Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zdradzone przez konserwatyzm

Polski konserwatyzm nie ma pomysłu na kobiety. Brakuje planu, który choć trochę odwróciłby negatywne zmiany społeczne. Nie wiadomo też, czym zastąpić dawne struktury służące kobiecie i rodzinie
Polski konserwatyzm nie ma pomysłu na kobiety. Brakuje planu, który choć trochę odwróciłby negatywne zmiany społeczne. Nie wiadomo też, czym zastąpić dawne struktury służące kobiecie i rodzinie. Ulubiona taktyka środowiska konserwatywnego wobec feminizmu to nonszalancja lub szyderstwo. Brakuje za to chęci zrozumienia, że feminizm żeruje na realnych problemach współczesnej kobiety. Problemy te wynikają zaś z osłabienia jej pozycji, uczynienia jej bardziej podatną na oszustwa, odrzucenie i biedę. Stajemy się bowiem świadkami i ofiarami zanikania trzech tradycyjnych mechanizmów społecznych, które stały dotąd na straży dobra kobiety i rodziny. Małżeństwo, bezpieczeństwo, wierność Mechanizmem pierwszym była troska rodziny o zabezpieczenie bytu kobiety, przejawiająca się w dążeniu do sfinalizowania i usankcjonowania związku małżeńskiego. Kandydat na małżonka poddawany był starannej ocenie rodziców i swatów. Unikano...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Prawnik, członek Stowarzyszenia Patriotycznego „Serenissima”

Komentarze

5 odpowiedzi na “Zdradzone przez konserwatyzm”

 1. Aleksandra pisze:

  Fenomenalny tekst. Trafiony w punkt, wnikliwy i odważny. Dziękuję jako katoliczka zainspirowana Nowym Feminizmem JPII, matka-Polka i kobieta pracująca.

 2. RadykalnyŁukasz pisze:

  Tekst dość dobry. Przytyki do patriotyzmu niepotrzebne. A gdzie leży wina upodlenia zarówno kobiet jak i facetów? W pustych łbach nakierowanych przez marksizm kulturowy na: spać, chlać, ruchać. Moje pokolenie (22lata) wie z kim eliza warsaw shore ma dziecko, jak dużego trybson (cokolwiek to jest) ma i kogo nie przeleciał. Żadnych wartości-moralne zombie.

 3. Michał Kuź pisze:

  UWAGA!

  Dziś, w piątek 25 lipca o godz. 19.00 w Aptece Sztuki przy al. Wyzwolenia 3/5 odbędzie się debata „Nowej Konfederacji” i TV Republiki pt. „Prawica czy lewica? Kto broni interesów kobiet?”.

  Debata będzie się toczyć w oparciu o powyższy tekst Pani Malwiny Gardaś.

  Więcej informacji tu: https://www.facebook.com/events/732831650109567/

  Będziemy się starali opowiedzieć na kilka ważnych pytań. Czy polska prawica umie rozmawiać z kobietami o ich problemach? Czy tak jak tosugeruje publicystka „Nowej Konfederacji” konserwatyści nie mają dla nich oferty? Czy z kolei lewica nie taktuje interesów kobiet przedmiotowo w swoich rozgrywkach politycznych? Czy współczesna polityka w ogóle potrafi odpowiedzieć na negatywne zmiany społeczne, które dziś dotykają kobiety?

  Udział wezmą:

  Paulina Bednarz Łuczewska – socjolożka, teoretyk zarządzania, publicystka, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego, prowadziła również cykle wykładów dla Muzeum Powstania Warszawskiego i Collegium Invisible.

  Malwina Gardaś – Prawnik, członek Stowarzyszenia Patriotycznego „Serenissima”, publicystka „Nowej Konfederacji”.

  Joanna Erbel – socjolożka miasta, fotografka, aktywistka, publicystka, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Polityczna.

  Patroni Medialni: TV Republika, Fronda.pl, Rebelya.pl, Pitu Pitu.

 4. Dominik Kozłowski pisze:

  “W kwestii przykładów i ideałów prawica zatrzymała się na etapie II wojny światowej.” Trudno żądać postępu od konserwatystów. I konserwatyści, jak to konserwatyści, wzdychają za dawno utraconym rajem, nie bardzo umiejąc go umiejscowić w czasie. Takie też wrażenie można wynieść z artykułu: kobiety to miały “kiedyś” dobrze, były szczęśliwe. Bez praw wyborczych, bez prawa sprzeciwu, spod opieki ojca bezpośrednio przechodziły pod opiekę nowego pana. Pana małżonka. Ach, ten utracony raj…

 5. sam pisze:

  Konserwatyzm zakłada, ze kobiety są nieaktywne. Dlaczego wiec maja pojawiać aktywne kobiety które zaprzeczają ideałom konserwatywnym ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz