Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Uczelnie feudalne

Duże państwowe uniwersytety są dziś w gruncie rzeczy tylko markami, szyldami, pod którymi mieszczą się niezależne finansowo „księstwa” zwane wydziałami
Wesprzyj NK
Clifford Angel Bates Jr.politolog i analityk, pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW Michal KuźRedaktor „Nowej Konfederacji”, doktor nauk politycznych   Uczelnie feudalne Duże państwowe uniwersytety są dziś w gruncie rzeczy tylko markami, szyldami, pod którymi mieszczą się niezależne finansowo „księstwa” zwane wydziałami Począwszy od przyjęcia systemu bolońskiego, kolejne reformy polskiej edukacji wyższej w teorii miały usprawnić administrację, ułatwić awans młodym i zdolnym naukowcom, a w kształceniu narzucić naszym uczelniom zachodnie standardy. W rzeczywistości korzyści odnosi głównie stara profesura z uczelni państwowych, przyzwyczajona do kierowania swoimi jednostkami jak udzielnymi księstwami. Cierpi idea uniwersytetu jako spójnej całości. Jakość kształcenia pozostawia wiele do życzenia, a sytuacja młodych naukowców ulega pogorszeniu. Robi się też jak najwięcej, by wyprzeć z rynku robiące „niepotrzebną” konkurencję –...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Clifford Angel Bates Jr. – politolog, kształcił się na Providence College, University of Dallas oraz Northern Illinois University. Zajmuje się filozofią polityczną i jej wpływem na krytykę nowoczesnej myśli politycznej, zwłaszcza w kontekście teorii demokratycznej i zagadnienia suwerenności. Jest autorem “Aristotle’s Best Regime Kingship, Democracy, and the Rule of Law” oraz licznych artykułów naukowych i recenzji. Od 1999 do 2004 pracował jako konsultant w Polskim ministerstwie Pracy I Polityki Społecznej.
Członek Redakcji Nowej Konfederacji, doktor nauk politycznych. Pracownik Uczelni Łazarskiego. Absolwent Louisiana State University, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Instytutu Filologii Angielskiej UAM. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, a także członek Philadelphia Society. Autor tekstów publicystycznych i naukowych z zakresu filozofii polityki oraz politologii porównawczej.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
4 829 / 26 000 zł (cel miesięczny)

18.57 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

32 odpowiedzi na “Uczelnie feudalne”

 1. Samotus pisze:

  Dyskusja nie dotyka istoty problem – uczelnie wyzsze maja przygotowac kadry ludzi wykształconych do kierowania państwem. Polskie państwo po zmianie każdej kolejnej ekipy władzy coraz bardziej sie zwija – to widoczny efekt nieudolnosci kształcenia. Polski przemysł także się zwija poziom innowacyjnosci juz nie tylko siegnał dna, ale sie głęboko zagrzebał w mule – prosze spojrzec na wskazniki innowacyjnosci. Resztki istniejącego rzemyslu specjalizuje sie w dosatawach prostych wyrobów na potrzeby Zachodu, wg warunków okreslonych przez importera – nie potrzba wiec kreatywnych projektantów, technologów, ale takze ekonomistów, matematyków, biologów – a także historyków, np w celu wypracowania spojnej koncepcji marketingowej. Reforma samych uczelniu nie ma jakiegoikolwiek sensu, bez powrotu Polski na drogę uprzemysłowienbia. Moze “NK” rozpocznie dyskusje jak to zrobić? Dziś, po zniszczeniu polskich stoczni zakładów przemytsłowych, biur projektowych, central handlu zagranicznego, banków handlowych czyli całego sytstemu nowoczesnego państwa?

  • bp pisze:

   Absolutnie nie. Fundamentalne niezrozumienie problemu. Uniwersytet jako stowarzyszenie uczonych i uczących ma na celu poszukiwanie prawdy a w tym celu potrzebuje wolności. Zmiana tej podstawowej misja jest prostytuowaniem się uniwersytetu.

  • Iwona pisze:

   No jak się nie czyta ze zrozumieniem tekstu, to nie widzi się istoty problemu… Bardzo ciekawy odważny tekst! Gratuluję autorom 🙂

 2. xx pisze:

  Artykuł, podobnie jak wypowiedź prof. Piotra Nowaka, ślizga się po problemie. Bowiem podstawowe przesłanie jest takie – “dajcie akademikom forsy i więcej czasu na pisanie, a będą Noble”. Trochę istoty sprawy dotyka uwaga o słabych doktoratach. A kto jest ich promotorem? Czy nie słaby, a często bardzo słaby tzw. pracownik samodzielny, np. profesor belwederski z łaski układów?
  Ale dotknąć tego tematu. mechanizmów awansu, który promuje miernoty, to wsadzić rękę w tryby machiny zwanej sitwą profesorską. A po co, jak wystarczy powtarzać koszałki-opałki. Lepiej i bezpieczniej.

