Paternalizm i używki. Nadopiekuńcze państwa przeciw wolności

Polska należy do krajów o silnych restrykcjach, jeśli chodzi o używki. Negatywnie wyróżniamy się szczególnie w obszarze alkoholu i e-papierosów. Konsekwencją paternalizmu jest marginalizacja wolnego wyboru i ludzkiej odpowiedzialności
Ostatnia podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy w Polsce ponownie wywołała dyskusję na temat polityki państwa wobec używek. Poza postulatami jeszcze większego wzrostu opodatkowania różnych substancji pojawiały się hasła mówiące o ograniczeniu ich dostępności, np. o zakazie sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach czy odgórnego zmniejszenia liczby sklepów z alkoholem. Aktywne w tym temacie były także różne państwowe instytucje. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego chciałby koncesji na sprzedaż papierosów. Główny Inspektor Sanitarny mówił o „ogromnym ryzyku” związanym z używaniem e-papierosów. Szef Narodowego Funduszu Zdrowia pragnie wprowadzenia w Polsce podatku od cukru. Wszystkie te propozycje łączy jedno – ignorancja dla wolności człowieka i odpowiedzialności jednostek za swoje własne zdrowie i życie. Państwowy paternalizm W odniesieniu do państwowych regulacji dotyczących używek pojawia się często...

Zaloguj się lub załóż konto Zajmie Ci to tylko kilka sekund

ekonomista, wiceprezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, inicjator kampanii „Legalnie nad Wisłą”, na rzecz legalnej i odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu nad brzegiem rzeki w Warszawie