Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Amerykańskie wybory i zbliżenie Niemcy – USA | Starcie Mocarstw

Wesprzyj NK
"Starcie Mocarstw" prowadzą dr Jacek Bartosiak (Strategy&Future) oraz Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja).   Bartłomiej Radziejewski oraz dr Jacek Bartosiak mówią m.in. o przyszłych losach wyścigu kosmicznego i o tym czy Joe Biden może zlikwidować NASA jeśli zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest także o spuściźnie Donalda Trumpa oraz wyborach w Stanach Zjednoczonych analizowanych pod kątem geopolitycznych implikacji dla Polski i reszty świata. Obaj prowadzący rozmawiają również o renesansie stosunków Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych i o scenariuszach dla Polski w tym kontekście - czy Niemcy mogą odegrać zasadniczą rolę w dozbrojeniu Polski oraz jak może zmienić się geopolityczna układanka w Europie.   >>>  Zobacz książkę Jacka Bartosiaka "Koniec końca historii" <<<   >>> Kup książkę Bartłomieja Radziejewskiego "Między wielkością a zanikiem. Rzecz...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik “Nowej Konfederacji”, ekspert ds. geopolityki i strategii, założyciel i właściciel Strategy&Future, dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji Fundacji Pułaskiego, Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie, współpracownik „Nowej Konfederacji”. Jacek Bartosiak jest popularnym publicystą i błyskotliwym pisarzem. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego wykłady, artykuły oraz książki: „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, „Przeszłość jest prologiem” oraz "Koniec końca historii".
Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki "Nowy porządek globalny", a także "Między wielkością a zanikiem", współautor "Wielkiej gry o Ukrainę", opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w "Rzeczpospolitej" Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika "Fronda". Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem "Rzeczy Wspólne". W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od "Gazety Wyborczej" po "Gazetę Polską".

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

5 odpowiedzi na “Amerykańskie wybory i zbliżenie Niemcy – USA | Starcie Mocarstw”

  1. 2jacks pisze:

    Dzięki za rozmowę i mam nadzieję, że będą Panowie śledzić sprawę z tą niemiecką propozycją i jak się sprawa rozwija.

  2. Kacper S***** pisze:

    Przepraszam mogliby panstwo dodawac debaty na innym playerze bo przyzwyczajony jestem do zwiekszonej prędkosci z platformy youtube.

  3. Kacper S***** pisze:

    Bylaby mozliwosc zmiany playera na taki w ktorym da sie przyspieszac prędkosc ?

  4. Piotr Maksymowicz pisze:

    Bardzo ciekawa rozmowa (jak zwykle). Pozdrawiam

  5. Marcin Molenda pisze:

    Panowie dziękuję bardzo za wydanie – liczyłem na podjęcie tematu propozycji A. Kramp-Karrenbauer, bo podobnie jak Jacek Bartosiak jestem nią dość mocno poruszony. Tym bardziej po ostatniej uchwale niemieckiego parlamentu ws. upamiętnienia polskich ofiar II wojny, co, być może znamionować pierwszy przejaw sygnalizacji strategicznej w kontakcie z nami na tym kierunku, świadczyć o potencjale faktycznej determinacji Niemiec w realizację tego projektu, czy też stanowić jakiś tam prognostyk w sferze pozycjonowania Polski w stosunkach z Niemcami. Ale tyle marzeń. Ta determinacja oczywiście tak czy owak się jakoś w przyszłości objawi. Dużo bardziej jednakowoż skomplikowany w mnogości potencjalnych skutków jest dla mnie inny aspekt tegoż projektu, którego głębszego skomentowania przez szanownych prelegentów jestem niezmiernie ciekawy. Chodzi mi o ewentualny globalny, strategiczny zewnętrznie (w konfrontacji z Chinami i dla całego systemu światowego), jak i wewnętrznie (dla gospodarek/technologii uczestników projektu) możliwy potencjał proponowanej strefy wolnego rynku skupiającego 500 mln Amerykanów, Meksykanów i Kanadyjczyków i drugie tyle Europejczyków sprzęgniętych w jeden organizm gospodarczy. Moje myśli taki mariaż zajmuje swą przestrzenią, skomplikowaniem i, wydaje mi się, całkiem nieoczywistym potencjałem synergii. Ale z przyjemnością doświadczyłbym percepcji zawodowców w tym zakresie, jeśli oczywiście uznacie Panowie temat za wystarczająco intelektualnie ciążący. Bo wcale nie wykluczam, że jego „ciężar intelektualny” może wynikać jedynie z mojego niskiego udźwigu intelektualnego! ;-D Tak czy siak pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo