Transatlantycka grupa wsparcia. Niekoniecznie dla Polski

Powrót USA do polityki liberalnego imperializmu, wygładzanie kantów między Stanami a Niemcami oraz między Niemcami a Francją, wreszcie pominięcie interesów Polski i mniejszych państw – to trzy ważne komunikaty płynące z tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
W tym roku Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbyła się pod hasłem przekraczania „bezzachodniości” (westlessness). To pełne przygnębienia pojęcie zdominowało recepcję ubiegłorocznego zgromadzenia, nazwanego na łamach Nowej Konfederacji „dialogiem głuchych”. Retorycznie się to przełamanie udało. Prezydent USA Joe Biden ogłosił powrót Ameryki i NATO do wiodącej roli w świecie, a europejscy liderzy z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem na czele basowali mu w przejawach troski o transatlantycką jedność, wzajemny szacunek, wielostronne i odpowiedzialne rozwiązywanie problemów. Retoryka to jednak tylko wierzchnia warstwa realnej polityki. Narastające w świecie euroatlantyckim rozbieżności interesów, będące przyczyną diagnozy o „bezzachodniości”, nie zniknęły ani same z siebie, ani w związku z końcem rządów Donalda Trumpa. Przeciwnie, wyzwania te, na czele ze wzrostem potęgi Chin, spadkiem znaczenia Zachodu, narastaniem rozbieżności...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.