Transformacja nadal spędza nam sen z powiek. Dlaczego „Nie ma i nie będzie” Magdaleny Okraski wywołało awanturę

Niedługo miną 33 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów. Może się wydawać dziwne, że transformacja ustrojowa tak długo budzi silne emocje. Dzieje się tak jednak co najmniej z kilku powodów
Publicystka pojechała do miast, które transformacja ustrojowa przeczołgała, a miejscami obróciła w ruinę. Opisała swoje wrażenia, opublikowała książkę – i mamy wielką awanturę w świecie intelektualnym. Większość takich awantur nie jest godna uwagi socjologa i czytelników, ta jednak skupia jak w soczewce wątki kierunkowe bardzo ważne dla Polski. Wątki, które organizują zbiorową wyobraźnię – i wśród elit, i wśród mas. Banały czy diaboliczna precyzja? „Prawdziwa krzywda o identycznym natężeniu działa się po 1989 roku niemal wszędzie” – pisze Magdalena Okraska w posłowiu i w ten sposób można streścić przesłanie książki. We wszystkich rozdziałach „Nie ma i nie będzie” na początku jest likwidacja – najpierw zakładów pracy, potem całego systemu usług publicznych: edukacyjnych, zdrowotnych, sportowych, kulturalnych. Przewija się obrazowy motyw zlikwidowanego...

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).