałem. Zresztą to na marginesie. Do czego zmierzam – że Macron chce iść na konfrontację z USA. A na tej wojnie to ja chcę być z USA u boku.

  Reasumując, nie podzielam wiary Autora w nowe pokolenie “Europejczyków” 😀 A wstawki o budowaniu czegoś bardziej “sprawiedliwego” (w odniesieniu do “rynku” sic!) wprawiły mnie w radosny nastrój 😉

  No cóż, Bajania Starego Masona nad przemówieniem Enfant Terrible Loży Wielkiego Wschodu Francji muszą niestety wywoływać taki efekt. Z jednym się zgodzę – bez WYDATNEGO zaangażowania USA w projekt Trójmorza, Czechy i Słowacja rzeczywiście postawią na bycie satelitą Niemiec – będących w tandemie z Francją…

 6. mz pisze:

  Zwłaszcza Amerykanie są przeciw edukacji dziewcząt. Co to za bzdury.

 7. papieros pisze:

  Do Rumuni Bułgarii morze czarne jest ciekawsze

 8. Wojciech pisze:

  To co tu jeszcze robisz Towarzyszu, jest tyle wspaniałych miejsc świata, ChRLD chętnie przyjmuje dobrze wykształconych Europejczyków jeżeli tylko chcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz