Policzek dla Xi, przyspieszenie Bidena| Niezbędnik Zagraniczny NK: 5-12.02.2021

W jaki sposób państwa europejskie wymierzyły policzek Xi Jinpingowi? Kto chce założyć w USA Partię Uczciwości? Dlaczego Dania się zbroi? O czym Erdoğan rozmawiał z Elonem Muskiem? Po co Kim Dzong Un kradnie kryptowaluty?
Pierwsza rozmowa telefoniczna Joe Bidena i Xi Jinpinga trwała dwie godziny; chiński przywódca ocenił w jej trakcie, że „konfrontacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi byłaby katastrofą, a obie strony powinny przywrócić środki pozwalające uniknąć błędnych ocen”. Natomiast prezydent USA skomentował tę rozmowę (i stan globalnej rywalizacji obu mocarstw) następująco: „inwestują miliardy dolarów, rozwiązując cały szereg problemów związanych z transportem, środowiskiem i całą gamą innych rzeczy. Musimy przyspieszyć”. I dodał przestrogę dla rodaków: „Jeśli się nie ruszymy, zjedzą nasz lunch”. Chiński przywódca ocenił, że „konfrontacja między Chinami a Stanami Zjednoczonymi byłaby katastrofą” Nowa partia amerykańskiej centroprawicy? Tymczasem nieco w cieniu rywalizacji z Chinami przyspieszenia nabierają też wydarzenia na scenie partyjnej w USA. W tym tygodniu 120 wpływowych osób związanych wcześniej z Partią...

Witold Sokała
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodniczący Rady oraz ekspert Fundacji Po.Int. W przeszłości pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, menedżer w sektorze prywatnym oraz urzędnik państwowy, a także jako niezależny konsultant w zakresie m.in. marketingu i wywiadu konkurencyjnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej; stopień doktora w dziedzinie nauk o polityce uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.