  • ryś pisze:

   “mechanizmów awansu, który promuje miernoty, to wsadzić rękę w tryby machiny zwanej sitwą profesorską”

   Jeśli z tym problemem nic nie będziemy robić to zombie zniszczą nas i nasze rodziny. Lepiej teraz dostać po głowie niż na przyszłość zostać zepchniętym wraz z rodziną do roli nędzarza i niewolnika. Brak nauki to brak rozwoju brak rozwoju to degradacja kraju, degradacja kraju to pogorszenie statusu ekonomicznego a dalej to nędza.

 3. dave pisze:

  Czytając artykuł generalnie nie sposób zgodzić się z większością tez – zwłaszcza tych dotyczących podniesienia rangi licencjatów, które w obecnej formie są w ogóle niepotrzebne. Nie zgodzę się jednak, że od zmiany w sferze studenckiej powinny pójść w stronę modelu anglosaskiego. Moim zdaniem powinny iść w przeciwną stronę – czyli pełnej specjalizacji od samego początku. Ja sam jestem obecnie na studiach magisterskich i widziałem jak większość moich kolegów i koleżanek męczyła się na licencjacie właśnie z powodu zbyt małego nacisku na specjalność, a zbyt dużej ilości “kursu ogólnego” (stosunek liczby godzin był przytłaczający). Czy np. dodanie elementów ścisłych do studiów humanistycznych przyniesie podniesienie jakości studentów? Bardzo w to wątpię, myślę nawet że spowoduje to efekt odwrotny do zamierzonego. Sama reforma uniwersytetu nic nie da wobec spadającego poziomu maturzystów (co obserwuję od jakiegoś czasu) – uniwersytet nie jest w stanie naprawić błędów edukacji, zwłaszcza średniej. I tu pojawia się inny problem, czyli upadek szkolnictwa zawodowego. Jedno idzie z drugim w parze, a zmiany powinny obejmować cały system edukacji.

 4. zz pisze:

  Rzadki głos, w którym nauczyciele akademiccy dostrzegają korzyści z systemu bolońskiego i umasowienia wyższych studiów – brawo! Proszę przyjąć też pochwałę za dostrzeżenie strukturalnego niedopasowania polskich uczelni – luźnych federacji wydziałów ORAZ DZIAŁÓW ADMINISTRACJI uczelnianej (są Panowie tego świadomi?) – do systemu bolońskiego. Te część artykułu jest najlepsza. Natomiast pewną naiwność dostrzegam w postulacie podniesienia poziomu doktoratów jako warunku zniesienia habilitacji. Po pierwsze, nie istnieje między doktoratem a habilitacją żaden związek przyczynowo-skutkowy, nikt nie każe przecież zatrudniać słabych doktorów na uczelniach. Po drugie, nie istnieje żaden mechanizm, który mógłby wymuszać większą jakość doktoratów – CK doktoraty odpuściła sobie z 15 lat temu, niedawno chyba odpuściła sobie habilitacje, teraz dzielnie walczy o utrzymanie poziomu profesur (oczywiście tylko belwederskich).
  Poza tym zniesienie habilitacji państwowej – czego jestem zwolennikiem – MUSI skutkować wprowadzeniem jeszcze bardziej rygorystycznych procedur awansowych wewnątrz uczelni, a to możliwe jest tylko po wrzuceniu uczelni w ocean konkurencji, inaczej z etatów zrobią się dożywotnie synekury (do niedawna – permanentny stan w polskim szkolnictwie wyższym od adiunkta w górę).

  Generalnie w reformie szkodnictwa wyższego ważne są 2 parametry: finansowanie i zarządzanie, cała reszta, w tym poziom doktoratów i habilitacji, jest tylko pochodną tych dwóch. Obecnie zarządzanie wielotysięcznych zakładów pracy jest na poziomie PGR-u, z za nic nie odpowiadającymi radami pracowniczymi (RW i senat) na każdym szczeblu zarządzania oraz finansowaniem państwowym na poziomie 90-100%. W takich warunkach każde pieniądze rozpłyną się w systemie jak w studni bez dna, by wspomnieć 27 mld złotych wpompowanych w naukę ze środków unijnych w minionej perspektywie finansowej.

