Walka o rynek broni z rywalizacją mocarstw w tle

W obliczu coraz wyraźniej rysującego się powrotu rywalizacji wielkich mocarstw, wejścia na rynek nowych graczy i cięć budżetowych związanych z pandemią, walka o klienta na rynku broni będzie się tylko zaostrzać
Pandemia COVID-19 dotknęła także przemysł zbrojeniowy. Aby wspomóc krajowych producentów, Waszyngton chce zwiększyć eksport uzbrojenia, szczególnie w Azji Płd. i Płd.-Wsch. Oficjalnie Biały Dom chce w ten sposób wesprzeć państwa regionu zmagające się z chińską ekspansją. Jednak pozycją głównego dostawcy uzbrojenia w tej części świata od lat cieszy się Rosja, a tamtejszy rynek budzi zainteresowanie również innych producentów. Bój o Azję Dlaczego Azja Płd. i Płd.-Wsch. są obiektem tak dużych nadziei branży zbrojeniowej? Przyczyna jest prosta i kryje się w wydatkach na cele wojskowe. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) w latach 2009-2018 wydatki na zbrojenia w Azji Płd.-Wsch. wzrosły o 33,1%, co przekłada się na wzrost z 30,8 miliarda do 41 miliardów dolarów. Skokowy wzrost związany jest...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.