PiS programuje Polskę. Dokąd prowadzi nas Polski Ład?

Centralizacja władzy, arbitralne podejmowanie decyzji w gronach zamkniętych dla sygnalistów, według niewidocznych algorytmów, niesione rozniecanymi antagonizującymi emocjami – to wszystko zamyka nas w pułapce peryferyjności
Wirtualna konwencja PiS, w trakcie której klaszczące głowy uwiarygadniały swoimi emocjami prezentowany projekt polityczno-ekonomiczny, podniosła temperaturę polityczną w Polsce. Wszyscy biorą się za kalkulatory. Co się komu dostanie, ile komu zabiorą? Działają potężne siły behawioralne – podkreślanie pewnego zysku przez rządzących (podniesienie progów podatkowych) versus obawa przed stratą napędzana przez opozycję (manipulacje przy składce zdrowotnej i niepewne szczegóły przyszłych rozliczeń podatkowych) i poczucie sprawiedliwości podpowiadające, że nam się to po prostu należy (u tych, którym z wyliczeń wyjdzie, że coś „dostaną”). Rozwija się coraz bardziej zarządzanie poprzez emocje – kto zyska, kto straci? Rządzący tak kalkulują swoje propozycje prawno-podatkowe, aby w krótkiej, wyborczej perspektywie, zdobyć zapewniającą zwycięstwo przewagę oddanych głosów. Pułapka naszyzmu Zarządzanie emocjami jest grą o sumie – w...

Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, absolwent UAM na kierunku fizyka teoretyczna. Sekretarz redakcji i dziennikarz drugiego po Gazecie Wyborczej prywatnego tytułu prasowego w Polsce: Wielkopolskiej Gazety Handlowej. Członek zespołu redakcyjnego, a później również wydawca pisma konserwatystów i liberałów „Stańczyk”. Publikował też w tygodnikach „Najwyższy Czas!” i „Solidarność”. Przedsiębiorca. Zajmuje się tematyką złożoności i jej wpływem na zarządzanie we wszystkich jego aspektach, szczególnie w kontekstach psychologii behawioralnej i ewolucyjnej, biologii, medycyny, teorii sieci, teorii chaosu i probabilistyki. Zwolennik wprowadzenia nowych pojęć zdolnych opisywać złożoność współczesnego świata i jej konsekwencje. Na łamach Nowej Konfederacji zaproponował pojęcie Naszyzmu i nową definicję Teorii Ograniczeń (Theory od Constraints – TOC). Miłośnik dobrego wina w każdej postaci – białego, żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego oraz bąbelkowanego na wszelkie możliwe sposoby.