Zwrot w grze o Morze Południowochińskie

Zmiana stanowiska USA w sprawie roszczeń na Morzu Południowochińskim i zaostrzenie kursu wobec Chin zbliża do Waszyngtonu między innymi Filipiny, Australię i Indonezję
Sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił 13 lipca zmianę stanowiska USA w sprawie roszczeń na Morzu Południowochińskim. Waszyngton uznał za niezgodne z prawem międzynarodowym i pozbawione podstaw roszczenia Chin do Morza Południowochińskiego, wyznaczanych przez tzw. linię 9 kresek, jak również wyznaczanie wód terytorialnych i wyłącznych stref ekonomicznych w oparciu o sztuczne wyspy i obiekty pozostające w czasie przypływu pod wodą. Kroku tego można było spodziewać się już od dłuższego czasu, jednak deklaracja Pompeo była zaskoczeniem. W następnych tygodniach zaskoczenie jedynie się powiększało wraz z deklaracjami kolejnych państw. Waszyngton nie zabierał do tej pory stanowiska w sprawie roszczeń do Wysp Spratly i Paracelskich zgłaszanych przez Chiny, Tajwan, Wietnam, Filipiny, Malezję i Brunei. Amerykańskie stanowisko ograniczało się do wezwań do utrzymania swobody żeglugi...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.