Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 4: żeby wygrać, trzeba grać

Polska miała szanse wystąpić w geopolitycznych przetasowaniach jako podmiotowy gracz wagi średniej. Warunkiem było zbudowanie zdolności proaktywnego i antycypacyjnego uczestnictwa w wyścigu o potęgę. Nie zrobiliśmy tego
Zrozumienie szerszego międzynarodowego kontekstu obecnego przyśpieszenia geopolitycznego jest potrzebne, by móc właściwie ocenić sytuację Polski. Tym pierwszym zajmowaliśmy się poprzednio, teraz skupmy się na tej ostatniej. U progu transformacji systemu międzynarodowego, którego obecne przyśpieszenie jest częścią, Polska znajdowała się w ciekawej i potencjalnie korzystnej sytuacji. Bardzo słaba (względnie) Rosja, słabe militarnie i spętane systemem zależności europejskich Niemcy, członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim i poniekąd w UE – odsuwały na daleki plan zagrożenia typu egzystencjalnego.  Jednocześnie spora skala, bogata w doświadczenia przeszłość, pozycja zwornika wschodniej flanki NATO  i 5.-6. kraju Unii, położenie na skrzyżowaniu linii komunikacyjnych wschód-zachód i północ-południe dawały szanse na skok lub przyśpieszenie rozwojowe, pozwalające skorzystać z rosnącej policentryzacji świata i odradzającej się wymiany gospodarczej wzdłuż Eurazji. Słowem: stare megatrendy,...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.