  Z zarządzaniem na szczeblu strategicznym wiążą się też kwestie strukturalne: a więc np. rozdrobnienie i głęboka specjalizacja polskich uniwersytetów (przyrodnicze, medyczna, wychowania fizycznego, ekonomiczne, inżynierskie, etc.), zjawisko chyba nieznane na Zachodzie. Po drugie, smutne dziedzictwo PRL-u, w którym uniwersytetom przydzielono nauczanie, a uprawianie “prawdziwej nauki” przesunięto do wydzielonych placówek, tzw. instytutów PAN. Te instytuty po upadku komuny pozostawiono samopas, więc powielają zadania uczelni (badania podstawowe) bez podstawowego produktu uczelni – absolwentów. Jednocześnie te instytuty pochłaniają znaczny odsetek środków publicznych na badania, w tym środków na aparaturę potrzebną uczelniom, nie dając społeczeństwu nic w zamian, poza kolejnymi stopniami naukowymi.

 5. Samotus pisze:

  Uniwersytet stowarzyszeniem uczonych? To jakas banialuka z marzen profesorów obawiajacych sie kontaktu z rzeczywistoscia. Dlaczego nie bierzemy wzorów, właśnie z dobrych uczelni anglosaskich, w wiekszosci finansowanych przez przemysł I rozliczanych z realnych wyników. Ile Polska ma Nobli poza literaturą? 0. Ile innowacji w Europie? – niżej niż Albania. Pracowałem na anglosaskich uczelniach jako wykładowca (visiting professor) I ta atmosfera ciągłej konkurencji jest znakomitym środkiem pobudzajacym do myślenia.

 6. jack pisze:

  W Polsce wydaje się miliony na sprawy trzeciorzędne, a zapomina się (?) o większym dofinansowaniu badań naukowych: zarówno tych podstawowych, jak i stosowanych, w dziedzinach: medycznych, przyrodniczych, ścislych i technicznych. Tymczasem, to właśnie badania naukowe W TYCH dziedzinach, dają szanse na przełom w walce z groźnymi chorobami i schorzeniami.

  Przykład: 1905 r. , Albert Einstein publikuje w “Annalen der Physik”, 4 prace: dwie dotyczą teorii względności, jedna – wyjaśnienia efektu fotoelektrycznego, a jedna – wyjaśnienia tzw. ruchów Browna. Ruchy Browna to ruchy, jakie wykonuje pyłek kwiatowy lub zawiesina materii nieorganicznej, w wodzie. Ich przyczyną sa fluktuacje cieplne cząsteczek wody. TO samo zjawisko wyjaśnił (prościej, niż Einstein), najwybitniejszy polski fizyk-teoretyk, Marian Smoluchowski. 17 lat później zostanie wybrany rektorem UJ, al eneistety, umrze na czerwonkę, przed objeciem tej funkcji. Równanie Einsteina-Smoluchowskiego, będące zasadniczym równaniem, opisującym ruchy Browna, dało początek NOWEJ dziedzinie matematyki: teorii procesów stochastycznych. Pojawiły się tam prace podpisane nazwiskami wybitnych uczonych, m.in. Kołmogorowa, Markowa i Wienera – dzisiaj o procesach Markowa uczy się chyba każdy student chemii, fizyki, czy matematyki. Wydawałoby się, że teoria procesów stochastycznych, to taka abstrakcyjna dziedzina, nikomu w praktyce nieprzydatna. Otóż WŁAŚNIE NIE. Teoria ta przewiduje m.in. zadziwiające zjawisko, tzw. rezonans stochastyczny: w pewnych warunkach, szum, zazwyczaj czynnik destruktywny, może WZMACNIAĆ sygnał użyteczny. Wykorzystano to zjawisko w produkcji specjalnych wkładek do butów, przeznaczonych dla osób, które mają zaburzenia utrzymania równowagi i upadają. Te wkąłdki JUŻ są produkowane. Jest to tylko JEDEN z ilus przykładow, jak MYLNE i SZKODLIWE może być niedocenianie badań podstawowych, czyli badań w abstrakcyjncyh dziedzinach.

  Pytanie: ile jeszcze NIEZNANYCH zastosowań mają W OGÓLE dziedziny fizyki, czy matematyki, które sa postrzegane zazwyczaj, jako “abstrakcyjne, a więc nieprzydatne” ? A ILE takich dziedzin jest jeszcze nieznanych ?

