Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Rywalizacja USA-Chiny

Hegemoniczna rywalizacja USA i Chin trwa. Na ten temat podczas seminarium NK debatowali eksperci najwyższej klasy. Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji” pt. „Rywalizacja USA-Chiny: próba opisu, konsekwencje dla Europy i Polski”
 • Co zdarzyło się w ramach dotychczasowej rywalizacji USA i Chin i jaki jest jej stan? Jaki jest obecny stosunek sił między USA a Chinami?
 • Czy mamy do czynienia z kształtowaniem się ładu dwubiegunowego, zimną wojną, czy spiralą eskalacyjną?
 • Czy gra toczy się tylko o dominację w Azji, czy o dominację na świecie, tj. czy ewentualna wygrana Chin uczyni je globalnym, czy mniejszym (azjatyckim, eurazjatyckim) hegemonem?
 • Jaka jest rola Europy i UE w konflikcie?
 • Jakie jest możliwe pole manewru i możliwe konsekwencje dla Polski?

Refleksję na te tematy podejmowali eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 16.12.2019 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej): dr Jacek Bartosiak, Ludwik Dorn, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, dr Michał Lubina, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski, dr Błażej Sajduk, dr Witold Sokała. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.

 • „Poprzez kilka ustaw procedowanych w Kongresie, Amerykanie zamierzają odebrać Chińczykom dolara w obrotach międzynarodowych, aby Pekin nie mógł kupować surowców w dolarze i żeby przez świat przetoczyła się rywalizacja o kapitał” (dr Jacek Bartosiak)
 • „Przy całej swej potędze, Chiny są osaczone na własnym podwórku przez USA; mają poczucie wroga u bram, którego można odepchnąć tylko wstrząsając całym światem” (Bartłomiej Radziejewski)
 • „Jeśli nawet dojdzie do koncertu mocarstw, to dyrygentem tego koncertu będą Chiny” (prof. Tomasz Grzegorz Grosse)
 • „Chinom nie wystarczy budowa potęgi w oparciu o Morze Południowochińskie – tam nie ma np. koltanu, który jest w Afryce i prawdopodobnie w strefie polarnej. Jeśli Chińczycy myślą adekwatnie do wyzwań XXI wieku, muszą grać globalnie” (dr Witold Sokała)
 • „Chiny przeznaczyły więcej pieniędzy na budowę światłowodów w Afryce i Azji Centralnej niż wszystkie państwa do tej pory na pomoc dla Afryki” (dr Błażej Sajduk)
 • „Największym zagrożeniem nie jest zastąpienie modelu amerykańskiego chińskim, lecz próżnia, która powoduje chaos. Na takim obrocie spraw zależy Rosji” (dr Michał Lubina)

Seminaria eksperckie NK będą odbywać się 4 razy w roku. Mają charakter zamknięty. Ich celem jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i
wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.

Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

 

POBIERZ RAPORT “RYWALIZACJA USA-CHINY”

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz