Polexit lub zmiana Konstytucji? Wyrok TK nie pozostawia innej drogi

W myśl wyroku TK Julii Przyłębskiej, rząd musi teraz dążyć do zmiany Konstytucji, albo wystąpić z UE (na zmianę traktatów unijnych liczyć nie można). Każdy inny Trybunał Konstytucyjny orzekłby o niekonstytucyjności przepisów o Izbie Dyscyplinarnej SN
Polska żyje od kilku dni wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wskazał on, że zarówno Traktat o Unii Europejskiej, jak i Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją RP – w takim zakresie, w jakim pozwalają na zastosowanie przez TSUE środków tymczasowych. W tym przypadku chodziło o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak ten wyrok wpływa na pozycję Polski w UE? Czy oznacza, że musimy wystąpić ze Wspólnoty? Konstytucja jest w istocie najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej (art. 8 ust. 1 Konstytucji). Stoi w porządku prawnym wyżej niż unijne traktaty (prawo pierwotne UE) czy dyrektywy i rozporządzenia (prawo wtórne UE). Zostało to zresztą potwierdzone przez szereg orzeczeń różnych sądów konstytucyjnych, od niemieckiego Trybunału w Karlsruhe, przez Sąd Najwyższy Królestwa Danii, kończąc...

Stały współpracownik NK. Ekspert Centrum Analiz KoLibra. Naukowo zainteresowany prawem gospodarczym oraz tematyką związaną z ekonomiczną analizą prawa.