  Nie będą znane, ani nie będą znane ich ZASTOSOWANIA (np. W MEDYCYNIE, a więc będzie MNIEJSZA szansa na przełomy w walce np. z rakiem), jeśli nie PRZEBUDUJE SIĘ w Polsce, SYSTEMU finansowania badań naukowych. Tymczasem, jest on ściśle sprzężony z (nie)zabawnym systemem nauki i szkolnictwa wyższego, który za NAJWYŻSZA “cnotę”, uznaje rekrutację studentów na studia: który Wydział ich więcej “nalapie”, na tym łatwiej można dostać etat akademciki. PRZECIEŻ TO BEZ SENSU, jeśli się zważy na to, CO CI STUDENCI pragną najczęściej studiować i na pewno nie będzie to matematyka m.in. z procesami Markowa w tle. No i CO komu po NCN (Narodowe Centrum Nauki), czy po NCBiR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) ?

 7. Mistydiz pisze:

  XRumer 12.0.19
  is a modern multifunctional software for mass posting/inviting/liking/registering on the:
  + Facebook
  + forums
  + blogs
  + soc.nets
  + different CMS’s
  with a totally automatic captcha breaking.

 8. RichardBus pisze:

  http://recordingwebcam.com – Chaturbate video records

 9. UXJames pisze:

  Сайт Гей-локатор, провел масштабное исследование по поиску гомосексуалистов, и теперь ты можешь узнать, сколько их сейчас находится в любом городе.
  http://u.to/1PWvDw

 10. Kennethbok pisze:

  кредит наличными в уфе под низкий процент – кредит европа банк заявка на кредит наличными, совкомбанк кредит наличными условия кредитования.

 11. Jeffreyzek pisze:

  Рейтинг брокеров бинарных опционов – Подводные камни бинарных опционов, Топ советов от бывалых инвесторов.

 12. abookzml pisze:

  Что значит бесплатные аудиокниги и в чем по сути их выгодные особенности по сравнению с бумажными книгами? Как скачать аудиокниги без регистрации на сайте? В связи с чем так комфортно скачать звуковые книги MP3? Ответы на эти вопросы вы сумеете увидеть на нашем проекте. Выражаясь простым языком, звуковые книги – это записи текста, содержимого художественного или публицистического литературного произведения, как правило начитанного человеком (как к примеру, высококлассным артистом) или их командой и записанного на какой угодно акустический носитель. Их банально не нужно читать. Человеческое зрение с самого начала не приспособлено для чтения букв с листа и восприятия покадровых фильмов, по этой причине ключевым положительным моментом использования аудиокниги становится естественность восприятия информации. Они дают возможность оберегать зрение, какое и без того посажено персональным компьютером и интернетом. Скачать аудиокниги очень просто. И по естественным основаниям это приобретает все большую востребованность. Наш портал abookz.net всегда готов предоставить вам возможность скачать аудиокниги бесплатно, без регистрации и смс. Скачать аудиокниги возможно самых разнообразных жанров – фантастика, детективы, трансерфинг, сказки.
  Помните, что все представленные в Библиотеке книг онлайн произведения в виде электронных данных являются собственностью автора и представлены исключительно для того, чтобы иметь о них представление

  аудиокниги для детей

 13. HowardMoB pisze:

  Super bueno el video . si piensas buscar o investigar mas o basicamente ver otra forma de ver las cosas te motivo que encuentres los estudios de “reflexionesdelpastorcom” en sus videos veras con real agudeza este tópico especificado con veracidad.

  No es asunto de indagar sino de hallar la verdad. Porque te puedes emplear la vida investigando sin acertar la veracidad en este contenido. Es claro que la verdad indiscutible es Jesucristo pero hay que también saber la verdad en cada dilema para poder agrandarse espiritualmente.

  Hay muchos instruyendo pero no siempre llevan correctamente este motivo. Te aconsejamos los documentales del reflexiones del pastor Eduardo para que te crezcas sobre este topico .

  Veo a cantidad en los canales investigando sobre este tema pero se haya mucha divergencia al respecto. Porque hay muchísima investigación y poco discernimiento en internet. Todos el mundo predica pero pocos instruyen el misterio de cada doctrina.

  Son los ultimos tiempos y debemos de entender y rebuscar cada cosa de manera adecuada para que aumentemos en la fe de El Todo Poderoso y podamos comprender la realeza de su santísimo y bendecido nombre .

  A lo largo de la trayectoria mucho a variado la forma de pensamiento de los seres humanos pero la Palabra de Dios se extiende para siempre. Doctrinas nacen y desaparecen pero El Todo Poderoso permanece para siempre .

  Cuantos exaltan a Dios?

  https://www.youtube.com/watch?v=n-fvRj7fw4M

 14. Andyappok pisze:

  Только для Вас: новый хрумер, способный эффективно раскрутить Ваш сайт теперь в продаже!

  автосабмиттер XRumer

 15. Arnoldobioms pisze:

  Торговля на бинарных опционах с использованием новостей

 16. Georgewok pisze:

  Как изменилась внешность сестер Колисниченко? Смотрите видео на сайте Ostrovdom2.ru смотреть видео дом 2 онлайн>>>

 17. Kennethwed pisze:

  Подарки для любого праздника в Году, не знаете что подарить ?,выбирайте все что вам нужно на подарок .

 18. Eddiebon pisze:

  пригодный веб сайт парфюм оптом – парфюмерия оптом, арабские духи оптом.

 19. JennDord pisze:

  Check my DJI Mavic Pro In-depth Review if you wonder whether you should buy Mavic Pro or not.

 20. Georgehooke pisze:

  гроубокс под ключ ДнаЗ 100вт – удобрения для роста растений, гроубокс под ключ Лед 300вт под ключ (led).

 21. Robertcib pisze:

  Последние новости здесь mybiysk.ru

 22. JimmyWhemo pisze:

  Последние автомобильные новости здесь drivim.ru

 23. FedTriaph pisze:

  Яркие рассказы проституток на нашем сайте волшебным образом раскрасят ваши будни головокружительными красками и подарят неимоверное наслаждение. Здесь дешевые проститутки с выездом в Москве не только полностью удовлетворят ваш интерес, но и оправдают любые даже самые смелые ожидания и фантазии. Рассказы проституток, которые вы здесь увидите помогут ощутить себя настоящим гигантом в сексе. А фото проституток только дополнят ваше удовольствие. Здесь проститутки Казани и проститутки Винницы откроют для вас дверь в мир сладострастных удовольствий, проститутки Самары и проститутки Харькова помогут Вам ощутить себя обожаемым и всегда желанным мужчиной, проститутки Запорожья и проститутки Екатеринберга расскажут самые яркие истории из своей жизни, проститутки Красноярска и проститутки Николаева откроют для вас науку получения и доставления удовольствия от секса.
  GirlsRoom.biz.ua – проститутки днепропетровска

 24. Arbicarig pisze:

  Вот тут можно скачать бесплатный плагин для Chrome, которое может гарантированно накрутить друзей vk.com так, чтобы избежать заморозки аккаунта:
  вконтакте друзей добавить

 25. EugeneErype pisze:

  ####### OPVA ########
  ULTIMATE РТНС COLLECTION
  NO PAY, PREMIUM or PAYLINK
  DOWNLOAD ALL СР FOR FREE

  Description:-> tiny.cc/zd48vz

  Webcams РТНС since 1999 FULL
  STICKAM, Skype, video_mail_ru
  Omegle, Vichatter, Interia_pl
  BlogTV, Online_ru, murclub_ru

  Complete series LS, BD, YWM
  Sibirian Mouse, St. Peterburg
  Moscow, Liluplanet, Kids Box
  Fattman, Falkovideo, Bibigon
  Paradise Birds, GoldbergVideo
  Fantasia Models, Cat Goddess
  Valya and Irisa, Tropical Cuties
  Deadpixel, PZ-magazine, BabyJ
  Home Made Model (HMM)

  Gay рthс collection: Luto
  Blue Orchid, PJK, KDV, RBV

  Nudism: Naturism in Russia
  Helios Natura, Holy Nature
  Naturist Freedom, Eurovid

  ALL studio collection: from
  Acrobatic Nymрhеts to Your
  Lоlitаs (more 100 studios)

  Collection european, asian,
  latin and ebony girls (all
  the Internet video) > 4Tb

  Rurikon Lоli library 171.4Gb
  manga, game, anime, 3D

  This and much more here:
  or –> tw.uy/tlvic
  or –> citly.me/Qdw8X
  or –> u2b.eu/ua
  or –> tt.vg/fiJTt
  or –> thr.fi/NYwpwdx6
  or –> me2.kr/KBMgQ
  or –> gg.gg/18ek6k
  or –> gurl.pro/w-0i6v
  or –> u2b.eu/zn
  —————–
  —————–
  000A000383

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo