Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika
Moskwa niewypłacalna? Wspólne ćwiczenia Chin i Rosji | Niezbędnik Zagraniczny NK 20-27.05.2022
27.05.2022
Czy wojska białoruskie wejdą na Ukrainę? Czy Biden jest gotów użyć siły w obronie Tajwanu? Czy nowy rząd Australii zwróci się w stronę Chin?
Rosja nie wygra wojny w Ukrainie, a prezydent Władimir Putin nie może dyktować warunków żadnego porozumienia pokojowego – powiedział w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz, w przemówieniu na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim kurorcie Davos. Tymczasem wojska rosyjskie i wspierani przez nie wschodniokuraińscy separatyści przejęli w piątek kontrolę nad Łymanem, ważnym miastem obwodu donieckiego, i poczynili kolejne postępy w ofensywie, zmierzającej do okrążenia znacznych sił ukraińskich w Donbasie. „Sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest jeszcze gorsza niż mówią ludzie, a kraj potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją” – przyznał szef ukraińskiej dyplomacji, Dmytro Kułeba. Prawdopodobnie w rozmowach ukraińsko-amerykańskich ważą się obecnie losy planów przekazania do dyspozycji Kijowa kolejnych partii uzbrojenia, w tym systemów zdolnych do rażenia celów...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego.
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz
07-04-2022 |
Paweł Behrendt
Azja na szczycie NATO
Ubiegłotygodniowy szczyt NATO należał do najważniejszych w historii sojuszu nie tylko ze względu na czas w jakim się odbywał. Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przywódcy Japonii i Korei Południowej. Czego tam szukali i co to oznacza dla paktu?
06-29-2022 |
Z Michałem Baranowskim, dyrektorem polskiego oddziału German Marshall Fund, rozmawia dr Stanisław Maksymowicz
Z nadwyrężonym autorytetem i sprawczością. Takie są dziś Niemcy
Niemcy są najsilniejszym krajem Europy, ale czy można je określić mianem lidera? Dziś to nie jest takie jednoznaczne