Chcemy być równorzędnym partnerem dla Niemiec w nowej konstelacji euroatlantyckiej

W ostatnich dekadach widzimy stopniowe oddalanie się od siebie Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W interesie Europy i Polski jest zahamowanie tego procesu
Mija 30 lat od podpisania traktatu o dobrej współpracy z Niemcami. Jaki jest pana zdaniem bilans relacji polsko-niemieckich w tym okresie? Wbrew wielu głosom publicystów i polityków, oceniam relacje polsko-niemieckie jako dobre, a przynajmniej przyzwoite. Są one oparte o bardzo solidne, obiektywne podstawy. Wartość obrotów handlowych osiąga już niemal 130 mld euro rocznie. Tylko w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży do 2019 r. wymiana objęła ponad 3 mln młodych ludzi. A sieć partnerstw polskich i niemieckich samorządów jest gęsta. Nie zmienia to faktu, że nie brakuje spraw, w których się różnimy. Niekiedy są to poważne różnice, tak jak w przypadku projektu budowy Nord Stream 2 czy – szerzej – bilateralnych relacji niemiecko-rosyjskich. Osłabia to solidarność, w tym w sferze energetycznej –...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).
polski polityk, nauczyciel akademicki i prawnik specjalizujący się w prawie konstytucyjnym, doktor nauk prawnych, poseł na Sejm VIII i IX kadencji (od 2015), członek, a wcześniej przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej.