Rywalizacja USA-Chiny
- Co zdarzyło się w ramach dotychczasowej rywalizacji USA i Chin i jaki jest jej stan? Jaki jest obecny stosunek sił między USA a Chinami?
- Czy mamy do czynienia z kształtowaniem się ładu dwubiegunowego, zimną wojną, czy spiralą eskalacyjną?
- Czy gra toczy się tylko o dominację w Azji, czy o dominację na świecie, tj. czy ewentualna wygrana Chin uczyni je globalnym, czy mniejszym (azjatyckim, eurazjatyckim) hegemonem?
- Jaka jest rola Europy i UE w konflikcie?
- Jakie jest możliwe pole manewru i możliwe konsekwencje dla Polski?
Refleksję na te tematy podejmowali eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 16.12.2019 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): dr Jacek Bartosiak, Ludwik Dorn, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, dr Michał Lubina, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski, dr Błażej Sajduk, dr Witold Sokała. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.
- „Poprzez kilka ustaw procedowanych w Kongresie, Amerykanie zamierzają odebrać Chińczykom dolara w obrotach międzynarodowych, aby Pekin nie mógł kupować surowców w dolarze i żeby przez świat przetoczyła się rywalizacja o kapitał” (dr Jacek Bartosiak)
- „Przy całej swej potędze, Chiny są osaczone na własnym podwórku przez USA; mają poczucie wroga u bram, którego można odepchnąć tylko wstrząsając całym światem” (Bartłomiej Radziejewski)
- „Jeśli nawet dojdzie do koncertu mocarstw, to dyrygentem tego koncertu będą Chiny” (prof. Tomasz Grzegorz Grosse)
- „Chinom nie wystarczy budowa potęgi w oparciu o Morze Południowochińskie – tam nie ma np. koltanu, który jest w Afryce i prawdopodobnie w strefie polarnej. Jeśli Chińczycy myślą adekwatnie do wyzwań XXI wieku, muszą grać globalnie” (dr Witold Sokała)
- „Chiny przeznaczyły więcej pieniędzy na budowę światłowodów w Afryce i Azji Centralnej niż wszystkie państwa do tej pory na pomoc dla Afryki” (dr Błażej Sajduk)
- „Największym zagrożeniem nie jest zastąpienie modelu amerykańskiego chińskim, lecz próżnia, która powoduje chaos. Na takim obrocie spraw zależy Rosji” (dr Michał Lubina)
Seminaria eksperckie NK będą odbywać się 4 razy w roku. Mają charakter zamknięty. Ich celem jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i
wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.
Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
POBIERZ RAPORT “RYWALIZACJA USA-CHINY”
Zobacz
Niezbędnik Zagraniczny NK: 8-15.01.2021
Trump w coraz gorszym położeniu. Spadają ceny akcji Twittera. Świat walczy o szczepionki – celebryci nie tylko u nas pierwsi w kolejce. Nawalny wraca do Rosji. Biden proponuje pakiet stymulujący dla gospodarki. Kryzys rządowy we Włoszech. Premier Estonii zmuszony do dymisji. Są zarzuty fałszowania wyborów w Gruzji i Kazachstanie. W Ugandzie policja bije dziennikarzy
Niezbędnik Zagraniczny NK: 18.12.2020-8.01.2021
COVID nie odpuszcza, za to po zamieszkach odpuszcza (chyba) Donald Trump, poddany globalnemu ostracyzmowi. Chiny utrudniają badania WHO i kłócą się ze Stanami o Arktykę i Tajwan. Brexit prawie dokonany, ale Szkocja chce wracać do UE. Turcja próbuje normalizować relacje z Zachodem. Iran znów wzbogaca uran. Australia zmieniła hymn narodowy