Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy polscy posłowie faktycznie dużo zarabiają?

Jarosław Kaczyński, uzasadniając cięcia wynagrodzeń parlamentarzystów, stwierdził, że „do polityki nie idzie się dla pieniędzy”. Czy jednak parlamentarzyści w Polsce zarabiają dużo w porównaniu z innymi krajami?
Wesprzyj NK
Wynagradzanie polskich parlamentarzystów – przynajmniej formalnie rzecz biorąc – nie zależy od jednoosobowej decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Zasady określone są w ustawie z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Poseł lub senator otrzymuje uposażenie (traktowane jako wynagrodzenie ze stosunku pracy) oraz dietę parlamentarną (środki na pokrycie kosztów „wykonywania mandatu na terenie kraju”). Ponadto uposażenie nie przysługuje posłom, którzy uzyskują dochody z innej działalności poza parlamentem (poza działalnością podlegającą prawu autorskiemu, czyli np. pisaniem książek czy występami artystycznymi). Zwolennicy obniżenia wynagrodzeń posłów i senatorów nieraz zarzucają politykom uznaniowość tych pensji i chcieliby uzależnić je od średniego wynagrodzenia w kraju. Zarzuty te nie są do końca prawdziwe: wysokość uposażenia parlamentarzysty odpowiada wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (z wyłączeniem dodatku z...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

3 odpowiedzi na “Czy polscy posłowie faktycznie dużo zarabiają?”

  1. Qba82 pisze:

    Pomysł Kaczyńskiego to tępy i histeryczny populizm. Samemu nie ma zbyt wielu wydatków bo ile mogą kosztować rachunki i karma dla kota. Dla kogoś kto ma dzieci na studiach to wcale nie jest bardzo dużo. Nie można oczekiwać od polityka, że będzie kawalerem idealistą. Marne pensje mogą zniechęcić wielu utalentowanych fachowców od prawa, ekonomii itd. od brania się za politykę a ich miejsce zajmą albo idealiści albo nieudacznicy.

  2. ANNA pisze:

    Najważniejsze, że kwestia zarobków jest często motywacją wśród młodych do biegania z teczką za posłami. W naszej bardzo młodej demokracji brak mechanizmu weryfikacji kandydatów na polityków. Widać gołym okiem, jak młodzi podlizuja się liderom i ich spolegliwość i chęć przypodobania sie liderowi jest wyłaczną keryfikacją. Stąd niezbędne są stosowane sztuczki, typu dziś kandydat z Krakowa, jutro z Warszawy albo ze Szczecina. Nie faktyczna popularność wśród wyborców ale rozmaite „myki” wyborcze. Stąd wielu z nich to karykatury polityków, a nie poważni merytorycznie przygotowani do pełnienia strategicznych zadań w państwie ludzie.

  3. ANNA pisze:

    Dzieci posłów, uczące się na studiach mogą dorabiać równie dobrze jak inni młodzi ludzie, zakasujący rękawy i pracujący niedzielami jako kelnerzy albo w Tesco na dostawach do domu. Dzieci posłów nie są lepsze od innych. Bycie posłem dzisiaj to niezla fucha za nicnierobienie, poza nielicznymi wyjątkami. Jestem za ruchem JK.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo