Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dlaczego ludzie na Zachodzie nie rozumieją Chin?

Ogólnie można powiedzieć krótko: my się wzajemnie zupełnie nie rozumiemy. Chińczycy przekonali się, że model rozwojowy, który zastosowali po 1992 roku, przy umiejętnej adaptacji, którą widzimy teraz, zdaje się wydajniejszy niż model zachodni.
Wesprzyj NK
  TEKST JEST FRAGMENTEM WYWIADU-RZEKI „ŚWIAT NARODÓW ZAGUBIONYCH”. KUP KSIĄŻKĘ W SKLEPIE INTERNETOWYM NK   Deng Xiaoping, widząc rozpad ZSRR, znalazł się w trudnej sytuacji i stanął przed dylematem: „trzeba zmienić wszystko, żeby nie zmienić nic”, tzn. utrzymać KPCh u władzy. W myśl tej zasady Chiny przeszły olbrzymią przemianę, choć u nas często się tego nie zauważa. W powszechnej opinii Chiny to państwo komunistyczne, rozumiane jako komunizm podobny do tego, który był w Związku Radzieckim. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się głosy, że przecież w Chinach obecny jest kapitalizm, często nawet w bardziej agresywnej formie niż na przykład w Polsce. Skąd bierze się to zupełne niezrozumienie Chin na Zachodzie? Niewątpliwie panuje tam ostrzejszy kapitalizm niż w Polsce. Konkurencja jest niebywała, a...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

politolog i sinolog, profesor. Dyrektor Centrum Europejskiego UW w latach 2016-2020. Był również ambasadorem Polski na Filipinach, w Tajlandii oraz w dawnej Birmie w latach 2003-2008. Zajmuje się stosunkami międzynarodowymi we współczesnym świecie. Specjalizuje się w tematyce Chin. Bogdan Góralczyk pracował jako profesor wizytujący na zagranicznych uniwersytetach, w tym na terenie Chin i Indii. Autor wielu pozycji poświęconych Państwu Środka, w tym książki "Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje" oraz "Nowy Długi Marsz. Chiny w erze Xi Jinpinga"
Kierowniczka Zespołu promocji. Publicystka. Absolwentka bezpieczeństwa wewnętrznego na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka wywiadu rzeki z prof. Bogdanem Góralczykiem "Świat Narodów Zagubionych". Interesuje się ekologią i energetyką.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

6.73 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo