Przyśpieszenie geopolityczne, które przegrywamy. Cz. 8: cicha federalizacja Europy

Polsce obiektywnie daleko do potencjału politycznego Niemiec czy choćby Włoch, ale mogłaby prowadzić proaktywną i antycypacyjną politykę, stosowną do swoich możliwości państwa średniego z pewnymi unikatowymi atutami
Częścią obecnego przyśpieszenia geopolitycznego jest też ewolucja samej Unii Europejskiej. Jest ta organizacja niepomijalnym aspektem pozycji międzynarodowej naszego kraju: oddając jej część suwerenności, dostajemy w zamian wyższy status geopolityczny i inne korzyści z partycypacji we Wspólnocie. Ostatnio Unia znajduje się w stanie swoistego strategicznego rozedrgania: przejawia jednoczesne skłonności do integracji i dezintegracji, aktywniejszej roli międzynarodowej i zadziwiającej bierności, solidarności wewnętrznej i jej spektakularnych zaprzeczeń. Przed niespełna czterema laty prof. Bogdan Góralczyk wyliczał w raporcie Nowej Konfederacji całą grupę targających UE kryzysów, w tym niektórych ciągnących się już od 2008 roku. I konkludował, że dalsze ich trwanie może się złożyć na kryzys egzystencjalny tej organizacji. Dziś sytuacja jest już znacząco inna, choć główne zagrożenie nie wydaje się znikać z horyzontu. Siłom...

prezes i założyciel Nowej Konfederacji, dyrektor Wydawnictwa Nowej Konfederacji. Autor książki "Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku". Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.