Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Wzrost emisji CO2 to drobiazg

W łagodniejszej zimie mniej kosztuje ogrzewanie, transport, także okres wegetacyjny w innych porach roku jest dłuższy, dzięki czemu zbiory są większe. W takiej sytuacji może być Polska
Wesprzyj NK
W łagodniejszej zimie mniej kosztuje ogrzewanie, transport, także okres wegetacyjny w innych porach roku jest dłuższy, dzięki czemu zbiory są większe. W takiej sytuacji może być Polska Czy moje wnuki będą jeszcze znały śnieg? Nawet jeśli klimat się ociepli, to śnieg będzie padał. Ocieplenie klimatu może nawet zwiększać opady śniegu – oceany szybciej parują, w związku z czym opady są większe, a gdy temperatury są ujemne, wówczas występują one w formie śniegu. Pytam, bo już moje dzieci cieszą się z byle spadającego płatka. Trudno zaprzeczyć, że klimat się ociepla. Ociepla się minimalnie. Niedawno na północnej półkuli występowało podobne ocieplenie, które trwało od lat 20. do lat 50. XX wieku. Wcześniej, jeszcze większe ocieplenie było w średniowieczu, mniej więcej w latach...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Profesor geologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
10 553 / 26 000 zł (cel miesięczny)

40.59 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

6 odpowiedzi na “Wzrost emisji CO2 to drobiazg”

 1. kw pisze:

  Tak tu tylko zostawię. Mam nadzieję, że chociaż część czytelników jest otwarta na prawdę.
  http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/polkula-polnocna-sie-nie-ociepla-czyli-roztrwoniony-kapital-marksa-157

  • KS pisze:

   Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Tezę o marginalnym lub wręcz żadnym udziale antropogenicznego CO2 na zmiany klimatu potwierdza także grupa badaczy z NASA m.in. tutaj:
   http://www.therightclimatestuff.com/AGW%20Science%20Assess%20Rpt-1.pdf
   Oni także mają dane statystyczne i wykresy, tylko nieco inne wyniki niż IPCC.

   Najwyraźniej nie poznaliśmy jeszcze prawdy o tych zjawiskach, a skoro temat budzi tyle kontrowersji wśród naukowców, to strategia “walki z ociepleniem” wydaje się podyktowana wyłącznie względami politycznymi. Nie pierwszy to raz gdy naukę wprzęga się w służbę ideologii.

   • kw pisze:

    Aha. Czyli wystarczy zrzucić coś do PDF-a i podpisać NASA, żeby to był wiarygodny argument.

    I co my tu mamy? Jacuś anonimowi (sic!) autorzy, twierdzący, że kiedyś pracowali w NASA, już w pierwszym akapicie przyznają, że nie są klimatologami. Po czym dostajemy typowy przykład zbierania wisienek. Z całego spektrum opublikowanych bada wybrali sobie kilka wykresików i cytatów pasujących pod z góry założoną tezę, zaś zignorowali wszystko inne, choć układa się to w spójną i z każdym rokiem bardziej wyrazistą całość.

    To niepokojące, jak łatwo można we współczesnym świecie stworzyć pozory rzetelności.

 2. emakk pisze:

  Temat nie budzi żadnych kontrowersji wśród naukowców. Od lat 90 XX wieku są zgodni, że klimat się ociepla w wyniku spalania paliw kopalnych. Przez te 20 lat nie powstało żadne inne wiarygodne, poparte obserwacjami, dowodami, wyjaśnienie obecnych zmian klimatu. Sama klimatologia jako nauka sięga XIX wieku i przez te 150 lat naukowcy mieli szansę poznać prawdę o “tych zjawiskach”. Naukowcy nie są motywowani ideologicznie – oni po prostu komunikują fakty.

  Kontrowersje są produkowane przez grupkę tych samych ludzi wspieranych pieniędzmi firm wydobywczych (polecam chociażby artykuły nagrodzonych Nagrodą Pulitzera dziennikarzy śledczych z InsideClimateNews czy artykuły z Guardiana). A potem są rozpowszechniane przez motywowanych ideologicznie, politycznie, finansowo itp. dziennikarzy, blogerów, polityków.

 3. baca z ISS pisze:

  @EMAKK
  Naukowcy sa całkowicie zależni od biznesu (USA, Kanada) i od rządu (USA, Kanada, cała UE). Najłatwiej bezie Ci poszukać opinie z Polski o tym, ze nauka jest całkowicie zależna od rzadowych grantów. A poniewaz pensje sa niskie, to naukowcy żebrzą o granty, bo dzieki nim mozna zarobic 2-10 razy wiecej niz z marnej pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo