Bezpieczeństwo vs. wolność w Internecie – Zybertowicz, Tarkowski, Szymielewicz

Czy algorytmy będą rządzić naszym życiem? Czy firmy technologiczne w przyszłości będą dyktować warunki światu?  W kontekście gorącej dyskusji związanej z zablokowaniem kont Donalda Trumpa przez największe platformy internetowe, przypominamy nagranie z Salonu Dyskusyjnego NK “Bezpieczeństwo vs. wolność w Internecie. Czy musimy wybierać?”, który odbył się przed pandemią koronawirusa.

Nagranie zawiera prezentację dr. hab. Andrzeja Zybertowicza pt. “Regulacja albo degradacja: czy człowiek ma się dopasować do technologii, czy odwrotnie?”, a także wystąpienia:

• Alek Tarkowski (prezes Fundacji Centrum Cyfrowe, współtwóra Creative Commons Polska) – “Shared Digital Europe – nowa wizja regulacji internetu w Europie”;
  • Katarzyna Szymielewicz (współzałożycielka i prezeska fundacji Fundacji Panoptykon) – “Czy Internet, w którym człowiek przestaje być towarem jest jeszcze do pomyślenia?”

Udział w dyskusji wzięli ponadto:

Marcin Olender (Google Polska), Ignacy Święcicki (kierownik działu Gospodarka Cyfrowa, Polski Instytut Ekonomiczny), Daniel Rząsa (redaktor naczelny portalu 300gospodarka.pl), Weronika Kuna (dyrektor Digital & Fintech, CEC Government Relations), Patryk Gorgol (prawnik, współpracownik NK), Wojciech Gilewski (Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie) oraz Zbigniew Szczęsny (publicysta Post-Radia, od 2011 związany z IT). Dyskusję poprowadził Marcin Chruściel – członek zespołu NK.

Salon Dyskusyjny​ odbył się 16 grudnia 2019 r. w Świetlicy Wolności. Partnerami Salonu byli: Google (Partner Wspierający) i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).