Sprawa prezesa Banasia – problem ustrojowy

Odwołanie Mariana Banasia na skróty – a inaczej się go odwołać nie da – będzie dewastacją instytucji
Im dłużej trwa „sprawa Banasia”, tym jaśniej widać, że wnioski, jakie państwowcy powinni z tej sprawy wyciągnąć, mają charakter ustrojowy. Przekraczają one poza doraźny spór o osobę Mariana Banasia, a koncentrują się na warunkach utrzymania/wzmocnienia niezależności Najwyższej Izby Kontroli. Utrzymania tego, co relatywnie gwarantuje niezależność Prezesa NIK – ale wiemy, że te gwarancje są niewystarczające, bo gdyby było inaczej, nie zostałby szefem kontroli państwowej nominat partyjny i nie zostaliby jego zastępcami inni dwaj nominaci partyjni. A wzmocnienia – właśnie o tyle, o ile są owe gwarancje niewystarczające. Prezes Najwyższej Izby Kontroli jest, na gruncie obowiązującego prawa, nieodwoływalny przed upływem kadencji (ustawowe przesłanki jego odwołania mają charakter ekstraordynaryjny i nie zmieniają ogólnej reguły). Problem osoby Mariana Banasia, którego wizerunek coraz bardziej...

współpracownik NK, absolwent dziennikarstwa i nauk politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz. Debiutował w bezdebitowymn studenckim piśmie “Aplauz” w r. 1981, po stanie wojennym pisywał dla emigracyjnego „Kontaktu” i podziemnego „Bez Dekretu”. W latach 1984 - 1991 pracował w „Tygodniku Powszechnym”, od 1991 do 1993 w „Radiu Kraków”, od 1993 do 2005 w „Gazecie Wyborczej”. Od 2007 r. pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie. Wydał: Konstytucja dla Polski, Znak-Fundacja Batorego, 1997; Polski Kościół - polska demokracja, Universitas , 1999; Bo jestem z Wilna (wywiad-rzeka z Józefą Hennelową), Znak, 2001; Tropem SB. Jak czytać teczki, Znak 2007; Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego, Czerwone i Czarne, 2011: Chrzanowski, Świat Książki, Warszawa 2013, Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego, Zysk i S-ka, Poznań 2015.