Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Imigracyjna schizofrenia

Ostatnie posunięcia w polityce migracyjnej Unii Europejskiej i Polski wskazują na silne sprzeczności
Ostatnie wydarzenia związane z europejską i polską polityką migracyjną wskazują na silne wewnętrzne sprzeczności. Ta schizofrenia wynika z próby realizowania jednocześnie różnych celów, przy czym omawiana polityka nie zawsze skupia się na rozwiązywaniu konkretnych problemów migracyjnych zgodnie z oczekiwaniem obywateli. Na ostatnim szczycie UE w czerwcu przywódcy państw członkowskich wyraźnie zaostrzyli politykę migracyjną. Postanowili skupić się na obronie unijnych granic przed niechcianymi imigrantami i uchodźcami. W tym celu zapowiedziano zwiększenie o 10 tysięcy unijnych pracowników agencji Frontex, którzy mają wspierać państwa w ich obowiązku ochrony zewnętrznych granic UE. Ponadto, postanowiono utworzyć „centra” w Europie i „platformy” poza kontynentem, które mają być obozami przejściowymi dla imigrantów pragnących dotrzeć do UE. Mają być oni poddani tam procedurze sprawdzenia, czy spełniają warunki międzynarodowej...

Kup prenumeratę i czytaj NK!

Już od 1 zł/mc

Zaloguj się lub załóż konto
Zajmie Ci to tylko kilka sekund
Przejdź do prenumerat

lub

Kup pojedynczy dostęp do wybranego artykułu
za jedynie 9,90 zł

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, socjolog, politolog i historyk. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspertem Instytutu Sobieskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Ostatnio opublikował „W objęciach europeizacji” (ISP PAN, Warszawa 2012) oraz zredagował książkę „Między polityką a rynkiem. Kryzys Unii Europejskiej w analizie ekonomistów i politologów” (Uczelnia Łazarskiego, Warszawa 2013).

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Imigracyjna schizofrenia”

  1. Tissol pisze:

    Obniżka wieku emerytalnego była straszliwym błędem. Można to porównać z drukowaniem pieniędzy, aby pokryć doraźne potrzeby rządu. Za kilka lat i tak trzeba będzie go podwyższyć z powrotem.
    Tak naprawdę ciężko o alternatywę w niektórych branżach. Warto byłoby zbadać, gdzie najczęściej znajdują zatrudnienie pracownicy z tych wszystkich Pakistanów. Takie zawody jak kurier wożący jedzenie czy budowlanka- tu w ciągu najbliższych lat raczej nie dokona się taka automatyzacja, która pozwoliłaby na radykalne obcięcie etatów na rzecz robotów..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz