Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak Polska może wejść do gry mocarstwowej?

Pierwsze pytanie brzmi: w jakim stopniu polskim interesom dziś służy zaangażowanie w rozszerzenie NATO na Wschód? Drugie: w jakim stopniu o polityce wobec Rosji ma przesądzać kwestia Nord Stream 2?
Wesprzyj NK
TEKST JEST FRAGMENTEM WYWIADU-RZEKI „RZECZPOSPOLITA TRZECIA I PÓŁ”. KUP WYWIAD W SKLEPIE INTERNETOWYM NK Gdzie jest Polska po pięciu latach rządu PiS-u na mapie świata, w układzie międzynarodowym? Zmieniło się tyle, że – wyjąwszy Stany Zjednoczone – ze wszystkimi dookoła mamy gorsze stosunki niż mieliśmy przed 2015 rokiem. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Unia Europejska – wiadomo. Niemcy – oczywiście są niesłychanie ważne dla nas, my jesteśmy ważni dla nich, wymiana gospodarcza trwa. Żadnej współpracy, jeżeli chodzi o kwestie europejskie, nie ma. Kanclerz Angela Merkel rozmawiała z Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie i moim zdaniem pytała go tak naprawdę o to, czy jest gotów włączyć się we wspólne działania i we wspólną odpowiedzialność za Unię. Oczywiście, zawsze jest podział zysków z kooperacji,...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).
Współpracownik „Nowej Konfederacji”, polityk i publicysta, od 27 kwietnia 2007 do 4 listopada 2007 r. marszałek Sejmu, w latach 2005–2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, były członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego, od 1997 r. poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji. Ludwik Dorn obecnie koncentruje się na analizie działań partii rządzącej, z którą był związany przez większość swojej politycznej działalności. Na naszych łamach porusza też takie tematy, jak polityka i gospodarka.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
6 528 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz