Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

O patriotyzmie, erotyzmie, dobroci i pracy, czyli cztery smaki miłości – Zając, Piekutowski, Libura, Sękowski, Wojnar

“Philia to jedno z określeń greckich, które miało odróżnić przyjaźń od np. miłości wiązanej z pożądaniem (eros), miłości rodzinnej (storge) czy altruistycznej (agape). Współczesne filozoficzne ujęcia miłości raczej odżegnują się od traktowania tego rodzaju kategoryzacji jako wyznaczającej zupełnie odmienne rodzaje relacji. Powszechniejszy jest pogląd, że nasze pozytywne nastawienia do innych niemal zawsze są naznaczone w pewnej mierze cechami charakterystycznymi wspomnianych „rodzajów miłości”. Jednak jeśli zgodzimy się, że te rodzaje miłości posiadają jakieś cechy charakterystyczne lub uznamy, że cechy te w istotny sposób odróżniają np. eros od agape, to okazuje się, że choć przyjaźń może mieć w sobie coś altruistycznego, a niekiedy może jej towarzyszyć jakiś rodzaj pożądania, to jednak charakteryzuje ją coś specyficznego dla niej samej.” pisze w swoim artykule Krzysztof Sękowski.

 

W debacie udział biorą:

Dyskusję poprowadzi red. Marek Zając – dyrektor stacji Polsat Rodzina.

 

 

>>> ZOBACZ KSIĄŻKI WYDAWNICTWA NK <<<

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz