Trump daje Chinom czas – i niewiele więcej

Odłożenie ceł przez Trumpa wzbudziło entuzjazm na giełdach nie tylko w Chinach, przeżywających obecnie trudności gospodarcze, ale w całej Azji. Jednak cały czas istnieje duże ryzyko drugiej odsłony wojny handlowej
Prezydent Trump zapowiedział odłożenie terminu wprowadzenia kolejnych ceł na chińskie produkty. Czy oznacza to postęp w negocjacjach, czy raczej obserwujemy grę, w której obie strony usiłują się nawzajem przechytrzyć? Decyzja wywołała entuzjazm na giełdach nie tylko w Chinach, ale w całej Azji. Kolejne cła na towary o wartości 250 miliardów USD miały zostać wprowadzone 1 marca. Rozmowy mają podobno zmierzać w dobrym kierunku, jednak tak naprawdę nic o nich nie wiemy. Podobno jakąś formę porozumienia wypracowano odnośnie ochrony własności intelektualnej, transferu technologii i enigmatycznych reform strukturalnych. Nie wiadomo, w jakim stopniu Chiny ustąpiły, i czy ustępstwa te rzeczywiście skłoniły prezydenta Trumpa do odłożenia ceł. Gest amerykańskiego przywódcy z pewnością daje Chinom tak cenny dla nich czas. Nie ma jednak pewności,...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktori portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami.